Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-05-29, 07:00 Autor: IAR/#Stankiewicz/w dw

Dwóch na trzech dorosłych Polaków ma nadwagę, co czwarty choruje na otyłość

nadwaga, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
nadwaga, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
Dwóch na trzech dorosłych Polaków ma nadwagę, co czwarty choruje na otyłość. Otyłość po pandemii rozwinęła się na niespotykana do tej pory skalę - powiedział IAR profesor Paweł Bogdański, były prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.
W Senacie odbyła się konferencja „Otyłość to choroba. Nie oceniaj, nie odchudzaj, tylko lecz”.
Profesor Paweł Bogdański powiedział, że otyłość to przewlekła, groźna choroba, która sama nie ustępuje, ma tendencje do nawrotów i powoduje wiele groźnych powikłań. „To ponad 270 potencjalnych powikłań tej choroby.

U osób z otyłością dzięwięćdziesięciokrotnie wzrasta ryzyko rozwoju cukrzycy typu drugiego, ponad połowa przypadków nadciśnienia tętniczego w Polsce to skutki tylko i wyłącznie nierozpoznanej i nieleczonej choroby otyłościowej, poza tym otyłość to ogromne zagrożenie wzrostem chorób nowotworowych i wiele innych powikłań.”

Michał Kowalski ma 30 lat i od dzieciństwa zmagał się z otyłością. Jak powiedział, sytuacja zmieniła się dopiero po operacji bariatrycznej, czyli zmniejszenia żołądka. „Dzięki leczeniu otyłości w ciągu 6 miesięcy udało mi się zostawić za sobą blisko 50 kilogramów. Teraz wyglądam szczupło, ale nie zawsze tak było, maksymalna waga - to 154 kilogramy - mówił pan Michał. Dodał, że przed operacją na co dzień spotykał się z dyskryminacyjnymi i poniżającymi komentarzami.

Organizatorka konferencji wiceprzewodnicząca komisji zdrowia senator Agnieszka Gorgoń-Komor powiedziała, że otyłość jest chorobą, którą należy leczyć i edukować chorych. „Jeżeli mamy pewne predyspozycje, to już od najmłodszych lat powinniśmy uczyć, edukować zdrowotnie najmłodszych. Jeżeli jednak otyłość już wystąpi, to powinniśmy ją leczyć” - wskazała.

W Polsce blisko 9 milionów Polaków ma otyłość. Z tego niecały procent leczy się farmakologicznie, co roku przeprowadza się około 6,5 tysiąca operacji bariatycznych.

Dobrze być w formie

2024-07-19, godz. 07:00 Sporty, które zyskują popularność w 2024 roku W 2024 roku wiele sportów zyskało popularność. Niektóre cieszą się szczególnym powodzeniem, stając w szeregu obok klasycznych dyscyplin sportowych. Wśród… » więcej 2024-07-18, godz. 07:00 Eksperci: operacje robotowe w raku nerki są najbardziej efektywne; w Polsce prawie niedostępne Operacje robotowe u chorych na raka nerki dają najlepsze efekty medyczne - chorzy mają mniej powikłań, szybko zdrowieją i wracają do pracy, oceniają eksperci… » więcej 2024-07-17, godz. 07:00 Prof. Szopa: warto, aby joga była oparta na dowodach naukowych Joga akademicka, w przeciwieństwie do jogi indyjskiej, jest oparta na dowodach naukowych. Wykorzystuje doświadczenia tradycyjnych szkół jogi, ale w zakresie… » więcej 2024-07-16, godz. 14:00 Poradnia Wczesnego Rodzicielstwa w szpitalu św. Ludwika przyjmuje zapisy Choć Poradnia Wczesnego Rodzicielstwa w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie dopiero powstaje, to pierwsze konsultacje już się odbywają… » więcej 2024-07-16, godz. 07:00 Polacy wypalają miliardy papierosów rocznie i sięgają po mocny alkohol Polacy wypalają około 50 miliardów papierosów rocznie - wynika z raportu na temat używek, przygotowanego przez Instytut Zdrowia Akademii Polonijnej w Częstochowie… » więcej 2024-07-15, godz. 07:00 Okulary przeciwsłoneczne a ochrona wzroku Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek, ale przede wszystkim ważna ochrona wzroku przed promieniowaniem UV. Aby spełniały tę rolę, muszą mieć… » więcej 2024-07-12, godz. 07:00 Eksperci: rzadkie zespoły padaczkowe obciążają chorego i jego rodzinę Zespoły padaczkowe, takie jak zespół Dravet czy zespół Lennoxa-Gastauta, mają ogromny wpływ na życie chorego i jego opiekunów. Dlatego konieczne jest… » więcej 2024-07-11, godz. 07:00 Multiwitaminy nie przedłużają życia zdrowym dorosłym Badanie z udziałem prawie 400 tys. zdrowych mieszkańców USA, prowadzone przez 20 lat pokazało, że regularne przyjmowanie suplementów multiwitaminowych nie… » więcej 2024-07-10, godz. 07:00 Badania: wysokie temperatury wpływają u kobiet w ciąży na zdrowie i późniejsze życie ich dziecka Ekstremalnie wysokie temperatury mogą wpływać u kobiet w ciąży na zdrowie i późniejsze życie ich dziecka, nawet na to, jak dziecko poradzi sobie w życiu… » więcej 2024-07-09, godz. 07:00 Dieta wysokotłuszczowa nasila lęk Dieta wysokotłuszczowa może nasilać stany lękowe - informuje pismo „Biological Research”. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »