Jeden z najwyższych dygnitarzy III Rzeszy Herman Goering za pomoc narodowosocjalistycznemu kanclerzowi Hitlerowi w objęciu władzy dyktatorskiej został nagrodzony rangą premiera landu Prusy, w którym powołał do życia policję polityczną o nazwie gestapo. Już wkrótce Gestapo rozszerzyło swe pole działania na całe Niemcy i podbite przez nie kraje.
21 kwietnia 1939 roku zmarł ksiądz patron Związku Polaków w Niemczech doktor Bolesław Domański. Był to wielki cios dla polskiej mniejszości w Niemczech.
Wybitny polski ksiądz katolicki i działacz narodowy na Śląsku Opolskim, prezes I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech, w latach 1928–1932 poseł do Sejmiku Opolskiego Karol Koziołek, urodził się 1 marca 1856 roku w Otmęcie.
Jednym z największych sukcesów organizacyjnych Związku Polaków w Niemczech był przeprowadzony 6 marca 1938 roku w Berlinie I Kongres Polaków w Niemczech.
W lipcu 1937 r. wygasła zawarta na 15 lat w maju 1922 r. tzw. Górnośląska Konwencja Genewska. Niemal natychmiast na Polaków w Niemczech spadł grad rozmaitych szykan.
Najwybitniejszym publicystą i dziennikarzem Związku Polaków w Niemczech był Edmund Jan Osmańczyk, polski działacz narodowy, dziennikarz i publicysta, senator ziemi opolskiej I kadencji.
Jednym z najwybitniejszych publicystów Związku Polaków w Niemczech był pochodzący z Dobrzenia Wielkiego Franciszek Adamiec - działacz społeczny i kulturalny, miłośnik i popularyzator tradycji Śląska Opolskiego.
Cykl był emitowany w sierpniu i wrześniu 2022 roku.
Cykl "Śląsk po powstaniach" to historie Polaków, którzy pozostali na terenie Niemiec po Powstaniach Śląskich i podziale Górnego Śląska. Wymuszona przez Aliantów, zawarta na 15 lat Konwencja Genewska dla Górnego Śląska, gwarantowała Polakom możliwość powołania polskiej organizacji, która reprezentowała ich interesy wobec władz niemieckich. Działacze Związku Polaków w Niemczech zakładali mniejszościowe szkoły, organizowali wydarzenia kulturalne, animowali działalność społeczną, a za wszystko to byli przez niemieckie władze na różne sposoby prześladowani. To o nich są te audycje.
Cykl był tworzony we współpracy z Instytutem Śląskim.
Cykl był emitowany w sierpniu i wrześniu 2022 r. Do słuchania od poniedziałku do piątku ok. godz. 6:20 zapraszał Bolesław Bezeg. Z autorem można kontaktować się mailowo: boleslaw.bezeg@radio.opole.pl
Audycję sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022, w ramach projektu „Ślązacy dla Niepodległej. Jeszcze nasza wiara słynie".