Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych…
2024-05-23, 19:00 Autor: Daniel Klimczak

Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych brutto? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (23.05.2024)

Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych brutto? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (23.05.2024)
Każdego roku powraca temat negocjacji dotyczących najniższej płacy. Tym razem jednak propozycja rządzących zaskakuje. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - minister rodziny, pracy i polityki społecznej chce, by najniższe wynagrodzenia wynosiły w przyszłym roku 60 procent średniej płacy. Jak wylicza Federacja Przedsiębiorców Polskich, mowa o kwocie 5150 złotych brutto miesięcznie.
Obecnie stawka ta wynosi 4242 złote brutto a od lipca będzie to 4300. Obecna minimalna płaca to 52,7 procent przeciętnego wynagrodzenia za I kwartał.

Propozycja pani minister jest wyższa od tego, co w negocjacjach z rządem proponują przedsiębiorcy. Ci chcą zachowania stawki z drugiego półrocza bieżącego roku. Także związkowcy obstają za niższą stawką niż ministerstwo, proponując 4650 złotych brutto.

Czy najmniej zarabiającym pracownikom potrzeba aż tak dużego skoku wynagrodzeń i jaki miałby o wpływ na gospodarkę? O to pytaliśmy w naszej cotygodniowej debacie.

W programie poruszyliśmy też wątek prac nad ustawą regulującą zatrudnianie w Polsce cudzoziemców. Jej projekt ma być gotowy w III kwartale. Mówi się tu przede wszystkim o poprawie warunków pracy i życia tych osób w naszym kraju, ale też o uszczelnieniu granic Unii. "Zdarza się, że cudzoziemcy, którzy wjechali do Polski, aby pracować u danego pracodawcy, nie są u niego zatrudniani na warunkach określonych w zezwoleniu, lecz trafiają do szarej strefy" - informuje resort pracy, cytowany przez portal Money.pl. Według wstępnych doniesień, w myśl nowych przepisów zezwolenia mają trafiać tylko do tych firm, które rzeczywiście chcą zatrudniać pracowników spoza wspólnoty. Przedsiębiorcy wskazują natomiast, że nowe zapisy mogą znacząco utrudnić im prowadzenie działalności. Kontrowersje budzą między innymi proponowane zapisy o nieudzielaniu pozwoleń, jeśli okaże się, że firma pośrednicząca w zatrudnieniu to "podmiot, który działa głównie w celu ułatwiania cudzoziemcom wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Odmowy mogą być też udzielane w przypadku "udostępniania pracowników pod pozorami tzw. outsourcingu pracowniczego". Zmienić ma się tżz sposób kontrolowania firm zatrudniających cudzoziemców - przede wszystkim te mają być niezapowiadane,a nieprawidłowości - surowiej karane.

Czy dodatkowe obostrzenia w tym zakresie są potrzebne? A może problem związany z niekontrolowanym napływem migrantów da się rozwiązać w inny sposób? To kolejne pytania, które zadaliśmy naszym ekspertom.

W dyskusji wzięli udział:

- Grzegorz Kuliś - Business Centre Club
- Piotr Pancześnik - Kongregacja Przemysłowo-Handlowa
- Dr Artur Żurakowski - ekonomista

Zobacz także

2024-04-30, godz. 18:30 Rolnicy nie będą już blokować dróg - Jerzy Sewielski o Zielonym Ładzie i śledztwie ws. nieprawidłowości w Izbie… Nadal nie wyjaśniono, kto odpowiada za zniknięcie ponad 40 tysięcy złotych z konta Izby Rolniczej w Opolu. Gościem popołudniowej rozmowy Radia Opole był… » więcej 2024-04-29, godz. 19:00 Rafał Pydych o rozbudowie S11, planach remontowych dla A4 oraz nowych obwodnicach na Opolszczyźnie Niedawno podpisano umowy na budowę kolejnych odcinków drogi ekspresowej S11. Chodzi o 3 etapy zakładające wydłużenie istniejącej trasy o ponad 46 kilometrów… » więcej 2024-04-26, godz. 11:23 Prof. Andrzej Antoszewski: nasza demokracja niebezpiecznie przechylona -Jest cały szereg powodów, by powiedzieć, że nasza demokracja przechyliła się tak niebezpiecznie, że powstają wątpliwości czy to jest jeszcze system… » więcej 2024-04-25, godz. 19:16 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o oskładkowaniu umów zleceń Będzie oskładkowanie umów, które dziś oskładkowane nie są. Mowa tu przede wszystkim o wszystkich zleceniach oraz o umowach o dzieło. Skutkiem może być… » więcej 2024-04-24, godz. 19:00 Dariusz Brzęczek ("S"): Zielony Ład jest szkodliwy właściwie dla każdego z nas "Czy jest Pani/Pan za zobowiązaniem Prezydenta RP, Parlamentu RP, Rządu RP do odrzucenia przez Polskę polityki klimatycznej UE w obecnym kształcie zawartej… » więcej 2024-04-24, godz. 19:25 Katarzyna Gołębiowska-Jarek o kredycie zaufania wyborców Ponad 80 procent głosów zdobyła już w pierwszej turze wyborów samorządowych wójt gminy Dabrowa. - Okazało się, że kierunek jaki obrałam pięć lat… » więcej 2024-04-23, godz. 19:00 Kto wygrał wybory samorządowe? - dr Grzegorz Balawajder Kto wygrał wybory samorządowe? To - zdawać by się mogło - proste pytanie, nie znajduje prostej odpowiedzi. Są jednak wskazówki pozwalające ustalić, kto… » więcej 2024-04-22, godz. 19:00 Młoda Polityka w Radiu Opole o wyborach samorządowych i Zielonym Ładzie Młodzi przedstawiciele opolskich środowisk politycznych dyskutowali o wynikach wyborów samorządowych, zastanawiając się, czy na ich podstawie da się mierzyć… » więcej 2024-04-18, godz. 12:07 Debata przed II turą wyborów na burmistrza Prudnika W niedzielę do urn ponownie pójdą także mieszkańcy gminy Prudnik, gdzie o fotel burmistrza rywalizują Grzegorz Zawiślak i Katarzyna Czochara. Jakie pomysły… » więcej 2024-04-17, godz. 19:15 Aneta Rabczewska o nowych inwestorach i perspektywach na współpracę z radą gminy W wyborczej dogrywce, o reelekcję walczy wójt Olszanki Aneta Rabczewska, która w Radiu Opole pytaliśmy o powody słabszego wyniku niż w poprzednich wyborach… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »