Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-08-03, 20:30 Autor: Witold Wośtak

Wąskotorowa kolejka Paulinka i organista z 70-letnim doświadczeniem. Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO w gminie Gorzów Śląski

Wakacyjna akcja w gminie Gorzów Śląski
Gmina Gorzów Śląski była kolejnym przystankiem na mapie wakacyjnej akcji Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Z okazji 70-lecia obu redakcji odwiedzamy 70 gmin naszego województwa.
W samym centrum Gorzowa Śląskiego rozmawialiśmy między innymi o historii, pączkach, winie czy miejscowej piłce nożnej.

Pojawił się też wątek dawnej kolejki wąskotorowej Paulinka. Bernard Błaszczok, wieloletni sołtys Jam, wspomina, że kiedyś to było okno na świat. Zapytaliśmy również o nazwę kolejki.

- To było jedynie połączenie ze światem. Inne miejscowości nie miały kursów do miasta powiatowego. My mieliśmy to szczęście, że dało się dojechać do Olesna. Co do nazwy, są różne wersje, ale nikt nie jest pewien na sto procent. Jedna z historii mówi o tym, że jedna dziołcha ciągle spóźniała się na pociąg i ona miała na imię Paulinka.

Drewniany kościół w Uszycach ma już 505 lat, a tamtejsze organy są datowane na 1791 rok. Ksiądz proboszcz Andrzej Markowski zwraca też uwagę na organistę rekordzistę. 

- Pan Wiktor Odoj jest organistą od 72 lat przy instrumencie liczącym 231 lat. Jedna trzecia żywotności tego instrumentu to gra pana Wiktora. On w kwietniu skończył 88 lat, ale jest na szczęście w dość dobrej formie.

Jutro (04.08) będziemy z naszą akcją w Domaszowicach - to powiat namysłowski.
Bernard Błaszczok
Andrzej Markowski
Wakacyjna akcja w gminie Gorzów Śląski [fot.Kasia Nowak]
Wakacyjna akcja w gminie Gorzów Śląski [fot.Kasia Nowak]
Wakacyjna akcja w gminie Gorzów Śląski [fot.Kasia Nowak]
Wakacyjna akcja w gminie Gorzów Śląski [fot.Kasia Nowak]

Zobacz także

2022-08-02, godz. 21:30, Wiadomości z regionu Kąpielisko w Nowych Siołkowicach to wielki atut gminy. Dziś odwiedziliśmy Popielów w ramach akcji "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" [ZDJĘCIA] Takiego mola nie ma nigdzie indziej. A kąpielisko w Nowych Siołkowicach to duża atrakcja turystyczna. Dziś (02.08) odwiedziliśmy Popielów w ramach akcji '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO'. » więcej 2022-08-01, godz. 18:45, Wiadomości z regionu To "gmina dobra do życia"! Walce były kolejnym przystankiem jubileuszowej akcji Radia Opole i NTO Tu krążą legendy o utopcu i prężnie działa szkółka piłkarska Miro. Mowa o gminie Walce, która była kolejnym przystankiem na letniej trasie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Z okazji jubileuszu 70-lecia obu redakcji nasi reporterzy… » więcej 2022-07-29, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Jezioro, molo, folwark, a przede wszystkim pałac - perełka gminy. Dziś odwiedziliśmy Izbicko na trasie "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" [FILM, ZDJĘCIA] Izbicko - to właśnie ta gmina była celem piątkowego (29.07) wyjazdu radiowo-prasowej ekipy. Dzisiaj w ramach 'Akcji 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO' odwiedziliśmy powiat strzelecki i miejscowość położoną na południowo-wschodnich… » więcej 2022-07-28, godz. 21:00, Wiadomości z regionu "Góralska" gmina na Opolszczyźnie. Lubrza była kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy w ramach akcji "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" Za nami 37. przystanek na jubileuszowej, wakacyjnej trasie '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO'. Podobnie jak wczoraj (27.07), byliśmy na terenie powiatu prudnickiego. Konkretnie odwiedziliśmy Lubrzę. » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »