Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Pracodawcy i związkowcy o tym, czy rynek pracy stabilizuje…
2023-04-06, 18:02 Autor: Daniel Klimczak

Pracodawcy i związkowcy o tym, czy rynek pracy stabilizuje się po wybuchu pandemii i wojny

Pracodawcy i związkowcy o tym, czy rynek pracy stabilizuje się po wybuchu pandemii i wojny
Tym razem zastanawialiśmy się, czy na horyzoncie widać już łagodzenie negatywnych nastrojów wywołanych pandemią koronawirusa oraz wybuchem wojny za wschodnią granicą.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała niedawno kolejną odsłonę raportu „Rynek pracy, edukacja, kompetencje”. Wynika z niego, że aż 87% firm planuje utrzymać wysoką aktywność rekrutacyjną. Tylko 37% przedsiębiorstw jako jeden z powodów planowanych rekrutacji wskazuje potrzebę znalezienia zastępstwa dla odchodzących pracowników. Zdaniem ekspertów biorących udział w programie, nie powinniśmy jednak zbytnio ulegać optymizmowi, ponieważ trudne czasy dla gospodarki jeszcze się nie skończyły.

Zdaniem Grzegorza Kulisia z Business Centre Club, obawy związane z możliwymi redukcjami etatów ze względu na oszczędności nie są nieuzasadnione, jednak nie powinny one przeradzać się w nadmierny lęk.

- Wskazane jest spokojne, analityczne obserwowanie tego, co się dzieje na rynku. Myślę jednak, że nie do końca jeszcze odczuwamy skutki tego, idącego bardzo powoli i o różnej dynamice, ale jednak kryzysu. To, co się dzieje u zagranicznych pracodawców, w szczególności obserwując rynek Stanów Zjednoczonych czy Europy Zachodniej. Mówimy tutaj o nowych technologiach, które na pewno są dość swoistą i taką nietypową wyspą na rynku zatrudnienia, no to tam te zwolnienia idą w dziesiątkach tysięcy - powiedział.

Grzegorz Adamczyk z Solidarności zauważał, że od wybuchu pandemii obserwujemy spore nagromadzenie negatywnych zjawisk w gospodarce.

- Pandemia pokazała nam, jak łatwo jest zablokować gospodarkę poprzez panikę, poprzez zagrożenia, poprzez zerwanie łańcuchów dostaw. Kryzys, który nastąpił zaraz po pandemii, wprowadził nowe zagrożenie i trzeba patrzeć na to z dużą ostrożnością. Już są symptomy, że te wysokie stopy procentowe, że trudności na rynku zbytu pojawiają się w wielu firmach. To może stanowić dzisiaj zagrożenie dla pracowników. Stąd te sygnały z niektórych firm, że będą redukować zatrudnienie i to się rzeczywiście zaczyna powoli dziać i nic tego nie uspokaja. Do tego cały czas mamy trwający konflikt na Ukrainie. Odczuwamy perturbacje związane z bardzo wysoką inflacją i ona nie tylko działa na pracowników, na ich kieszenie, ale działa również na pracodawców, którzy widzą to spowolnienie gospodarcze, które właśnie się zaczyna - wskazał.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej zwracał uwagę, że do przytoczonych zagrożeń należy dodać jeszcze fakt, że pracowników w Polsce na ogół cechuje mniejsza elastyczność niż w bardziej rozwiniętych krajach zachodu.

- Polacy, w porównaniu na przykład z Amerykanami, są bardziej przywiązani do tej stabilizacji na rynku pracy. Amerykanów przerzuca się z miasta do miasta, z profesji do profesji w sposób automatyczny. Tutaj działa rzeczywiście rynek, gdzie pojawia się popyt na jakieś umiejętności, jeżeli ktoś jest w stanie je zaoferować, to on natychmiast na tym rynku się odnajduje, nie ma pustki. Nasza mentalność europejska, w porównaniu do amerykańskiej, cechuje się tym, że jesteśmy mniej mobilni, mamy mniejszą chęć do zmian czy poszukiwania szans - zauważał.

Naszych ekspertów zapytaliśmy też, czy biznes wytrzyma coraz większą presję na wzrost wynagrodzeń, a także czy widać, że po trudnych doświadczeniach zapoczątkowanych pandemią, potrafimy z większą odpowiedzialnością planować inwestycje jak i rozwój zawodowy.

Zobacz także

2023-12-20, godz. 17:32 Michał Golenia o rekordowym budżecie Murowa, komunikacji gminnej i nadrabianiu wieloletnich zaniedbań - Jest to budżet wyjątkowy. Jeszcze kilka lat temu chyba nikt by się nie spodziewał, że 57 milionów możemy mieć w budżecie. Jak zaczynaliśmy, to budżet… » więcej 2023-12-18, godz. 18:15 Młoda Polityka o nowym rządzie, ministrach i pierwszych decyzjach W ostatnim w tym roku programie Młoda Polityka, najmłodsi przedstawiciele opolskich środowisk politycznych ocenili start nowego rządu, przedstawione dotąd… » więcej 2023-12-15, godz. 10:55 Dr hab. Adam Drosik o sytuacji politycznej Ostatnie dni obfitowały w wydarzenia polityczne. Powołano m.in. nowy koalicyjny rząd, którego powstanie poprzedziło sejmowe expose premiera Donalda Tuska… » więcej 2023-12-14, godz. 18:01 Analiza obietnic premiera Donalda Tuska dla mikroprzedsiębiorców i pracowników Podczas sejmowego expose premier Donald Tusk złożył szereg obietnic dla pracodawców, w tym dla mikroprzedsiębiorców i dla pracowników. O komentarz do tych… » więcej 2023-12-13, godz. 09:04 Stan wojenny w Polsce: 42 lata później - rozmowa z Januszem Wójcikiem W 1981 roku Polska została wstrząśnięta decyzją o wprowadzeniu stanu wojennego. 42 lata po tych wydarzeniach, pytamy Janusza Wójcika, działacza pierwszej… » więcej 2023-12-10, godz. 13:05 Włodzimierz Skalik vs Szymon Godyla (11.12.2023) W poniedziałkowym popołudniowym paśmie publicystycznym czas na nową propozycję dla słuchaczy Radia Opole. Naprzeciw siebie zasiadać będą teraz przedstawiciele… » więcej 2023-12-07, godz. 18:00 Czy ZUS powinien wypłacać "chorobowe" już od 1. dnia zwolnienia? „Potężny wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w ostatnich latach musi być zatrzymany, dlatego strony Koalicji wprowadzą zasadę, że chorobowe… » więcej 2023-12-08, godz. 17:30 Suma tygodnia - 08.12.2023 Sejm zakończył wczoraj obrady. Wśród podjętych przez izbę ustaw znalazła się między innymi ta, która "zamraża" ceny energii na pół roku. » więcej 2023-12-06, godz. 18:01 Jak podtrzymać przedświąteczną ochotę do pomagania tak, by towarzyszyła nam ona przez cały rok? W czasie, gdy wiele osób przygotowuje się do radosnego okresu Mikołajek, nie wszyscy mają powody do świętowania. Szczególnie dotkliwie odczuwają ten czas… » więcej 2023-12-04, godz. 18:30 Natalia Podmostka - czy podziały po lewej stronie sceny politycznej wpłyną na przyszły rząd? Gościem była Natalia Podmostka z Nowej Lewicy, którą pytaliśmy m.in. o to czy podziały po lewej stronie sceny politycznej wpłyną na realizację programu… » więcej
1314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »