Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Pracodawcy i związkowcy o tym, czy rynek pracy stabilizuje…
2023-04-06, 18:02 Autor: Daniel Klimczak

Pracodawcy i związkowcy o tym, czy rynek pracy stabilizuje się po wybuchu pandemii i wojny

Pracodawcy i związkowcy o tym, czy rynek pracy stabilizuje się po wybuchu pandemii i wojny
Tym razem zastanawialiśmy się, czy na horyzoncie widać już łagodzenie negatywnych nastrojów wywołanych pandemią koronawirusa oraz wybuchem wojny za wschodnią granicą.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała niedawno kolejną odsłonę raportu „Rynek pracy, edukacja, kompetencje”. Wynika z niego, że aż 87% firm planuje utrzymać wysoką aktywność rekrutacyjną. Tylko 37% przedsiębiorstw jako jeden z powodów planowanych rekrutacji wskazuje potrzebę znalezienia zastępstwa dla odchodzących pracowników. Zdaniem ekspertów biorących udział w programie, nie powinniśmy jednak zbytnio ulegać optymizmowi, ponieważ trudne czasy dla gospodarki jeszcze się nie skończyły.

Zdaniem Grzegorza Kulisia z Business Centre Club, obawy związane z możliwymi redukcjami etatów ze względu na oszczędności nie są nieuzasadnione, jednak nie powinny one przeradzać się w nadmierny lęk.

- Wskazane jest spokojne, analityczne obserwowanie tego, co się dzieje na rynku. Myślę jednak, że nie do końca jeszcze odczuwamy skutki tego, idącego bardzo powoli i o różnej dynamice, ale jednak kryzysu. To, co się dzieje u zagranicznych pracodawców, w szczególności obserwując rynek Stanów Zjednoczonych czy Europy Zachodniej. Mówimy tutaj o nowych technologiach, które na pewno są dość swoistą i taką nietypową wyspą na rynku zatrudnienia, no to tam te zwolnienia idą w dziesiątkach tysięcy - powiedział.

Grzegorz Adamczyk z Solidarności zauważał, że od wybuchu pandemii obserwujemy spore nagromadzenie negatywnych zjawisk w gospodarce.

- Pandemia pokazała nam, jak łatwo jest zablokować gospodarkę poprzez panikę, poprzez zagrożenia, poprzez zerwanie łańcuchów dostaw. Kryzys, który nastąpił zaraz po pandemii, wprowadził nowe zagrożenie i trzeba patrzeć na to z dużą ostrożnością. Już są symptomy, że te wysokie stopy procentowe, że trudności na rynku zbytu pojawiają się w wielu firmach. To może stanowić dzisiaj zagrożenie dla pracowników. Stąd te sygnały z niektórych firm, że będą redukować zatrudnienie i to się rzeczywiście zaczyna powoli dziać i nic tego nie uspokaja. Do tego cały czas mamy trwający konflikt na Ukrainie. Odczuwamy perturbacje związane z bardzo wysoką inflacją i ona nie tylko działa na pracowników, na ich kieszenie, ale działa również na pracodawców, którzy widzą to spowolnienie gospodarcze, które właśnie się zaczyna - wskazał.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej zwracał uwagę, że do przytoczonych zagrożeń należy dodać jeszcze fakt, że pracowników w Polsce na ogół cechuje mniejsza elastyczność niż w bardziej rozwiniętych krajach zachodu.

- Polacy, w porównaniu na przykład z Amerykanami, są bardziej przywiązani do tej stabilizacji na rynku pracy. Amerykanów przerzuca się z miasta do miasta, z profesji do profesji w sposób automatyczny. Tutaj działa rzeczywiście rynek, gdzie pojawia się popyt na jakieś umiejętności, jeżeli ktoś jest w stanie je zaoferować, to on natychmiast na tym rynku się odnajduje, nie ma pustki. Nasza mentalność europejska, w porównaniu do amerykańskiej, cechuje się tym, że jesteśmy mniej mobilni, mamy mniejszą chęć do zmian czy poszukiwania szans - zauważał.

Naszych ekspertów zapytaliśmy też, czy biznes wytrzyma coraz większą presję na wzrost wynagrodzeń, a także czy widać, że po trudnych doświadczeniach zapoczątkowanych pandemią, potrafimy z większą odpowiedzialnością planować inwestycje jak i rozwój zawodowy.

Zobacz także

2024-03-11, godz. 19:30 Dorota Koncewicz: Trudniej obiecywać, gdy zna się realia -Urzędujący samorządowcy mają trudniej, bo już wiedzą jakie są ograniczenia, jakie trudności i jakie zadania w związku z tym mogą przed sobą stawiać… » więcej 2024-03-11, godz. 19:00 Michał Nowak: "trzeba być uczciwym wobec wyborców, stąd szyld partyjny" -Myślę, że jest wielka mądrość wyborców i każdy potrafi zrozumieć, że czym innym są wybory do Sejmu, Senatu, a czym innym są wybory samorządowe, na… » więcej 2024-03-07, godz. 19:00 Czy globalne zmiany przypieczętują los rolnictwa? Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" (07.02.2024) Organizacje przedsiębiorców apelują do rolników, by zaprzestali blokowania granic, bo to szkodzi interesom. Rolnicy odpowiadają, że protestują też w imieniu… » więcej 2024-03-06, godz. 19:30 Grzegorz Zawiślak o bilansie kończącej się kadencji Gościem Radia Opole był burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak, którego pytaliśmy o stan gminnej kasy po ponad 5 latach jego rządów. Z samorządowcem rozmawialiśmy… » więcej 2024-03-06, godz. 19:00 Tomasz Kubiak o pomysłach na rozwój Brzegu Tomasz Kubiak z polski 2050 to kolejny kandydat, który powalczy w tegorocznych wyborach na burmistrza Brzegu. Działacza partii Szymona Hołowni zapytaliśmy… » więcej 2024-03-05, godz. 18:30 Sławomir Kłosowski o planach na polityczną przyszłość i wpływie europarlamentu na swoją karierę Jako radny sejmiku chce być "rzecznikiem 13 gmin" i wykorzystywać swoje doświadczenie dla dobra mieszkańców. Tak swoje polityczne plany nakreśla były lider… » więcej 2024-03-05, godz. 19:00 Jan Polański o sztucznej inteligencji wykorzystywanej przez ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych to kolejna instytucja, która sięga po rozwiązania z dziedziny sztucznej inteligencji. Rozwiązania te pozwalają między innymi… » więcej 2024-03-04, godz. 18:45 Konrad Wojnarowski o przyszłości pieniędzy z KPO Gościem popołudniowego pasma publicystycznego w poniedziałek był wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski, którego zapytaliśmy o unijne… » więcej 2024-02-29, godz. 19:00 Czy zawód rolnika ma przyszłość? Debata Pracodawcy- związkowcy. Wspólna sprawa (29.02.2024) Rolnicy prostestują w wielu krajach Europy. Mówią, że ich byt jest zagrożony przez politykę pro-ekologiczną UE (w Polsce dodają jeszcze otwarcie na towary… » więcej 2024-02-28, godz. 19:00 20 lat w Unii. Jak widzą ten czas rolnicy? -Było wiele obaw towarzyszących wejściu POlski do Unii Europejskiej. Straszono, że to rolnictw zostanie zmiecione przez rolnictwo "starej Unii".- przypomniał… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »