Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Pracodawcy i związkowcy o tym, czy rynek pracy stabilizuje…
2023-04-06, 18:02 Autor: Daniel Klimczak

Pracodawcy i związkowcy o tym, czy rynek pracy stabilizuje się po wybuchu pandemii i wojny

Pracodawcy i związkowcy o tym, czy rynek pracy stabilizuje się po wybuchu pandemii i wojny
Tym razem zastanawialiśmy się, czy na horyzoncie widać już łagodzenie negatywnych nastrojów wywołanych pandemią koronawirusa oraz wybuchem wojny za wschodnią granicą.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała niedawno kolejną odsłonę raportu „Rynek pracy, edukacja, kompetencje”. Wynika z niego, że aż 87% firm planuje utrzymać wysoką aktywność rekrutacyjną. Tylko 37% przedsiębiorstw jako jeden z powodów planowanych rekrutacji wskazuje potrzebę znalezienia zastępstwa dla odchodzących pracowników. Zdaniem ekspertów biorących udział w programie, nie powinniśmy jednak zbytnio ulegać optymizmowi, ponieważ trudne czasy dla gospodarki jeszcze się nie skończyły.

Zdaniem Grzegorza Kulisia z Business Centre Club, obawy związane z możliwymi redukcjami etatów ze względu na oszczędności nie są nieuzasadnione, jednak nie powinny one przeradzać się w nadmierny lęk.

- Wskazane jest spokojne, analityczne obserwowanie tego, co się dzieje na rynku. Myślę jednak, że nie do końca jeszcze odczuwamy skutki tego, idącego bardzo powoli i o różnej dynamice, ale jednak kryzysu. To, co się dzieje u zagranicznych pracodawców, w szczególności obserwując rynek Stanów Zjednoczonych czy Europy Zachodniej. Mówimy tutaj o nowych technologiach, które na pewno są dość swoistą i taką nietypową wyspą na rynku zatrudnienia, no to tam te zwolnienia idą w dziesiątkach tysięcy - powiedział.

Grzegorz Adamczyk z Solidarności zauważał, że od wybuchu pandemii obserwujemy spore nagromadzenie negatywnych zjawisk w gospodarce.

- Pandemia pokazała nam, jak łatwo jest zablokować gospodarkę poprzez panikę, poprzez zagrożenia, poprzez zerwanie łańcuchów dostaw. Kryzys, który nastąpił zaraz po pandemii, wprowadził nowe zagrożenie i trzeba patrzeć na to z dużą ostrożnością. Już są symptomy, że te wysokie stopy procentowe, że trudności na rynku zbytu pojawiają się w wielu firmach. To może stanowić dzisiaj zagrożenie dla pracowników. Stąd te sygnały z niektórych firm, że będą redukować zatrudnienie i to się rzeczywiście zaczyna powoli dziać i nic tego nie uspokaja. Do tego cały czas mamy trwający konflikt na Ukrainie. Odczuwamy perturbacje związane z bardzo wysoką inflacją i ona nie tylko działa na pracowników, na ich kieszenie, ale działa również na pracodawców, którzy widzą to spowolnienie gospodarcze, które właśnie się zaczyna - wskazał.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej zwracał uwagę, że do przytoczonych zagrożeń należy dodać jeszcze fakt, że pracowników w Polsce na ogół cechuje mniejsza elastyczność niż w bardziej rozwiniętych krajach zachodu.

- Polacy, w porównaniu na przykład z Amerykanami, są bardziej przywiązani do tej stabilizacji na rynku pracy. Amerykanów przerzuca się z miasta do miasta, z profesji do profesji w sposób automatyczny. Tutaj działa rzeczywiście rynek, gdzie pojawia się popyt na jakieś umiejętności, jeżeli ktoś jest w stanie je zaoferować, to on natychmiast na tym rynku się odnajduje, nie ma pustki. Nasza mentalność europejska, w porównaniu do amerykańskiej, cechuje się tym, że jesteśmy mniej mobilni, mamy mniejszą chęć do zmian czy poszukiwania szans - zauważał.

Naszych ekspertów zapytaliśmy też, czy biznes wytrzyma coraz większą presję na wzrost wynagrodzeń, a także czy widać, że po trudnych doświadczeniach zapoczątkowanych pandemią, potrafimy z większą odpowiedzialnością planować inwestycje jak i rozwój zawodowy.

Zobacz także

2024-01-30, godz. 14:01 W regionie spada liczba przestępstw. Podkom. Dariusz Świątczak w Radiu Opole Opolszczyzna to bezpieczny region - tak wynika z policyjnych statystyk. O spadającej liczbie przestępstw rozmawialiśmy w Radiu Opole z podkom. Dariuszem Świątczakiem… » więcej 2024-01-29, godz. 18:53 Jak zreformować polską szkołę i skutecznie wspierać niepełnosprawnych? Młodzieżowa Loża Radiowa Ile powinni zarabiać nauczyciele i czy podwyżki płac są niezawodnym sposobem na zreformowanie polskiej szkoły? O to pytaliśmy przedstawicieli partyjnych… » więcej 2024-01-25, godz. 19:00 Rośnie odsetek pracowników z wynagrodzeniem zbliżonym do płacy minimalnej. Pracodawcy, związkowcy - wspólna spra… Lawinowo rośnie w Polsce odsetek pracowników z wynagrodzeniem zbliżonym do płacy minimalnej. W tym roku może ich być ponad… sto razy więcej niż pięć… » więcej 2024-01-24, godz. 19:00 Czy remedium na zakorkowanie miasta jest zwężenie i tak za wąskiej już ulicy? Gościem popołudniowego pasma publicystycznego Radia Opole był członek rady politycznej PiS Grzegorz Krukowski, którego zapytaliśmy o pomysły na przebudowę… » więcej 2024-01-23, godz. 18:52 Czujemy zbliżającą się wojnę - o budowie bałtyckiej linii obronnej mówi dr Tomasz Pawłuszko Czujemy zbliżającą się wojnę - tak plany budowy przez kraje bałtyckie umocnień obronnych na granicy z Rosją i Białorusią skomentował szef litewskiej… » więcej 2024-01-22, godz. 19:00 Dogrywka do Niedzielnej Loży Radiowej o budżecie Polski na 2024 rok W poniedziałkowej dogrywce do Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o budżecie Polski na 2024 rok. O prace nad nim, ale też o jego znaczenie dla obywateli… » więcej 2024-01-18, godz. 19:07 "Rzemieślnik pilnie potrzebny!" Debata o rynku pracy Jedna czwarta tegorocznych maturzystów jeszcze nie wie jaki wybrać kierunek studiów. Odpowiadają, że w dzisiejszych czasach jedno jest pewne: że wszystko… » więcej 2024-01-17, godz. 19:30 "To jest rasizm polityczny" - Tomasz Wiciak o dyskryminacji ze względu na polityczną współpracę -Cieszę się, że moja osoba została dostrzeżona, ale myślę, że wielu lepszych kandydatów - mówił w Radiu Opole były wicestarosta namysłowski Tomasz… » więcej 2024-01-17, godz. 19:00 "To jest sytuacja, która nosi znamiona zamachu stanu" - Wojciech Komarzyński o wydarzeniach z ostatnich tygodni -Ostatnie wydarzenia, w tym uwięzienie Mariusza Kamińskiego i Michała Wójcika wzburzyło nie tylko prawą stronę sceny politycznej, ale przede wszystkim ludzi… » więcej 2024-01-16, godz. 19:00 Związki partnerskie oraz tabletka "dzień po" bez recepty? - Grzegorz Janiczak o projektach Lewicy Gościem popołudniowego pasma publicystycznego był polityk Lewicy, Grzegorz Janiczak, który dołączył do ministerialnego zespołu mającego wypracować projekt… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »