Radio Opole » Kultura i rozrywka
2024-05-18, 14:40 Autor: Grzegorz Frankowski

Benedykt Pospiszyl napisał książkę o historii Wysokiej

Prezentacja książki
Prezentacja książki ''Historia Wysokiej'' - [fot: Grzegorz Frankowski]
Prezentacja książki
Prezentacja książki ''Historia Wysokiej'' - [fot: Grzegorz Frankowski]
Prezentacja książki
Prezentacja książki ''Historia Wysokiej'' - [fot: Grzegorz Frankowski]
"Historia Wysokiej" – to tytuł najnowszej książki dr. Benedykta Pospiszyla. Autor tej obszernej publikacji opisuje nie tylko dzieje miejscowości w powiecie głubczyckim, ale odkrywa wiele nieznanych faktów z bogatej historii.
- Zbierając materiały o Wysokiej zdziwiłem się, jakie pokłady nieznanych informacji można odnaleźć w czeskich i niemieckich źródłach – mówi autor książki.

- Miejscowość, w której w apogeum mieszkało prawie 700 mieszkańców w okresie wojny trzydziestoletniej była główną siedzibą wojsk szwedzkich. Był tutaj główny sztab na teren powiatu głubczyckiego. Przebywało tu około 15 tysięcy Szwedów, w tym pięciu generałów. Ciekawostką jest fakt, że przebywali tutaj aż sześć lat. To tylko świadczy o tym, jakie znaczenie miała Wysoka w tym okresie.

- Jeden z rozdziałów książki poświęcony jest pałacowi w Wysokiej, najstarszej, zachowanej tutaj budowli – mówi Igor Machnik, obecny właściciel.

- Jeśli chodzi o różne ciekawostki, to one są opisane. Ale historia pisze szybko nowe karty i właśnie ostatnio odkryliśmy nowe freski Sebastiniego. Także w książce nie ma na ten temat żadnych wzmianek i zdjęć. Będzie trzeba dodruk, jakiejś nowej książki szykować. Także życie dynamicznie się rozwija.

Benedykt Pospiszyl ma na swoim koncie już kilka publikacji. Do tej pory wydał między innymi: "Dzieje Branic" czy "BP Joseph Martin Nathan Fundacja NMP w Branicach w latach 1904 - 1949 ". W najbliższym czasie zamierza przygotować książkę o historii Lewic, kolejnej miejscowości w powiecie głubczyckim.
Benedykt Pospiszyl
Igor Machnik

Kultura i rozrywka

2024-06-17, godz. 09:30 Obcokrajowcy będą opowiadać o postrzeganiu naszego regionu W ramach programu EDUKO 2024 - Edukacji Kulturowej Opolszczyzny Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała projekt 'EurOpole - rzeka podobieństw'. Czytelnicy… » więcej 2024-06-16, godz. 14:33 25-lecie Teatru Ekostudio w Opolu. To jedyny prywatny teatr w regionie [ZDJĘCIA] Były życzenia, kwiaty, prezenty, wspomnienia, piosenki i muzyka grana na żywo, okolicznościowa wystawa i tort. A wszystko z okazji 25-lecie istnienia Teatru… » więcej 2024-06-15, godz. 17:30 Tłumy dorosłych i dzieci odwiedziło dziś Opolskie Lalki [ZDJĘCIA] Opolski Teatr Lalki i Aktora odwiedzili dziś mali i duzi Opolanie, którzy chcieli poznać pracę opolskich aktorów, zobaczyć pracownie, studia nagrań oraz… » więcej 2024-06-15, godz. 17:00 „To jest dokument czasów”. Wystawa fotografii Fryderyka Kremsera 34. Ogólnopolskie Forum Fotografii Krajoznawczej odbywa się w Opolu. Połączone jest z obchodami 50-lecia Komisji Fotografii Krajoznawczej Zarządu Głównego… » więcej 2024-06-15, godz. 17:00 Gabinet prezydenta, sala posiedzeń rady. Opolski ratusz od kuchni Galeria Sztuki Współczesnej z okazji Dni Opola zaprosiła mieszkańców na spacer wewnątrz opolskiego ratusza. Spora grupa uczestniczyła w spacerze, który… » więcej 2024-06-14, godz. 18:45 Dni Gminy Głogówek pełne koncertów dla każdego Koncerty oraz imprezy rekreacyjne uświetnią Dni Gminy Głogówek, które rozpoczynają się w sobotę (15.06). O godzinie 9:00 na stadionie miejskim wystartuje… » więcej 2024-06-14, godz. 16:50 "Opole moje miasto". Unikatowe plakaty opolskich artystów Artystyczne plakaty z najbardziej charakterystycznymi elementami miejskiej infrastruktury będą dostępne podczas Dni Opola. » więcej 2024-06-14, godz. 14:36 Warsztaty, animacje, wernisaż, koncert i potańcówka w ramach 15-to lecia OPAKu Już od wtorku Opolski Projektor Animacji Kulturalnych świętuje swoje piętnastolecie. Były warsztaty dla dzieci i dorosłych. Dziś wernisaż plakatów towarzyszących… » więcej 2024-06-14, godz. 14:30 Jan Miodek spotka się z czytelnikami w Opolu Profesor Jan Miodek jest znanym polskim językoznawcą, który często spotyka się z czytelnikami, promując swoje kolejne książki. Chętnie odpowiada też… » więcej 2024-06-14, godz. 12:15 Ruszają Dni Kluczborka. W planie wiele koncertów i imprez towarzyszących Wiele atrakcji przygotowali organizatorzy tegorocznych Dni Kluczborka. Święto miasta w kluczborskim parku oraz na stadionie miejskim rozpocznie się dzisiaj… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »