Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie…
2020-09-18, 15:00 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki

Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej

Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020)
W naszej Loży uczestniczyli:
Grzegorz Krukowski z PiS
Jan Zimoch z Porozumienia
Michał Maliński z Konfederacji
Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej
Konrad Muller z Mniejszości Niemieckiej
Michał Kalinowski z Lewicy
- Bardzo się z tego cieszymy, że ta ustawa został przyjęta – nie krył Grzegorz Krukowski.

To sukces Forum Młodych PiS, Prawa i Sprawiedliwości, ale nawet parlamentu, gdyż ustawę przyjęto także głosami znaczne części opozycji. O podziałach w Zjednoczonej Prawicy nasz gość powiedział, że liczy na bardzo ostre konsekwencje wobec tych parlamentarzystów tej formacji, którzy głosowali przeciwko „Piątce dla zwierząt”.

- Tak zwana „Piątka dla zwierząt” fasadowo na poziomie sentymentalnym i emocjonalnym może przypaść do gustu obrońcom praw zwierząt, ale trzeba umieć spojrzeć głębiej na ten akt prawny - zastrzegł Michał Maliński.

Jego zdaniem straty spowodowane z braku hodowli z powodu zakazu dokonywania uboju rytualnego wyniosą 6 miliardów złotych a dodać jeszcze trzeba wiele utraconych miejsc pracy. Ta ustawa mocno uderzy w polskie rolnictwo. I to powinno być brane pod uwagę w pierwszej kolejności. Nasz gość uważa, że ubój rytualny jest najbardziej humanitarną formą uśmiercania zwierząt.

- My się przyglądamy z boku – ocenił zamieszanie po prawej stronie sceny politycznej Tobiasz Gajda.

Dziwi się, że dopiero ustawa „futerkowa” doprowadziła do kryzysu w Zjednoczonej Prawicy, gdy wcześniej przyjmowano tyle kontrowersyjnych ustaw. Koalicja Obywatelska poparła ustawę, choć wniosła poprawki, na przykład dotyczące zakazu wjazdu zaprzęgom konnymi w góry – została ona odrzucona.

- Lewica jest bardzo zadowolona z tej „Piątki dla zwierząt”, to postulaty, które zgłaszamy nie od roku, ale od wielu lat – powiedział Michał Kalinowski.

Jako jedyny klub parlamentarny klub Lewicy zagłosował w tej sprawie jednogłośnie. I jeśli będą kolejne dobre projekty Prawa i Sprawiedliwości – Lewica je poprze. Przypomniał, że ubój rytualny polega na poderżnięciu gardła i wykrwawieniu zwierzęcia, więc nie ma mowy o braku cierpienia. Taka egzekucja to jedno wielkie cierpienie.

- Obserwuję z zaciekawieniem ten spór w Zjednoczonej Prawicy. I zastanawiam się czy to spór o norki, czy o inne sprawy? - spytał Konrad Muller z Mniejszości Niemieckiej.

W jego mniemaniu chodzi bardziej o spór między Zbigniewem Ziobrą a Mateuszem Morawieckim, gdyż minister sprawiedliwości – w przypadku przyjęcia ustawy „o bezkarności” - straciłby – jak to ujął nasz gość – lewar nacisku na premiera i koalicjantów. Poza tym w sporze chodzi o wpływy polityczne między innymi w spółkach skarbu państwa.

- Żeby nie było wątpliwości – moim zdaniem sam zamysł tej ustawy jest jak najbardziej dobry – powiedział Jan Zimoch.

Jako kraj jesteśmy na takim etapie rozwoju cywilizacyjnego, że najwyższa pora skończyć z bestialskimi formami zabijania zwierząt. Jednak okres ochronny jest zdecydowanie zbyt krótki, bo przedsiębiorcom z tej branży oraz rolnikom trzeba dać więcej czasu na przebranżowienie i dostosowanie się do nowej sytuacji. Na przykładzie Czech – 7 lat.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »