Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Małgorzata Błażejowska-Baklarz, rzecznik Opolskiej…
2021-03-03, 18:40 Autor: Jan Poniatyszyn

Małgorzata Błażejowska-Baklarz, rzecznik Opolskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy o wsparciu młodzieży, która ma zmniejszone szanse życiowe

[zdj.opolska.ohp.pl]
[zdj.opolska.ohp.pl]
Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce blisko pięć procent osób po szesnastym roku życia wypada z systemu edukacji, co oznacza, że porzucają naukę w szkołach podległych samorządom lokalnym. Szansą dla nich są Ochotnicze Hufce Pracy, gdzie mogą zdobyć zawód i zatrudnienie.
- Jesteśmy państwową instytucją rynku pracy. Nasze działania skierowane są do młodzieży w wieku 15-25 lat. Obejmują kształcenie i wychowanie oraz pomoc w zatrudnieniu i podnoszeniu kwalifikacji zawodowych po skończonej nauce. Podmiotem naszych działań jest młodzież o zmniejszonych szansach życiowych, niedostosowana społecznie i potrzebująca opieki, a także młodzież potrzebująca wykształcenia i zawodu. Kolejną grupą są młode, wykształcone osoby z pewnymi już kwalifikacjami zawodowymi, ale zagrożone bezrobociem, poszukujące pracy i korzystające z poradnictwa zawodowego OHP. Obecnie mamy 1100 podopiecznych. Zatrudniamy 120 osób we wszystkich jednostkach w województwie oraz 82 pracowników młodocianych. W Polsce jest obowiązek nauki do 18 roku życia. Niedopełnienie tego obowiązku przez rodziców lub opiekunów wiąże się z konsekwencjami. Pomagamy takiej młodzieży, która ma problemy w nauce - powiedziała Małgorzata Błażejowska-Baklarz, rzecznik Opolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP.

W 2018 roku działalność OHP zbadała Najwyższa Izba Kontroli. Stwierdzono, że instytucja ta jest potrzebna, jednak powinny działać zupełnie inaczej. Większy nacisk powinien dotyczyć współpracy z pracodawcami i zapewnienia wychowankom stałej pracy.

- Nasi pracownicy z rynku pracy, rozwoju zawodowego starają się pomóc młodym ludziom w znalezieni zatrudnienia i w takim codziennym funkcjonowaniu. Od 2020 roku działamy w oparciu o standard usług rozwoju zawodowego, który stworzyła Komenda Główna OHP. Natomiast jeżeli chodzi o współpracę z pracodawcami to jest ona również dla nas ważna. Pracownicy Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży naszej komendy OHP na bieżąco monitorują proces zatrudnienia u pracodawców. Wspieramy firmy poprzez refundację wynagrodzeń dla pracowników młodocianych. Kompetencje te przejęliśmy z Powiatowych Urzędów Pracy. Z tych pieniędzy płacone są też składki na ubezpieczenia społeczne – mówiła Małgorzata Błażejowska-Baklarz.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »