Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Małgorzata Błażejowska-Baklarz, rzecznik Opolskiej…
2021-03-03, 18:40 Autor: Jan Poniatyszyn

Małgorzata Błażejowska-Baklarz, rzecznik Opolskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy o wsparciu młodzieży, która ma zmniejszone szanse życiowe

[zdj.opolska.ohp.pl]
[zdj.opolska.ohp.pl]
Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce blisko pięć procent osób po szesnastym roku życia wypada z systemu edukacji, co oznacza, że porzucają naukę w szkołach podległych samorządom lokalnym. Szansą dla nich są Ochotnicze Hufce Pracy, gdzie mogą zdobyć zawód i zatrudnienie.
- Jesteśmy państwową instytucją rynku pracy. Nasze działania skierowane są do młodzieży w wieku 15-25 lat. Obejmują kształcenie i wychowanie oraz pomoc w zatrudnieniu i podnoszeniu kwalifikacji zawodowych po skończonej nauce. Podmiotem naszych działań jest młodzież o zmniejszonych szansach życiowych, niedostosowana społecznie i potrzebująca opieki, a także młodzież potrzebująca wykształcenia i zawodu. Kolejną grupą są młode, wykształcone osoby z pewnymi już kwalifikacjami zawodowymi, ale zagrożone bezrobociem, poszukujące pracy i korzystające z poradnictwa zawodowego OHP. Obecnie mamy 1100 podopiecznych. Zatrudniamy 120 osób we wszystkich jednostkach w województwie oraz 82 pracowników młodocianych. W Polsce jest obowiązek nauki do 18 roku życia. Niedopełnienie tego obowiązku przez rodziców lub opiekunów wiąże się z konsekwencjami. Pomagamy takiej młodzieży, która ma problemy w nauce - powiedziała Małgorzata Błażejowska-Baklarz, rzecznik Opolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP.

W 2018 roku działalność OHP zbadała Najwyższa Izba Kontroli. Stwierdzono, że instytucja ta jest potrzebna, jednak powinny działać zupełnie inaczej. Większy nacisk powinien dotyczyć współpracy z pracodawcami i zapewnienia wychowankom stałej pracy.

- Nasi pracownicy z rynku pracy, rozwoju zawodowego starają się pomóc młodym ludziom w znalezieni zatrudnienia i w takim codziennym funkcjonowaniu. Od 2020 roku działamy w oparciu o standard usług rozwoju zawodowego, który stworzyła Komenda Główna OHP. Natomiast jeżeli chodzi o współpracę z pracodawcami to jest ona również dla nas ważna. Pracownicy Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży naszej komendy OHP na bieżąco monitorują proces zatrudnienia u pracodawców. Wspieramy firmy poprzez refundację wynagrodzeń dla pracowników młodocianych. Kompetencje te przejęliśmy z Powiatowych Urzędów Pracy. Z tych pieniędzy płacone są też składki na ubezpieczenia społeczne – mówiła Małgorzata Błażejowska-Baklarz.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »