Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Ks. Arnold Drechsler o blisko roku pomagania uchodźcom:…
2023-02-22, 18:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Ks. Arnold Drechsler o blisko roku pomagania uchodźcom: Krew i łzy płyną po cichu. Trzeba mieć dobry wzrok i słuch, żeby reagować

Ks. Arnold Drechsler o blisko roku pomagania uchodźcom: Krew i łzy płyną po cichu. Trzeba mieć dobry wzrok i słych, żeby reagować
- Polacy zdali egzamin. Świat cierpienia, a on jest specyficzny dlatego, że i krew i łzy płyną po cichu i trzeba mieć dobre oczy i dobry słych, żeby reagować. Polacy zdali egzamin - powiedział ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas diecezji opolskiej.
Gość Radia Opole przypomniał, że dzień po wybuchu wojny, biskup Andrzej Czaja zaapelował do księży proboszczów, żeby przed wszystkimi kościołami diecezji zorganizować zbiórkę pieniędzy. W jedną niedzielę zebrano w ten sposób 2.5 mln zł.

- Potem poszedł kolejny apel biskupa o przyjmowanie gości do swoich mieszkań, domów. 1300 osób znalazło schronienie, miejsca, które były dla nich tymczasowym domem - przypominał gość Radia Opole.

Jak przyznanie ks. Drechsler, w połowie roku, w okolicach wakacji chęć pomocy uchodźcom osłabła.
- Zastanawialiśmy się jak pomoc, także tym najmłodszym. W sukurs przyszła nam mała Łucja, krewna pracownicy. Powiedziała nam ona, że Łucja widziała obrazki z wojny i nagle podeszła do swoich regałów z zabawkami, wzięła maskotki i powiedziała "dla dzidzi". Miała ona niecały roczek. Potem wystosowaliśmy apel do dzieci, rówieśników Łucji i nas "zasypali" (zabawkami. red) opowiada.

Pomoc uchodźcom nadal jest udzielana. Wygląda już jednak inaczej.

- Musimy "segregować" komu pomagamy - mówi ks. Arnold Drechsler wyjaśniając, że potrzeby są teraz bardzo różne. - Postawiliśmy kryteria: choroby onkologiczne, osoby niepełnosprawne, matki z dziećmi do 7 lat. Jeśli spełniają warunki, otrzymują pomoc finansową, odeszliśmy od paczek.

Zobacz także

2024-03-11, godz. 19:30 Dorota Koncewicz: Trudniej obiecywać, gdy zna się realia -Urzędujący samorządowcy mają trudniej, bo już wiedzą jakie są ograniczenia, jakie trudności i jakie zadania w związku z tym mogą przed sobą stawiać… » więcej 2024-03-11, godz. 19:00 Michał Nowak: "trzeba być uczciwym wobec wyborców, stąd szyld partyjny" -Myślę, że jest wielka mądrość wyborców i każdy potrafi zrozumieć, że czym innym są wybory do Sejmu, Senatu, a czym innym są wybory samorządowe, na… » więcej 2024-03-07, godz. 19:00 Czy globalne zmiany przypieczętują los rolnictwa? Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" (07.02.2024) Organizacje przedsiębiorców apelują do rolników, by zaprzestali blokowania granic, bo to szkodzi interesom. Rolnicy odpowiadają, że protestują też w imieniu… » więcej 2024-03-06, godz. 19:30 Grzegorz Zawiślak o bilansie kończącej się kadencji Gościem Radia Opole był burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak, którego pytaliśmy o stan gminnej kasy po ponad 5 latach jego rządów. Z samorządowcem rozmawialiśmy… » więcej 2024-03-06, godz. 19:00 Tomasz Kubiak o pomysłach na rozwój Brzegu Tomasz Kubiak z polski 2050 to kolejny kandydat, który powalczy w tegorocznych wyborach na burmistrza Brzegu. Działacza partii Szymona Hołowni zapytaliśmy… » więcej 2024-03-05, godz. 18:30 Sławomir Kłosowski o planach na polityczną przyszłość i wpływie europarlamentu na swoją karierę Jako radny sejmiku chce być "rzecznikiem 13 gmin" i wykorzystywać swoje doświadczenie dla dobra mieszkańców. Tak swoje polityczne plany nakreśla były lider… » więcej 2024-03-05, godz. 19:00 Jan Polański o sztucznej inteligencji wykorzystywanej przez ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych to kolejna instytucja, która sięga po rozwiązania z dziedziny sztucznej inteligencji. Rozwiązania te pozwalają między innymi… » więcej 2024-03-04, godz. 18:45 Konrad Wojnarowski o przyszłości pieniędzy z KPO Gościem popołudniowego pasma publicystycznego w poniedziałek był wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski, którego zapytaliśmy o unijne… » więcej 2024-02-29, godz. 19:00 Czy zawód rolnika ma przyszłość? Debata Pracodawcy- związkowcy. Wspólna sprawa (29.02.2024) Rolnicy prostestują w wielu krajach Europy. Mówią, że ich byt jest zagrożony przez politykę pro-ekologiczną UE (w Polsce dodają jeszcze otwarcie na towary… » więcej 2024-02-28, godz. 19:00 20 lat w Unii. Jak widzą ten czas rolnicy? -Było wiele obaw towarzyszących wejściu POlski do Unii Europejskiej. Straszono, że to rolnictw zostanie zmiecione przez rolnictwo "starej Unii".- przypomniał… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »