Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-29, 14:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Musimy wiedzieć, co się dzieje na świecie". Uczniowie LO nr 3 w Opolu podsumowują 2019 rok w polityce międzynarodowej

Podsumowanie 2019 roku w polityce międzynarodowej w Liceum nr 3 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Podsumowanie 2019 roku w polityce międzynarodowej w Liceum nr 3 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Podsumowanie 2019 roku w polityce międzynarodowej w Liceum nr 3 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Podsumowanie 2019 roku w polityce międzynarodowej w Liceum nr 3 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Podsumowanie 2019 roku w polityce międzynarodowej w Liceum nr 3 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Podsumowanie 2019 roku w polityce międzynarodowej w Liceum nr 3 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Wybory do Parlamentu Europejskiego i zakończenie wstępnym porozumieniem amerykańsko-chińskiej wojny handlowej - to między innymi wydarzenia, według Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu, które wpłynęły na politykę międzynarodową w 2019 roku. Dziś (29.01) w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym numer 3 w Opolu odbyło się spotkanie z uczniami na ten temat.
- Miniony rok w polityce międzynarodowej był bardzo dynamiczny i przyniósł dużo zmian - mówi Paweł Ziorko, dyrektor Instytutu Spraw Zagranicznych Collegium Nobilium Opoliense. - Tutaj głównym punktem jest rywalizacja Stanów Zjednoczonych z Chińską Republiką Ludową i te zmiany oddziałują we wszystkich obszarach. Bliski Wschód był polem bardzo wielu zaognionych sytuacji. Stany Zjednoczone mają niestety coraz mniejszy wpływ na świat, a to odbija się na Unii Europejskiej, która jako całość funkcjonowała pod ich parasolem ekonomicznym i bezpieczeństwa.

Według Stanisława Niewińskiego, konsultanta w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej w Opolu, młodzież coraz chętniej chce zdobywać wiedzę na temat polityki międzynarodowej, ponieważ uważają, że ma to wpływ na ich przyszłe życie.

- Możemy zadawać pytania dotyczące tematyki polityki międzynarodowej, dopytywać się ekspertów i rozjaśniać nasze wątpliwości w kwestii wydarzeń na świecie. - dodają uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego numer 3 w Opolu. - Dają mi przede wszystkim wiedzę, która jest poparta faktami i poszerza tą naszą wiedzę i otwartość na świat. Spotkania poprawiają też nasze podejście do polityki krajowej, dzięki czemu możemy zwiększyć udział ludzi młodych w wyborach. - Powinniśmy być świadomymi obywatelami i jako młodzi możemy zaangażować się w różne inicjatywy, typu modelowe obrady ONZ, czy młodzieżowy parlament europejski.

- Wszystko to, co się dzieje na świecie ma wpływ na nasz kraj - podsumowują eksperci.
Paweł Ziorko
Uczniowie

Wiadomości z regionu

2020-12-03, godz. 21:15 Raport dnia: 469 nowych zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. Zmarło 27 mieszkańców Na Opolszczyźnie potwierdzono dziś (03.12) 469 nowych zakażeń koronawirusem. Minionej doby w naszym województwie zmarło 27 osób. » więcej 2020-12-03, godz. 19:00 Policjanci ze Strzelec Opolskich oddali krew i osocze. Teraz zachęcają do tego innych Dzielnicowi ze strzeleckiej komendy włączyli się w akcję „Nasza krew - Nasza Ojczyzna” i podzielili się cennym darem życia. Z kolei ich kolega z sekcji… » więcej 2020-12-03, godz. 18:30 Maseczki, rękawice i kombinezony od ambasadora Chin w Polsce trafiły do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu 10 tysięcy maseczek, 5 tysięcy par rękawiczek i 500 zestawów kombinezonów z okularami ochronnymi trafiło dziś (03.12) do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego… » więcej 2020-12-03, godz. 18:27 Kluczborski szpital Vital Medic musi jeszcze poczekać z otwarciem oddziału covidowego. Lada dzień decyzje o przelewach… Trzeba jeszcze poczekać na uruchomienie oddziału intensywnej opieki medycznej w kluczborskim szpitalu Vital Medic dla osób ciężko przechodzących infekcję… » więcej 2020-12-03, godz. 17:36 Prudnik: chcą propagować nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Przeszkodą jest na razie pandemia Na etapie projektu pozostaje utworzenie Centrum Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Prudniku. Barierą są utrudnienia spowodowane przez pandemię. Inicjatywę… » więcej 2020-12-03, godz. 16:26 Znamy laureatkę nagrody Żar Serca. Epidemia uniemożliwiła Xaverianum organizację uroczystej gali Siostra Aldona Skrzypiec została tegoroczną laureatką nagrody Żar Serca. » więcej 2020-12-03, godz. 16:19 1,5 roku więzienia dla kibica, który brał udział w bójce w Kędzierzynie-Koźlu i samochodem próbował staranować… Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu skazał na 1,5 roku więzienia 22-letniego Patryka G. z Opola, który w czasie ucieczki po bójce kibiców w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2020-12-03, godz. 15:06 Nowa organizacja ruchu na Katowickiej i Kośnego w Opolu. Kierowcy powinni uważać na zmianę pierwszeństwa W pierwszym dniu po zamknięciu ulicy Bohaterów Monte Cassino w związku z pracami budowlanymi w sąsiedztwie dworca Opole Wschodnie, ruch Katowicką i Kośnego… » więcej 2020-12-03, godz. 14:13 45 tysięcy mieszkańców Opolszczyzny jest dziś narażonych na oddychanie powietrzem złej jakości Powietrze jest dzisiaj (03.12) złej jakości w części województwa opolskiego. Na dobre ruszył sezon grzewczy. » więcej 2020-12-03, godz. 14:00 Radio Sygnały prowadzi zbiórkę rzeczy dla Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt W ramach trzeciego Jarmarku Świątecznego Radio Sygnały organizuje zbiórkę na rzecz Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu. Potrzebne są koce… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »