Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Debata 'Pracodawcy, związkowcy'…
2019-12-12, 14:41 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o tym jak powinna zachować się Polska w obliczu wyścigu np. Niemiec o polskich pracowników z Wielkiej Brytanii i Ukraińców z Polski

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (12.12.19)
W debacie „Wspólna sprawa. Pracodawcy i związkowcy” porozmawiamy o tym, że z jednej strony Niemcy chcą przyciągnąć Polaków z Wielkiej Brytanii, kuszą ich zarobkami, a nawet … lepszą pogodą, a z drugiej połowa Ukraińców pracujących w Polsce deklaruje, że jest gotowa wyjechać za chlebem na Zachód. Co zrobić, by nie stracić w tym wyścigu o pracownika, zapytamy naszych ekspertów.
Ekonomista Artur Żurakowski powiedział, że zabieganie o pracowników to ogólnoświatowy problem. Jego zdaniem na przyjazd pracowników trzeba być po prostu przygotowanym.

- Niemcy w latach 80. dla emigrantów zrobili szkoły, dali im zakwaterowanie, hotele, a więc infrastrukturę, a my dopiero dzisiaj po kilku latach zaczynamy proces walki. Mamy podwójny problem, bo Ukraińcy przez chwilę stworzyli nam koniunkturę, a konkurencyjni Niemcy sięgają po tych na których liczymy, czyli tych którzy mogliby wrócić do Polski. Myślę, że trzeba sięgnąć do polityki regionalnej. To regiony powinny prowadzić inną politykę. Na Opolszczyźnie jest największa depopulacja, więc mamy się czym martwić. Młodzi mówią, że jeśli tu nie ma przemysłu, to uciekamy. To też nie tylko wynagrodzenie, ale poziom życia i jakości kapitału ludzkiego – mówi dr Żurakowski.

Grzegorz Adamczyk z „Solidarności” przywołał sytuację sprzed 10 lat, kiedy była mowa o tym, że niskie płace są barierą rozwoju Polski. – Dziś widzimy to jak na talerzu. Ludzie chcą godnie zarabiać i godnie żyć. Ukraińcy, którzy są u nas 2 lata, w końcu stwierdzają, że za ten tysiąc dolarów nie będą tu pracować. Szukają więc lepszych rozwiązań, a te lepsze rozwiązania oferują kraje zamożne. Jeśli tu stworzymy normalne i godne warunki pracy i życia to wtedy tych pracowników tu zatrzymamy i tu będzie warto żyć. Widzimy też konkurencję między Śląskiem a Wrocławiem, bo tam wielu młodych znajduje pracę – mówił Adamczyk.

Lesław Adamczyk z BCC oczywiście zgodził się z tym, że ci którzy wyjechali z kraju i tam pozostają, w obliczu uzyskania wyższych wynagrodzeń szybciej wracaliby do kraju.

- Natomiast to wyższe wynagrodzenie to nie jest prosta spawa, bo to łatwiej się mówi,a trudniej wykonuje. Za tym idzie cały łańcuszek zjawisk ekonomicznych, żeby te przedsiębiorstwa mogły sobie z tym poradzić, żeby to nie zahamowało gospodarki, tylko ją wstrzymało – mówił.

Co zrobić by być bardziej atrakcyjnym? – Jeśli rynek pracy będzie generował sygnał zwyżkowy, czyli wyższa pensja będzie wymagana, to te pensje będziemy podnosić, tylko dla pracowników potrzebne jest też pewne otoczenie, takie które dodatkowo przyciąga. Przecież za to płacimy podatki. A do powrotu nie zachęca w żaden sposób np. nasza służba zdrowia – mówił przedstawiciel BCC.

Zobacz także

2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »