Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-12-05, 22:00 Autor: Mariusz Majeran

Polska - Niemcy: gospodarka, polityka, kultura - jak ze sobą współpracujemy, co o sobie wiemy? [ZDJĘCIA]

„Polacy i Niemcy – sąsiedzi w zjednoczonej Europie” - spotkanie dyskusyjne [fot. Mariusz Majeran]
„Polacy i Niemcy – sąsiedzi w zjednoczonej Europie” - spotkanie dyskusyjne [fot. Mariusz Majeran]
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacja Konrada Adenauera w Polsce zaprosili do dyskusji mieszkańców naszego regionu. Organizatorzy chcieli się dowiedzieć, co o sobie wiedzą sąsiedzi? Polacy o Niemcach?
Wieloletni korespondent telewizyjny w Niemczech Marcin Antosiewicz twierdzi, że najmniej współpracujemy ze sobą w dziedzinie kultury.

- Ja uważam, że największym problemem w relacjach polsko-niemieckich, to wcale nie jest historia, a też nie polityka, gospodarka to już w ogóle, bo jest największy atut w relacjach polsko-niemieckich. 27 procent naszego eksportu trafia do Niemiec. Największym problemem jest kultura. I to jest akurat problem po stronie niemieckiej. Dlatego, że Niemcy nie znają polskiej kultury, słowiańskiej kultury. Dla nich słowiańska kultura zaczyna się dopiero w Rosji. Wszystko, co jest pomiędzy dla nich nie istnieje - podkreśla Antosiewicz.

- Zacznijmy od literatury, teatru i muzyki - podpowiada Antosiewicz. - My też powinniśmy wyjść aktywnie z inicjatywą. Nie tylko się frustrować, tylko wychodzić z aktywną inicjatywą naszej kultury. To jest ogromne pole do działania, jeśli chodzi o literaturę. Mamy teraz świetną noblistkę.

W spotkaniu wzięli udział: dr Agnieszka Łada oraz dr Annemarie Franke. Dyskusję moderował Marcin Antosiewicz. Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu było dwujęzyczne.

Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.
Marcin Antosiewicz
Marcin Antosiewicz

Kultura i rozrywka

2024-05-22, godz. 17:00 "Chcemy złożyć hołd naszym kochanym mamom". Głubczyce zapraszają na koncert z okazji Dnia Matki 'Mamo, dla Ciebie jestem' - to tytuł poetycko-muzycznego koncertu, który z okazji Dnia Matki odbędzie się w Głubczycach. W kościele Franciszkanów wystąpią… » więcej 2024-05-22, godz. 16:04 Artyści przyjadą do Mosznej. Przed nami Muzyczne Święto Kwitnących Azalii Po raz 40. na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna. Przed nami jeden z najstarszych festiwali - Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego… » więcej 2024-05-22, godz. 16:02 Wspomnienia Stanisława Jałowieckiego w bibliotece w Opolu Był przewodniczącym NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego, dziennikarzem Radia Wolna Europa, posłem na Sejm, marszałkiem województwa opolskiego i europosłem… » więcej 2024-05-22, godz. 05:41 48 OKT: poetycki wieczorek z "Klasyką żywą" Teksty Jeremiego Przybory, Cypriana Kamila Norwida i Stanisława Wyspiańskiego zabrzmiały na schodach i w holu Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu. Młode artystki… » więcej 2024-05-22, godz. 05:31 48 OKT: "Wyzwolenie" prosto z Gdańska na ekranie Modelatorni w Opolu Widzowie w milczeniu wychodzili z Modelatorni Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu po emisji przedstawienia 'Wyzwolenie' w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże… » więcej 2024-05-21, godz. 12:00 Ruszają 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne Przedstawieniem 'Wyzwolenie' Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty rozpoczynają się dziś (21.05) wieczorem 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne… » więcej 2024-05-20, godz. 12:05 "Wywiady, wspomnienia, ciekawostki". Wystartowało Festiwalowe Radio Opole Rusza Festiwalowe Radio Opole, które w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Przez najbliższy miesiąc, na częstotliwości 96,5 FM, można słuchać festiwalowych… » więcej 2024-05-20, godz. 12:00 "Archiwum Zjednoczonej Europy" na 20-lecie naszej akcesji do UE Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych ogłosiła kolejną akcję społeczną. Akcja, związana dwudziestą rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej… » więcej 2024-05-19, godz. 12:08 Historia śląskich gospodarstw w jednym miejscu. Nowa wystawa w Muzeum Wsi Opolskiej [ZDJĘCIA] Gospodarstwo… Rolnictwo na wsi śląskiej (1850- 1945) - to tytuł kolejnej stałej ekspozycji w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach. » więcej 2024-05-18, godz. 14:40 Benedykt Pospiszyl napisał książkę o historii Wysokiej 'Historia Wysokiej' - to tytuł najnowszej książki dr. Benedykta Pospiszyla. Autor tej obszernej publikacji opisuje nie tylko dzieje miejscowości w powiecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »