Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie…
2020-09-18, 15:00 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki

Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej

Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020)
W naszej Loży uczestniczyli:
Grzegorz Krukowski z PiS
Jan Zimoch z Porozumienia
Michał Maliński z Konfederacji
Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej
Konrad Muller z Mniejszości Niemieckiej
Michał Kalinowski z Lewicy
- Bardzo się z tego cieszymy, że ta ustawa został przyjęta – nie krył Grzegorz Krukowski.

To sukces Forum Młodych PiS, Prawa i Sprawiedliwości, ale nawet parlamentu, gdyż ustawę przyjęto także głosami znaczne części opozycji. O podziałach w Zjednoczonej Prawicy nasz gość powiedział, że liczy na bardzo ostre konsekwencje wobec tych parlamentarzystów tej formacji, którzy głosowali przeciwko „Piątce dla zwierząt”.

- Tak zwana „Piątka dla zwierząt” fasadowo na poziomie sentymentalnym i emocjonalnym może przypaść do gustu obrońcom praw zwierząt, ale trzeba umieć spojrzeć głębiej na ten akt prawny - zastrzegł Michał Maliński.

Jego zdaniem straty spowodowane z braku hodowli z powodu zakazu dokonywania uboju rytualnego wyniosą 6 miliardów złotych a dodać jeszcze trzeba wiele utraconych miejsc pracy. Ta ustawa mocno uderzy w polskie rolnictwo. I to powinno być brane pod uwagę w pierwszej kolejności. Nasz gość uważa, że ubój rytualny jest najbardziej humanitarną formą uśmiercania zwierząt.

- My się przyglądamy z boku – ocenił zamieszanie po prawej stronie sceny politycznej Tobiasz Gajda.

Dziwi się, że dopiero ustawa „futerkowa” doprowadziła do kryzysu w Zjednoczonej Prawicy, gdy wcześniej przyjmowano tyle kontrowersyjnych ustaw. Koalicja Obywatelska poparła ustawę, choć wniosła poprawki, na przykład dotyczące zakazu wjazdu zaprzęgom konnymi w góry – została ona odrzucona.

- Lewica jest bardzo zadowolona z tej „Piątki dla zwierząt”, to postulaty, które zgłaszamy nie od roku, ale od wielu lat – powiedział Michał Kalinowski.

Jako jedyny klub parlamentarny klub Lewicy zagłosował w tej sprawie jednogłośnie. I jeśli będą kolejne dobre projekty Prawa i Sprawiedliwości – Lewica je poprze. Przypomniał, że ubój rytualny polega na poderżnięciu gardła i wykrwawieniu zwierzęcia, więc nie ma mowy o braku cierpienia. Taka egzekucja to jedno wielkie cierpienie.

- Obserwuję z zaciekawieniem ten spór w Zjednoczonej Prawicy. I zastanawiam się czy to spór o norki, czy o inne sprawy? - spytał Konrad Muller z Mniejszości Niemieckiej.

W jego mniemaniu chodzi bardziej o spór między Zbigniewem Ziobrą a Mateuszem Morawieckim, gdyż minister sprawiedliwości – w przypadku przyjęcia ustawy „o bezkarności” - straciłby – jak to ujął nasz gość – lewar nacisku na premiera i koalicjantów. Poza tym w sporze chodzi o wpływy polityczne między innymi w spółkach skarbu państwa.

- Żeby nie było wątpliwości – moim zdaniem sam zamysł tej ustawy jest jak najbardziej dobry – powiedział Jan Zimoch.

Jako kraj jesteśmy na takim etapie rozwoju cywilizacyjnego, że najwyższa pora skończyć z bestialskimi formami zabijania zwierząt. Jednak okres ochronny jest zdecydowanie zbyt krótki, bo przedsiębiorcom z tej branży oraz rolnikom trzeba dać więcej czasu na przebranżowienie i dostosowanie się do nowej sytuacji. Na przykładzie Czech – 7 lat.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »