Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-29, 14:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Musimy wiedzieć, co się dzieje na świecie". Uczniowie LO nr 3 w Opolu podsumowują 2019 rok w polityce międzynarodowej

Podsumowanie 2019 roku w polityce międzynarodowej w Liceum nr 3 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Podsumowanie 2019 roku w polityce międzynarodowej w Liceum nr 3 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Podsumowanie 2019 roku w polityce międzynarodowej w Liceum nr 3 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Podsumowanie 2019 roku w polityce międzynarodowej w Liceum nr 3 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Podsumowanie 2019 roku w polityce międzynarodowej w Liceum nr 3 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Podsumowanie 2019 roku w polityce międzynarodowej w Liceum nr 3 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Wybory do Parlamentu Europejskiego i zakończenie wstępnym porozumieniem amerykańsko-chińskiej wojny handlowej - to między innymi wydarzenia, według Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu, które wpłynęły na politykę międzynarodową w 2019 roku. Dziś (29.01) w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym numer 3 w Opolu odbyło się spotkanie z uczniami na ten temat.
- Miniony rok w polityce międzynarodowej był bardzo dynamiczny i przyniósł dużo zmian - mówi Paweł Ziorko, dyrektor Instytutu Spraw Zagranicznych Collegium Nobilium Opoliense. - Tutaj głównym punktem jest rywalizacja Stanów Zjednoczonych z Chińską Republiką Ludową i te zmiany oddziałują we wszystkich obszarach. Bliski Wschód był polem bardzo wielu zaognionych sytuacji. Stany Zjednoczone mają niestety coraz mniejszy wpływ na świat, a to odbija się na Unii Europejskiej, która jako całość funkcjonowała pod ich parasolem ekonomicznym i bezpieczeństwa.

Według Stanisława Niewińskiego, konsultanta w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej w Opolu, młodzież coraz chętniej chce zdobywać wiedzę na temat polityki międzynarodowej, ponieważ uważają, że ma to wpływ na ich przyszłe życie.

- Możemy zadawać pytania dotyczące tematyki polityki międzynarodowej, dopytywać się ekspertów i rozjaśniać nasze wątpliwości w kwestii wydarzeń na świecie. - dodają uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego numer 3 w Opolu. - Dają mi przede wszystkim wiedzę, która jest poparta faktami i poszerza tą naszą wiedzę i otwartość na świat. Spotkania poprawiają też nasze podejście do polityki krajowej, dzięki czemu możemy zwiększyć udział ludzi młodych w wyborach. - Powinniśmy być świadomymi obywatelami i jako młodzi możemy zaangażować się w różne inicjatywy, typu modelowe obrady ONZ, czy młodzieżowy parlament europejski.

- Wszystko to, co się dzieje na świecie ma wpływ na nasz kraj - podsumowują eksperci.
Paweł Ziorko
Uczniowie

Wiadomości z regionu

2021-04-16, godz. 20:00 Raport dnia: 460 nowych zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. Zmarło 7 chorych mieszkańców [INFOGRAFIKA] 460 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 7 osób potwierdzono dziś (16.04) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-04-16, godz. 19:20 Skoroszyce z dotacją na remont świetlicy. Inwestycja ruszy jednak dopiero w przyszłym roku, bo dziś gmina nie ma już… Świetlica wiejska w Skoroszycach przejdzie modernizację. Za prawie 730 tysięcy złotych obiekt zostanie rozbudowany i dostosowany do współczesnych wymog… » więcej 2021-04-16, godz. 18:00 W Kędzierzynie-Koźlu za darmo wszczepią psom chipy Po raz kolejny w Kędzierzynie-Koźlu prowadzona jest akcja bezpłatnego znakowania psów. Zwierzętom weterynarz wszczepia pod skórę elektroniczny chip, w którym… » więcej 2021-04-16, godz. 17:40 Sprzęt z działalności przestępczej dostał drugie życia i wspomoże opolskie szpitale Urządzenia pochodzące z nielegalnej fabryki papierosów będą wspomagać pracę Szpitala Wojewódzkiego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Funkcjonariusze… » więcej 2021-04-16, godz. 16:55 Brzeski MOSiR przyzna tytuł najaktywniejszego mieszkańca. Zabawa ma zachęcić do aktywności w czasie pandemii Brzeg zachęca do prowadzenia aktywnego trybu życia mimo pandemii koronawirusa. Zmotywować do spacerów, biegania czy jazdy na rowerze ma zabawa, w ramach której… » więcej 2021-04-16, godz. 16:00 Punkt szczepień masowych w Kędzierzynie-Koźlu jest już gotowy [ZDJĘCIA] Punkt szczepień masowych w Kędzierzynie-Koźlu jest już gotowy. Zaadaptowano na ten cel salę sportową w starym budynku szkoły numer 6 przy ul. Stalmacha… » więcej 2021-04-16, godz. 15:00 MZD w Opolu będzie montować kolejne czujniki parkowania Od poniedziałku (19.04) montowane będą w Opolu kolejne czujniki parkowania. System ITS pojawi się w strefie płatnego parkowania na ulicach Kropidły, Staromiejskiej… » więcej 2021-04-16, godz. 14:29 Wojewoda opolski: "Mamy spowolnienie rozwoju koronawirusa, ale daleko nam do spowolnienia fali" - Prognozy rozwoju pandemii koronawirusa na Opolszczyźnie, opracowane przez zespół matematyków z Uniwersytetu Opolskiego, są umiarkowanie optymistyczne -… » więcej 2021-04-16, godz. 14:25 Kolizja na obwodnicy północnej Opola. Powstały duże korki Kilka minut po g. 13.00 na ulicy Powstańców Warszawskich, na wysokości stacji paliw we Wrzoskach, bus zderzył się z samochodem osobowym. Prawdopodobnie była… » więcej 2021-04-16, godz. 14:15 Wzrosła liczba wniosków o zasiłek pogrzebowy. Opolski ZUS porównał pierwszy kwartał rok do roku Ponad 3100 wniosków o wypłatę zasiłku pogrzebowego wpłynęło w pierwszym kwartale do opolskiego Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To znacznie więcej niż… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »