Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Pracodawcy i związkowcy o tym, czy rynek pracy stabilizuje…
2023-04-06, 18:02 Autor: Daniel Klimczak

Pracodawcy i związkowcy o tym, czy rynek pracy stabilizuje się po wybuchu pandemii i wojny

Pracodawcy i związkowcy o tym, czy rynek pracy stabilizuje się po wybuchu pandemii i wojny
Tym razem zastanawialiśmy się, czy na horyzoncie widać już łagodzenie negatywnych nastrojów wywołanych pandemią koronawirusa oraz wybuchem wojny za wschodnią granicą.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała niedawno kolejną odsłonę raportu „Rynek pracy, edukacja, kompetencje”. Wynika z niego, że aż 87% firm planuje utrzymać wysoką aktywność rekrutacyjną. Tylko 37% przedsiębiorstw jako jeden z powodów planowanych rekrutacji wskazuje potrzebę znalezienia zastępstwa dla odchodzących pracowników. Zdaniem ekspertów biorących udział w programie, nie powinniśmy jednak zbytnio ulegać optymizmowi, ponieważ trudne czasy dla gospodarki jeszcze się nie skończyły.

Zdaniem Grzegorza Kulisia z Business Centre Club, obawy związane z możliwymi redukcjami etatów ze względu na oszczędności nie są nieuzasadnione, jednak nie powinny one przeradzać się w nadmierny lęk.

- Wskazane jest spokojne, analityczne obserwowanie tego, co się dzieje na rynku. Myślę jednak, że nie do końca jeszcze odczuwamy skutki tego, idącego bardzo powoli i o różnej dynamice, ale jednak kryzysu. To, co się dzieje u zagranicznych pracodawców, w szczególności obserwując rynek Stanów Zjednoczonych czy Europy Zachodniej. Mówimy tutaj o nowych technologiach, które na pewno są dość swoistą i taką nietypową wyspą na rynku zatrudnienia, no to tam te zwolnienia idą w dziesiątkach tysięcy - powiedział.

Grzegorz Adamczyk z Solidarności zauważał, że od wybuchu pandemii obserwujemy spore nagromadzenie negatywnych zjawisk w gospodarce.

- Pandemia pokazała nam, jak łatwo jest zablokować gospodarkę poprzez panikę, poprzez zagrożenia, poprzez zerwanie łańcuchów dostaw. Kryzys, który nastąpił zaraz po pandemii, wprowadził nowe zagrożenie i trzeba patrzeć na to z dużą ostrożnością. Już są symptomy, że te wysokie stopy procentowe, że trudności na rynku zbytu pojawiają się w wielu firmach. To może stanowić dzisiaj zagrożenie dla pracowników. Stąd te sygnały z niektórych firm, że będą redukować zatrudnienie i to się rzeczywiście zaczyna powoli dziać i nic tego nie uspokaja. Do tego cały czas mamy trwający konflikt na Ukrainie. Odczuwamy perturbacje związane z bardzo wysoką inflacją i ona nie tylko działa na pracowników, na ich kieszenie, ale działa również na pracodawców, którzy widzą to spowolnienie gospodarcze, które właśnie się zaczyna - wskazał.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej zwracał uwagę, że do przytoczonych zagrożeń należy dodać jeszcze fakt, że pracowników w Polsce na ogół cechuje mniejsza elastyczność niż w bardziej rozwiniętych krajach zachodu.

- Polacy, w porównaniu na przykład z Amerykanami, są bardziej przywiązani do tej stabilizacji na rynku pracy. Amerykanów przerzuca się z miasta do miasta, z profesji do profesji w sposób automatyczny. Tutaj działa rzeczywiście rynek, gdzie pojawia się popyt na jakieś umiejętności, jeżeli ktoś jest w stanie je zaoferować, to on natychmiast na tym rynku się odnajduje, nie ma pustki. Nasza mentalność europejska, w porównaniu do amerykańskiej, cechuje się tym, że jesteśmy mniej mobilni, mamy mniejszą chęć do zmian czy poszukiwania szans - zauważał.

Naszych ekspertów zapytaliśmy też, czy biznes wytrzyma coraz większą presję na wzrost wynagrodzeń, a także czy widać, że po trudnych doświadczeniach zapoczątkowanych pandemią, potrafimy z większą odpowiedzialnością planować inwestycje jak i rozwój zawodowy.

Zobacz także

2024-01-05, godz. 15:24 "Cieszę się, że już mamy 2024 rok". Paweł Masełko podsumowuje miniony rok i mówi o wyzwaniach na kolejne miesi… Kryzys energetyczny, wysoka inflacja i ogólny wzrost kosztów mocno uderzyły w samorządy w roku 2023 - mówił Paweł Masełko, starosta kędzierzyńsko-kozielski… » więcej 2024-01-04, godz. 19:00 O zmianach w prawie pracy i prognozach dotyczących imigrantów. Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa Ubiegły rok przyniósł sporo zmian w prawie pracy. To między innymi regulacje w zakresie kontroli trzeźwości, pracy zdalnej, a także dodatkowe zapisy ochronne… » więcej 2024-01-03, godz. 14:06 Budżet Opola okiem miejskich radnych Zdaniem prezydenta Opola, w tym roku stolica regionu będzie miała do dyspozycji ambitny budżet. Nie brak jednak tych, którzy podkreślają, że ambicje będzie… » więcej 2024-01-02, godz. 19:00 Artur Kamiński o zmianach w nyskim szpitalu Nowy dyrektor nyskiego szpitala, dla którego drugi dzień nowego roku był zarazem pierwszym dniem pracy na nowym stanowisku musi zmierzyć się z wieloma problemami… » więcej 2023-12-29, godz. 18:15 Marcin Oszańca o sporze o władze mediów publicznych - Była ogromna potrzeba naszych wyborców, którzy dali nam mandat 15 października, by sytuację w mediach zmienić jeszcze. Nie może być tak, że media publiczne… » więcej 2023-12-29, godz. 18:00 Kamil Bortniczuk o sporze o media publiczne Zdaniem posła Kamila Bortniczuka, lidera Prawa i Sprawiedliwości w regionie, rząd ma prawo do przeprowadzania zmian w mediach publicznych i innych instytucjach… » więcej 2023-12-28, godz. 18:00 O niedzielach handlowych, umowach śmieciowych oraz smartfonach w pracy - Pracodawcy-związkowcy. Wspólna Sprawa Czy zatłoczone do granic możliwości parkingi pod centrami handlowymi w dwie niedziele grudnia, staną się mocnym argumentem za tym, aby było znowu więcej… » więcej 2023-12-27, godz. 18:00 Bartłomiej Stawiarski o budżecie, inwestycjach i wyborach samorządowych Burmistrz Namysłowa oczekuje, że mimo zmiany rządu, budowa obwodnicy omijającej Namysłów w ciągu DK39 dojdzie do skutku. Jak mówił Bartłomiej Stawiarski… » więcej 2023-12-21, godz. 18:00 O nowym podatku i przewidywaniach dotyczących rynku pracy w nowym roku - 21.12.2023 Wraz z nowym rokiem, w życie ma wejść nowa danina. Podatek minimalny to obciążenie dla firm, które wykażą minimalny dochód lub stratę. W opinii ustawodawcy… » więcej 2023-12-20, godz. 18:00 Klaudia Wróbel o rekordowym "Weekendzie Cudów" i "czarnej liście" darczyńców Szlachetnej Paczki - W województwie opolskim obdarowane zostały 363 rodziny. To odrobinę więcej, niż w zeszłym roku - tak tegoroczny "Weekend Cudów" podsumowuje w Radiu Opole… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »