Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Małgorzata Błażejowska-Baklarz, rzecznik Opolskiej…
2021-03-03, 18:40 Autor: Jan Poniatyszyn

Małgorzata Błażejowska-Baklarz, rzecznik Opolskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy o wsparciu młodzieży, która ma zmniejszone szanse życiowe

[zdj.opolska.ohp.pl]
[zdj.opolska.ohp.pl]
Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce blisko pięć procent osób po szesnastym roku życia wypada z systemu edukacji, co oznacza, że porzucają naukę w szkołach podległych samorządom lokalnym. Szansą dla nich są Ochotnicze Hufce Pracy, gdzie mogą zdobyć zawód i zatrudnienie.
- Jesteśmy państwową instytucją rynku pracy. Nasze działania skierowane są do młodzieży w wieku 15-25 lat. Obejmują kształcenie i wychowanie oraz pomoc w zatrudnieniu i podnoszeniu kwalifikacji zawodowych po skończonej nauce. Podmiotem naszych działań jest młodzież o zmniejszonych szansach życiowych, niedostosowana społecznie i potrzebująca opieki, a także młodzież potrzebująca wykształcenia i zawodu. Kolejną grupą są młode, wykształcone osoby z pewnymi już kwalifikacjami zawodowymi, ale zagrożone bezrobociem, poszukujące pracy i korzystające z poradnictwa zawodowego OHP. Obecnie mamy 1100 podopiecznych. Zatrudniamy 120 osób we wszystkich jednostkach w województwie oraz 82 pracowników młodocianych. W Polsce jest obowiązek nauki do 18 roku życia. Niedopełnienie tego obowiązku przez rodziców lub opiekunów wiąże się z konsekwencjami. Pomagamy takiej młodzieży, która ma problemy w nauce - powiedziała Małgorzata Błażejowska-Baklarz, rzecznik Opolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP.

W 2018 roku działalność OHP zbadała Najwyższa Izba Kontroli. Stwierdzono, że instytucja ta jest potrzebna, jednak powinny działać zupełnie inaczej. Większy nacisk powinien dotyczyć współpracy z pracodawcami i zapewnienia wychowankom stałej pracy.

- Nasi pracownicy z rynku pracy, rozwoju zawodowego starają się pomóc młodym ludziom w znalezieni zatrudnienia i w takim codziennym funkcjonowaniu. Od 2020 roku działamy w oparciu o standard usług rozwoju zawodowego, który stworzyła Komenda Główna OHP. Natomiast jeżeli chodzi o współpracę z pracodawcami to jest ona również dla nas ważna. Pracownicy Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży naszej komendy OHP na bieżąco monitorują proces zatrudnienia u pracodawców. Wspieramy firmy poprzez refundację wynagrodzeń dla pracowników młodocianych. Kompetencje te przejęliśmy z Powiatowych Urzędów Pracy. Z tych pieniędzy płacone są też składki na ubezpieczenia społeczne – mówiła Małgorzata Błażejowska-Baklarz.

Zobacz także

2021-11-15, godz. 10:54 Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę i działaniach na arenie międzynarodowej Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy m.in. o szturmie migrantów na polską… » więcej 2021-11-15, godz. 09:00 Piotr Woźniak, współprzewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie o ostatnim wojewódzkim kongresie partii, planach… - To nie jest tak jednoznaczne, że poparcie w tajnym głosowaniu jest stuprocentowe - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Woźniak. - Wszystkie głosowania… » więcej 2021-11-12, godz. 10:30 Młodzieżowa Loża Radiowa o obchodach Święta Niepodległości i prowokacjach Łukaszenki na polsko-białoruskiej g… Gośćmi dzisiejszej Loży byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci) i Mariusz Jańczuk (PL 2050 Szymona Hołowni). Rozmawialiśmy… » więcej 2021-11-12, godz. 15:10 Monika Bartel o badaniach kontrolnych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021… » więcej 2021-11-12, godz. 08:55 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie… - Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw… » więcej 2021-11-10, godz. 15:47 Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji na granicy z Białorusią - Nie jestem zaskoczony słowami premiera Morawieckiego. Musimy oswajać się z tą sytuacją, że wzmożone siły wojskowe, policji i straży granicznej, jeszcze… » więcej 2021-11-10, godz. 13:08 Violetta Porowska o sejmowej debacie ws. sytuacji na granicy, tzw. marszu dla Izy w Opolu i nowym wicewojewodzie - W szeregach PiS był taki niepokój, czy należna powaga izby i tematu zostanie zachowania, ale opozycja stanęła na wysokości zadania. Możemy powiedzieć… » więcej 2021-11-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o nowym wicewojewodzie, pracy szpitala tymczasowego i uroczystościach związanych… - Chciałbym bardzo, żeby Państwo zaczekali do godziny 14.15, wtedy nastąpi przedstawienie nowego wicewojewody opolskiego. Trzymamy się dobrego obyczaju, że… » więcej 2021-11-09, godz. 17:04 Prof. Kamil Minkner o badaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju na przykładzie Islandii - Chcemy wprowadzić u nas do programu nauczania nowy przedmiot: "Zrównoważony rozwój" - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej dr hab. Kamil Minkner… » więcej 2021-11-09, godz. 12:34 Co tam Panie w polityce Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza o sytuacji na granicy, Marszu Niepodległości i negocjacjach… - Chciałabym dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja na granicy (...) spodziewam się tego, że będzie jak zawsze. To znaczy że wyjdzie pan premier i powie… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »