Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-13, 14:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Polska między Wschodem a Zachodem". Opolscy maturzyści poszerzali swoją wiedzę o historii

8. edycja Wielkiej Powtórki z Historii [fot. M.Matuszkiewicz]
8. edycja Wielkiej Powtórki z Historii [fot. M.Matuszkiewicz]
8. edycja Wielkiej Powtórki z Historii [fot. M.Matuszkiewicz]
8. edycja Wielkiej Powtórki z Historii [fot. M.Matuszkiewicz]
8. edycja Wielkiej Powtórki z Historii [fot. M.Matuszkiewicz]
8. edycja Wielkiej Powtórki z Historii [fot. M.Matuszkiewicz]
8. edycja Wielkiej Powtórki z Historii [fot. M.Matuszkiewicz]
8. edycja Wielkiej Powtórki z Historii [fot. M.Matuszkiewicz]
Ponad 80 maturzystów z Opolszczyzny wzięło udział w 8. edycji Wielkiej Powtórki z Historii. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania było "Polska między Wschodem a Zachodem". Motywem wiodącym były polskie zmagania o suwerenność na przestrzeni wieków.
- Poprzez cykliczne spotkania chcemy dotrzeć do młodych ludzi i pokazać im, że studia humanistyczne, w tym historia, to ciekawy kierunek nauki - mówi Anna Gołębiowska, historyk z Uniwersytetu Opolskiego. - My tutaj możemy sobie pozwolić na to, żeby pokazać smaczki i niuanse, które drzemią w źródłach historycznych, badaniach archeologicznych. Nie ma czasu na to w szkole, dlatego powtórka cieszy się takim zainteresowaniem.

- Historia dotyczy każdego i jest wokół nas, a takie wykłady i warsztaty pomagają nam ją zrozumieć - dodaje Julia Rajnert z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 5 w Opolu. - Byłam na wykładzie o stosunkach polsko - moskiewskich, które były dla mniej najlepsze. Były bardzo ciekawe i było dużo ciekawostek. Wykładowca w bardzo interesujący i charyzmatyczny sposób nam opowiadał o tym.

Zespół Szkół w Ozimku już po raz czwarty brał udział w powtórce.

- Mają możliwość poznania od podszewki pracę naukową i życia studenckiego. Patrzą jak wygląda uczelnia. Jest to też dla nich możliwość do przygotowania się i powtórzenia materiału wiedzy i umiejętności niezbędnych do zdania egzaminu maturalnego - mówi Katarzyna Cichocka, nauczyciel historii w Zespole Szkół w Ozimku.

Drugie spotkanie z maturzystami zaplanowano na 6 marca.
Anna Gołębiowska
Julia Rajnert
Katarzyna Cichocka

Wiadomości z regionu

2020-11-27, godz. 21:30 Zabójstwo podczas domowej imprezy w Cisowej w Kędzierzynie-Koźlu. Ciosy zadano wałkiem kuchennym Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu prowadzi śledztwo w sprawie śmierci 60-letniego mężczyzny, który zginął podczas zakrapianej alkoholem imprezy… » więcej 2020-11-27, godz. 20:30 Rządowe dofinansowanie do budowy mostu w Kędzierzynie-Koźlu odciąży miejski budżet. "To ważna i historyczna chw… - To bardzo ważna i historyczna chwila dla Kędzierzyna-Koźla. O tę inwestycję zabiegali wszyscy samorządowcy i sympatycy PiS, dla których ważne są sprawy… » więcej 2020-11-27, godz. 20:00 Raport dnia. W regionie 19 zgonów osób zarażonych COVID-19. Ponad 17 tysięcy infekcji i śmierć 579 zakażonych w… 19 zgonów osób zarażonych koronawirusem i 536 nowych infekcji potwierdzono dzisiaj (27.11) na Opolszczyźnie. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-11-27, godz. 19:10 Teraz zakażenie koronawirusem przechodzimy gorzej niż wiosną. Choruje też więcej białego personelu - Wiosenna fala koronawirusa była znacznie łagodniejsza, jeżeli chodzi o objawy zakażenia. Nie dominowały wtedy zaburzenia węchu i smaku - mówi Grzegorzem… » więcej 2020-11-27, godz. 18:30 W brzeskim żłobku miejskim wzrosną opłaty. Po raz ostatni stawki te zmieniano prawie 8 lat temu Brzeg podniesie opłaty dla rodziców posyłających dzieci do miejskiego żłobka. Powodem są rosnące koszty związane z przygotowywaniem posiłków. » więcej 2020-11-27, godz. 17:09 Martwy mężczyzna w rowie przy ulicy Gagarina w Opolu. Na miejscu są policjanci i prokurator [AKTUALIZACJA] Zwłoki mężczyzny odnaleziono przy ulicy Gagarina w Opolu. » więcej 2020-11-27, godz. 17:06 32-latek uprawiał w mieszkaniu konopie. Sam wezwał policję by zgłosić próbę oszustwa Do trzech lat więzienia grozi 32-latkowi, który miał w hodować konopie indyjskie w swoim mieszkaniu. Jak się okazało mężczyzna sam zadzwonił do policjantów… » więcej 2020-11-27, godz. 16:16 Rząd dofinansuje budowę łącznika do powstającej obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla. Inwestycja jest warta 87… Rząd dofinansuje budowę łącznika do powstającej obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla. Inwestycja jest warta ponad 80 milionów złotych i będzie możliwa… » więcej 2020-11-27, godz. 16:00 Kolejny kierowca ciężarówki z niesprawnymi hamulcami. Kontrola WITD na przejściu granicznym w Trzebinie Ciężarówkę z pękniętą tarczą hamulcową zatrzymali funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu. » więcej 2020-11-27, godz. 15:30 Klikamy we wszystkie promocje, a konta są czyszczone. Mieszkańcy powiatu kluczborskiego stracili prawie 150 tysięcy… Blisko 150 tysięcy złotych straciło łącznie kilkoro mieszkańców powiatu kluczborskiego po oszukaniu przez cyberprzestępców. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »