Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Wiesław Miś, prezes Okręgu Polskiego Związku…
2021-03-05, 20:04 Autor: Jan Poniatyszyn

Wiesław Miś, prezes Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu o sukcesach i problemach tej społecznej organizacji

Wiesław Miś [fot. Barbara Więcek]
Wiesław Miś [fot. Barbara Więcek]
PZW jest jedną z największych organizacji społecznych w Polsce. Pod względem wędkarskich osiągnięć sportowych, liczby członków i użytkowanych akwenów Opolszczyzna jest w krajowej czołówce.
- Poza działkowcami jesteśmy chyba największą organizacją społeczną w kraju. Na poziomie ogólnopolskim zrzeszamy 620 tys. członków. W tym jest 36,5 tys. młodych ludzi do 16 roku życia. Na Opolszczyźnie mamy 25,5 tys. wędkarzy. Jest to piąta wielkość w kraju. Mamy 72 koła, które liczą nawet do 1500 członków. W Polsce jesteśmy jednym z większych użytkowników wód. Mamy ich w użytkowaniu prawie 10 tys. hektarów. Są to jeziora, zbiorniki pożwirowe i rzeki. Mam też 214 hektarów własnych akwenów. Jest to 1/7 wód będących w posiadaniu PZW. Wychodzimy z założenia, że wody należy kupować, aby móc w przyszłości oprzeć się potencjalnym zmianom warunków dzierżawy od państwa. Zajmujemy się krzewieniem i organizacją wędkarstwa. Prowadzimy także zarybianie. W minionym roku wydaliśmy na ten cel 1,7 mln złotych. Mamy szeroko rozwiniętą działalność sportową. Opolszczyzna jest potentatem w sporcie wędkarskim. Sprzyjają temu nasze warunki terenowe. Czasy kiedy wędkarz był spostrzegany jako średnio trzeźwy człowiek w gumofilcach już dawno minęły – powiedział Wiesław Miś, prezes Okręgu PZW w Opolu.

Również na Opolszczyźnie znaczącym problemem dla PZW jest kłusownictwo. Głównym powodem tego są wysokie ceny ryb. Przy takim areale akwenów wędkarskich niewystarczająca jest też liczba strażników Państwowej Straży Rybackiej. Kłopotliwe są również relacje z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, które zarządza środowiskiem wodnym.

- Wody Polskie i PZW skazane są na współpracę. Jednaka występuje tutaj klasyczny konflikt interesów. Wody Polskie chcą jak najwięcej od nas uzyskać. PZW chce jak najmniej płacić za korzystanie z zasobów Wód Polskich. Rozumiemy, że opłaty te można rewaloryzować. Jednak opłaty te wzrastają skokowo. Podnoszone są nawet kilkunastokrotnie – powiedział Wiesław Miś.

Zobacz także

2021-10-06, godz. 12:32 Burmistrz Jerzy Wrębiak o obwodnicy Brzegu, mieszkalnictwie, podwyżkach za śmieci i niełatwych relacjach z radnymi Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu. Rozmawialiśmy m.in. o opóźnieniach w budowie obwodnicy… » więcej 2021-10-06, godz. 09:08 Marcin Laskowski o proteście ratowników medycznych w dwóch szpitalach w Opolu - Obecnie brakuje 17-tu ratowników z 20 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, w Szpitalu Wojewódzkim zwolnienia L4 przedstawiło 4 ratowników - Marcin Laskowski… » więcej 2021-10-04, godz. 11:09 Aleksandra Szubryt o warsztatach Majsterkowicz 2.0 - Postanowiliśmy zrobić warsztaty dla osób, które chciałyby nauczyć się naprawiać sprzęty elektroniczne - powiedziała Aleksandra Szybryt w Popołudniowej… » więcej 2021-10-05, godz. 13:32 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza We wtorkowym cyklu Piotr Gociek skomentował niewpuszczenie Rafała Ziemkiewicza do Wielkiej Brytanii. Powód, jaki podano dziennikarzowi odmawiając mu wjazdu… » więcej 2021-10-05, godz. 08:53 Prof. Marek Masnyk, rektor UO o maseczkach na zajęciach, paszportach covidowych, planach na ten rok akademicki i sytuacji… - Mam nadzieję, że nauka stacjonarna będzie trwała jak najdłużej - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2021-10-04, godz. 17:30 Ryszard Galla, poseł MN o tym, dlaczego w Sejmie bronił zamknięcia oddziału psychiatrycznego w szpitalu w Opolu - Od lat uczestniczę w pracach rady społecznej szpitala jako przewodniczący i wiem, że powody zamknięcia jednego z trzech oddziałów to niedofinansowanie… » więcej 2021-10-04, godz. 11:08 Violetta Porowska o opolskiej psychiatrii, przedłużeniu stanu wyjątkowego i Funduszu Sprawiedliwości - Oceniam tę decyzję absolutnie negatywnie. Psychiatria jest jedną z tych specjalizacji, która jest absolutnie konieczna i potrzebna. Złożę do marszałka… » więcej 2021-10-04, godz. 09:44 Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa o strategii regionu, psychiatrii i śmieciach - Stawiamy na jakość życia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon Ogłaza, radny sejmiku i członek zarządu regionu. Po południu odbędzie się specjalna… » więcej 2021-10-01, godz. 17:44 Młodzieżowa Loża Radiowa o przedłużeniu stanu wyjątkowego i apelu radnych Opola ws. zmian w oświacie Goścmi Młodzieżowej Loży byli dziś Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-10-01, godz. 13:56 Radni Opola Piotr Mielec i Michał Nowak o stadionie, zmianach w oświacie i składowisku odpadów na ul. Podmiejskiej Gośćmi Południowej Loży byli dziś radni Opola: Piotr Mielec z klubu prezydenta i Michał Nowak z klubu PiS. Rozmawialiśmy o tematach wczorajszej sesji rady… » więcej
1718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »