Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartosz Maziarz o sterroryzowanych zakładnikach…
2018-04-30, 13:23 Autor: Marek Świercz

Bartosz Maziarz o sterroryzowanych zakładnikach, syndromie sztokholmskim i niskiej świadomości czyhających na nas zagrożeń

Dr Bartosz Maziarz o antyterrorystycznych ćwiczeniach "Kocioł 18"
- Według oficjalnych informacji, były ofiary, ale tylko wśród terrorystów i policyjnych komandosów, żadnemu z zakładników nic się nie stało. Jak to ustalono? Uczestnicy ćwiczeń strzelali specjalną farbującą amunicją treningową, więc było wiadomo, kto został trafiony - mówił w Loży Radiowej dr Bartosz Maziarz z Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego, jeden z pomysłodawców i organizatorów wielkich ćwiczeń antyterrorystycznych, które miały miejsce na kampusie UO.
Jak mówi nasz gość, pomysł narodził się 10 miesięcy temu. Chodziło o to, by studenci kierunków związanych z bezpieczeństwem na własnej skórze poczuli, jak może wyglądać sytuacja ekstremalnego zagrożenia.

- Scenariusz był naprawdę bardzo realistyczny - mówi Maziarz. - Komandosi z Lublińca, którzy wcielili się w role komandosów, wtargnęli do budynku wyposażeni w broń automatyczną i wyrzutnie rakiet, wyłapali wszystkich 26 zakładników, którymi dobrowolnie zgodzili się być nasi studenci, kazali im się ubrać w jednakowe malarskie kombinezony, związali ich i sterroryzowali. Presja psychiczna była ogromna, krzyk, zmuszanie do ćwiczeń fizycznych, pełna kontrola. Czy skuteczna? Gdy do akcji weszli policjanci, wśród leżących zakładników ukrył się terrorysta. Studenci byli tak wystraszeni, że go nie wskazali. Czyli mieliśmy pierwsze objawy syndromu sztokholmskiego.

Organizatorzy zawiadomili policję, przed Collegium Civitas najpierw pojawili się antyterroryści z Opola, potem dojechali ich koledzy z Wrocławia. Planowanie szturmu trwało kilka godzin, bo trzeba było przeanalizować plany kampusu i budynku. Dwie grupy uderzeniowe miały wejść do obiektu bocznymi drzwiami, ale okazało się, że są one zaminowane i trzeba atakować głównym wejściem a potem zdobywać piętro za piętrem.

- Policja opracuje swój raport na temat popełnionych błędów. Nie wiem, czy zostanie upubliczniony - mówi nasz gość. - Nasz wniosek jest taki, że wśród studentów i kadry uczelni jest niestety bardzo niska świadomość zagrożeń. I nad tym trzeba popracować. Może podczas kolejnych ćwiczeń, bo na pewno będziemy się starali je zorganizować.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »