Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartosz Maziarz o sterroryzowanych zakładnikach…
2018-04-30, 13:23 Autor: Marek Świercz

Bartosz Maziarz o sterroryzowanych zakładnikach, syndromie sztokholmskim i niskiej świadomości czyhających na nas zagrożeń

Dr Bartosz Maziarz o antyterrorystycznych ćwiczeniach "Kocioł 18"
- Według oficjalnych informacji, były ofiary, ale tylko wśród terrorystów i policyjnych komandosów, żadnemu z zakładników nic się nie stało. Jak to ustalono? Uczestnicy ćwiczeń strzelali specjalną farbującą amunicją treningową, więc było wiadomo, kto został trafiony - mówił w Loży Radiowej dr Bartosz Maziarz z Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego, jeden z pomysłodawców i organizatorów wielkich ćwiczeń antyterrorystycznych, które miały miejsce na kampusie UO.
Jak mówi nasz gość, pomysł narodził się 10 miesięcy temu. Chodziło o to, by studenci kierunków związanych z bezpieczeństwem na własnej skórze poczuli, jak może wyglądać sytuacja ekstremalnego zagrożenia.

- Scenariusz był naprawdę bardzo realistyczny - mówi Maziarz. - Komandosi z Lublińca, którzy wcielili się w role komandosów, wtargnęli do budynku wyposażeni w broń automatyczną i wyrzutnie rakiet, wyłapali wszystkich 26 zakładników, którymi dobrowolnie zgodzili się być nasi studenci, kazali im się ubrać w jednakowe malarskie kombinezony, związali ich i sterroryzowali. Presja psychiczna była ogromna, krzyk, zmuszanie do ćwiczeń fizycznych, pełna kontrola. Czy skuteczna? Gdy do akcji weszli policjanci, wśród leżących zakładników ukrył się terrorysta. Studenci byli tak wystraszeni, że go nie wskazali. Czyli mieliśmy pierwsze objawy syndromu sztokholmskiego.

Organizatorzy zawiadomili policję, przed Collegium Civitas najpierw pojawili się antyterroryści z Opola, potem dojechali ich koledzy z Wrocławia. Planowanie szturmu trwało kilka godzin, bo trzeba było przeanalizować plany kampusu i budynku. Dwie grupy uderzeniowe miały wejść do obiektu bocznymi drzwiami, ale okazało się, że są one zaminowane i trzeba atakować głównym wejściem a potem zdobywać piętro za piętrem.

- Policja opracuje swój raport na temat popełnionych błędów. Nie wiem, czy zostanie upubliczniony - mówi nasz gość. - Nasz wniosek jest taki, że wśród studentów i kadry uczelni jest niestety bardzo niska świadomość zagrożeń. I nad tym trzeba popracować. Może podczas kolejnych ćwiczeń, bo na pewno będziemy się starali je zorganizować.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »