Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa' - debata…
2020-09-03, 13:47 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - debata o euro

"Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - debata
Przyjąć - nie przyjąć. A jeśli - to kiedy? O ewentualnym przyjęciu euro rozmawiali przedstawiciele pracodawców, związkowcy oraz ekonomiści. Naszymi gośćmi byli:
Grzegorz Adamczyk - NSZZ Solidarność
dr Witold Potwora - WSzZiA w Opolu
Grzegorz Kuliś - BCC
dr Artur Żurakowski - ekonomista, biznesmen
dr Jerzy Szteliga - OPZZ
- Na pewno euro nie przyjmiemy w najbliższej przyszłości – powiedział Witold Potwora.

Jego zdaniem Polska nie spełnia podstawowego warunku, czyli progu zadłużenia. Jednak zaznaczył, że przyjęcie euro to bardziej decyzja polityczna a nie ekonomiczna. Z drugiej strony obserwując skutki pandemii i w jaki sposób poradziliśmy sobie z nią w gospodarce – dobrze, że na razie trwamy przy złotówce. Co nie zmienia faktu, że euro trzeba będzie przyjąć.

- Na pewno euro przyjmiemy w perspektywie od 2 do 10 lat – zastrzegł Grzegorz Adamczyk.

Dodał, że wszystko zależy od tego, w jakim przeliczniku do złotówki przyjmiemy walutę europejską. Jako przykład kraju, w którym ludzie realnie zubożeli wskutek takiej decyzji, podał Słowację. Zdaniem naszego gościa należy jeszcze znacznie podnieść poziom minimalnego wynagrodzenia. Tak, by najsłabsi ekonomicznie nie odczuli przejścia na inną walutę.

- Gdybyśmy byli w strefie euro nie musielibyśmy trzymać 500 miliardów złotych rezerwy w NBP - przypomniał Artur Żurakowski.

Wyjaśnił, że dzisiaj Słowacy już są w zasadzie zadowoleni z posiadania euro. Zresztą przed laty, gdy ważyły się losy wielu wielkich inwestycji koncernów zachodnich, Polska przegrała w tym wyścigu. Koncerny, zwłaszcza z branży motoryzacyjnej zdecydowały się na inwestycje właśnie na Słowacji ze względu na to, że w tym kraju przyjęto euro.

- Ja muszę zacząć od ryzyka kursowego, które jest największą bolączką w naszych kontaktach zagranicznych - Grzegorz Kuliś.

Jego zdaniem euro jest konsekwencją silnej powojennej niemieckiej marki, która nie podobała się Francuzom. Euro jest bardziej projektem politycznym, mniej ekonomicznym. Dodał, że przyjmując obecnie euro, pozbawilibyśmy się wpływu na politykę monetarną – byłaby ona kształtowana przez Niemcy i Francję.

- Nie można tego robić bezwolnie. Ale do tego małżeństwa z rozsądku musi dojść - podkreślił Jerzy Szteliga.

Jednak zastrzegł, że zanim zapadnie decyzja – należy zrobić narodowy rachunek zysków i strat. Chodzi o to, by euro przyjąć w najdogodniejszym momencie, na możliwie najlepszych warunkach – na przykład jeśli chodzi o przelicznik do złotówki. Każdy polski obywatel musi poczuć, że także w jego kieszeni ta zamiana przyniosła pozytywna zmianę.

Zobacz także

2021-12-03, godz. 09:22 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja - Mamy zaostrzoną retorykę, czy za tym pójdą jakieś czyny? Wydaje się, że Rosja potrzebowałaby o wiele więcej żołnierzy, niż 100 tys. żeby próbować… » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy… » więcej 2021-12-02, godz. 08:49 Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym - Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe… » więcej 2021-12-01, godz. 17:11 Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego… - Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży… » więcej 2021-12-01, godz. 13:28 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku o programie ochrony powietrza na lata 2021-2027 - Zapytałam wprost czy my mamy te kwoty czy to jest lista życzeń, to usłyszałam taką niepewną odpowiedź, więc pewne założenia są, natomiast to jest… » więcej 2021-12-01, godz. 13:27 Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania" o akcji Movember i badaniach profilaktycznych męskich… - Do badań namawiają panów kobiety, za co trzeba im serdecznie podziękować - mówił w Południowej Loży Radiowej Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-12-01, godz. 09:05 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu działki urzędowi marszałkowskiemu pod budowę biurowca, a także… - Chciałem pomóc samorządowi województwa, jako miasto chcieliśmy wspomóc działania, które podejmują przekazując darowiznę wysokości 2,5 mln złotych… » więcej 2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej 2021-11-30, godz. 09:30 Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola - Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »