Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marek Bocianowski o obcych gatunkach, rodzimych złodziejach…
2015-12-22, 16:07 Autor: Marek Świercz

Marek Bocianowski o obcych gatunkach, rodzimych złodziejach i nowych zasadach rządzących wycinką drzew

Marek Bocianowski/ fot. Justyna Krzyżanowska © (fot. )
Marek Bocianowski/ fot. Justyna Krzyżanowska © (fot. )
- Szop pracz to jedyny psowaty, który łazi po drzewach. A kończyny ma bardzo chwytne, więc do każdego gniazda sięgnie - mówił w Loży Radiowej Marek Bocianowski, nadleśniczy z Prószkowa. - A skąd szopy u nas? Podczas II wojny światowej przywieźli je ze sobą amerykańscy żołnierze w charakterze maskotek. I wypuścili je, gdy okazało się, że przepisy nie pozwalają zabrać ich z powrotem. I tak przywędrowały do nas - mówił nasz gość.
Z Markiem Bocianowskim rozmawiają Marek Świercz i Piotr Wójtowicz
W opolskich lasach mamy też inne obce gatunki, takie jak jenot, który przywędrował z Dalekiego Wschodu. Mamy też rekordową w dziejach ilość zwierzyny, także tej dużej: jeleni, danieli czy dzików.

- Sposób, w jaki człowiek przekształcił środowisko, okazał się być dla niej wyjątkowo korzystny - mówił nasz gość. - Ludzie pozbyli się wszystkich dużych drapieżników, takich jak wilki i niedźwiedzie, więc przestały im zagrażać. A żeru mają więcej niż kiedykolwiek, bo wystarczy wybrać się na pola uprawne. Są grupy ekologów, które postulują przywrócenie drapieżników, ale uważam, że Polska jest jednak za małym krajem, żebyśmy żyli obok, dajmy na to, niedźwiedzi.

Z nadleśniczym Bocianowskim rozmawialiśmy jednak nie tylko o zwierzętach, ale także o kradzieżach choinek. Okazuje się, że ten proceder nie jest na szczęście powszechny, ale wciąż zdarzają się tacy ojcowie rodzin, którzy wyobrażają sobie tylko jeden sposób pozyskania świątecznego drzewka: wypad do lasu z pociechą i osobiste ścięcie obsypanego śniegiem świerka. Nie jest to specjalnie bezpieczne, tym bardziej, że w lasach, zwłaszcza w miejscach wjazdu, jest coraz więcej kamer, co pozwala na ustalenie, kto i kiedy wjechał do lasu. Taki delikwent musi się liczyć z tym, że po kilku dniach odwiedzą go leśnicy, by sprawdzić, czy czegoś nie skłusował czy też nie ukradł jakiejś kłody drewna.

Nasz gość wyjaśniał nam także, dlaczego spacerując po lesie możemy mieć wrażenie, że leśnicy wycinają więcej drzew niż zwykle.

- Tłumaczenie jest proste: kiedyś mieliśmy dwa lata na odnowienie zrębu, teraz mamy pięć lat - mówi nam Bocianowski.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »