Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych…
2024-05-23, 19:00 Autor: Daniel Klimczak

Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych brutto? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (23.05.2024)

Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych brutto? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (23.05.2024)
Każdego roku powraca temat negocjacji dotyczących najniższej płacy. Tym razem jednak propozycja rządzących zaskakuje. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - minister rodziny, pracy i polityki społecznej chce, by najniższe wynagrodzenia wynosiły w przyszłym roku 60 procent średniej płacy. Jak wylicza Federacja Przedsiębiorców Polskich, mowa o kwocie 5150 złotych brutto miesięcznie.
Obecnie stawka ta wynosi 4242 złote brutto a od lipca będzie to 4300. Obecna minimalna płaca to 52,7 procent przeciętnego wynagrodzenia za I kwartał.

Propozycja pani minister jest wyższa od tego, co w negocjacjach z rządem proponują przedsiębiorcy. Ci chcą zachowania stawki z drugiego półrocza bieżącego roku. Także związkowcy obstają za niższą stawką niż ministerstwo, proponując 4650 złotych brutto.

Czy najmniej zarabiającym pracownikom potrzeba aż tak dużego skoku wynagrodzeń i jaki miałby o wpływ na gospodarkę? O to pytaliśmy w naszej cotygodniowej debacie.

W programie poruszyliśmy też wątek prac nad ustawą regulującą zatrudnianie w Polsce cudzoziemców. Jej projekt ma być gotowy w III kwartale. Mówi się tu przede wszystkim o poprawie warunków pracy i życia tych osób w naszym kraju, ale też o uszczelnieniu granic Unii. "Zdarza się, że cudzoziemcy, którzy wjechali do Polski, aby pracować u danego pracodawcy, nie są u niego zatrudniani na warunkach określonych w zezwoleniu, lecz trafiają do szarej strefy" - informuje resort pracy, cytowany przez portal Money.pl. Według wstępnych doniesień, w myśl nowych przepisów zezwolenia mają trafiać tylko do tych firm, które rzeczywiście chcą zatrudniać pracowników spoza wspólnoty. Przedsiębiorcy wskazują natomiast, że nowe zapisy mogą znacząco utrudnić im prowadzenie działalności. Kontrowersje budzą między innymi proponowane zapisy o nieudzielaniu pozwoleń, jeśli okaże się, że firma pośrednicząca w zatrudnieniu to "podmiot, który działa głównie w celu ułatwiania cudzoziemcom wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Odmowy mogą być też udzielane w przypadku "udostępniania pracowników pod pozorami tzw. outsourcingu pracowniczego". Zmienić ma się tżz sposób kontrolowania firm zatrudniających cudzoziemców - przede wszystkim te mają być niezapowiadane,a nieprawidłowości - surowiej karane.

Czy dodatkowe obostrzenia w tym zakresie są potrzebne? A może problem związany z niekontrolowanym napływem migrantów da się rozwiązać w inny sposób? To kolejne pytania, które zadaliśmy naszym ekspertom.

W dyskusji wzięli udział:

- Grzegorz Kuliś - Business Centre Club
- Piotr Pancześnik - Kongregacja Przemysłowo-Handlowa
- Dr Artur Żurakowski - ekonomista

Zobacz także

2024-04-10, godz. 18:31 Tomasz Witkowski o pomysłach na przejęcie władzy w samorządzie Skarbimierz to jedna z tych gmin, gdzie kandydatów na wójta czeka wyborcza dogrywka. O pomysły na przejęcie władzy w samorządzie pytamy w "Publicystyce Radia… » więcej 2024-04-09, godz. 19:15 "Poprawiliśmy wynik sprzed pięciu lat" Michał Nowak w Radiu Opole Prawo i Sprawiedliwość ponownie bez większości w Radzie Miasta Opola, a także w sejmiku regionu. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego nie będzie miało także… » więcej 2024-04-09, godz. 19:00 Ryszard Galla o powrocie do Sejmiku Województwa Opolskiego We wtorkowym programie publicystycznym gościliśmy byłego posła Mniejszości Niemieckiej Ryszarda Gallę, którego zapytaliśmy o polityczną przyszłość… » więcej 2024-04-08, godz. 18:30 "Przy braku kontrkandydatów emocji też nie brakuje" - Mirosław Wieszołek w Radiu Opole To była bardzo niespokojna noc dla wielu kandydatów startujących we wczorajszych wyborach samorządowych. Nie wszyscy jednak mieli do pokonania konkurencję… » więcej 2024-04-08, godz. 19:00 "Po wyborach spałem spokojnie". Łukasz Sowada w Radiu Opole Nasze studio odwiedzi także przewodniczący opolskiej rady miejskiej Łukasz Sowada, którego pytaliśmy, jak radni związani z Arkadiuszem Wiśniewskim zamierzają… » więcej 2024-03-29, godz. 18:45 Krzysztof Cegielski o pomysłach na zmiany w Izbicku i wpływie partyjnych barw na preferencje wyborców w małych gmi… Tu zmiana włodarza jest pewna - po ponad 20 latach zarządzania gminą Izbicko, dotychczasowa wójt Barbara Pytel postanowiła przejść na polityczną emeryturę… » więcej 2024-03-29, godz. 18:30 Marzena Baksik o pomysłach na rozwój gminy Izbicko Tu zmiana włodarza jest pewna - po ponad 20 latach zarządzania gminą Izbicko, dotychczasowa wójt Barbara Pytel postanowiła przejść na polityczną emeryturę… » więcej 2024-03-28, godz. 19:05 Ustawowy dzień wolny od pracy w Wielki Piątek? Debata Pracodawcy-związkowcy wspólna sprawa z 28.03.2024 r. Wraca kwestia dnia wolnego od pracy w Wielki Piątek. Takie rozwiązanie działa już w 15 europejskich krajach. Wielki Piątek jest oficjalnie dniem wolnym od… » więcej 2024-03-28, godz. 19:00 Roman Sambor: "17 lat na stanowisku zastępcy burmistrza. Czas na nowy etap" -Miałem duży wpływ na dotychczasowy kierunek rozwoju gminy, ale czasy się zmieniają, wyzwania się zmieniają. Pewien etap jest za nami- pewien etap jest… » więcej 2024-03-14, godz. 19:00 O przyszłości usług pocztowych i wakacjach składkowych. Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (14.03.2024) Poczta Polska zapowiada sporą redukcję zatrudnienia. Zniknąć ma co najmniej 5 tysięcy etatów. Powodem jest trudna sytuacja finansowa operatora, który szuka… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »