Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-05-16, 07:00 Autor: IAR/#Góra/i pl/w hm

Akademia Czerniaka rozpoczęła trzynastą akcję edukacyjno-profilaktyczną

Specjaliści podkreślają, że w ostatnich latach wzrosła liczba rozpoznanych czerniaków - wyjątkowo agresywnych nowotworów złośliwych skóry. Rocznie w Polsce rozpoznaje się 4200 czerniaków. Przed sezonem letnim Akademia Czerniaka prowadzi akcję edukacyjno-profilaktyczną "13. Tydzień Świadomości Czerniaka. Chroń skórę zawodowo!".
"W tym roku organizatorzy zachęcają pracowników i pracodawców do zwrócenia uwagi na konieczność ochrony skóry przed promieniowaniem UV u osób, które pracują na słońcu" - mówi profesor Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. "Wielu z nas, wykonując swoje obowiązki służbowe, musi przebywać na słońcu i wówczas trzeba ochraniać swoją skórę przed negatywnym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Duża ekspozycja na to promieniowanie to podstawowy czynnik rozwoju nowotworów skóry, w tym najgroźniejszego z nich, czyli czerniaka. Swoją akcję kierujemy między innymi do policjantów, strażników miejskich, robotników budowlanych czy ratowników wodnych" - dodaje lekarz.

Profesor podkreśla, że od czterech miesięcy polscy pacjenci z czerniakiem mogą - w związku z badaniami klinicznymi - otrzymać innowacyjny lek-szczepionkę opracowaną w technologii mRNA. Nie jest to lek dla wszystkich chorych na czerniaka. Szczepionka zapobiega przed nawrotem choroby u osób z zaawansowanym nowotworem.

Specjaliści zalecają ochronę skóry poprzez nakrycie głowy, ubranie i okulary przeciwsłoneczne oraz używanie kremów z filtrem. Przypominają o kontroli znamion samodzielnie oraz u lekarzy dermatologów. Gdy znamię jest asymetryczne, ma powyżej sześciu milimetrów, poszarpane brzegi, niejednolity kolor oraz się zmienia, należy udać się do lekarza.
czerniak,

Dobrze być w formie

2024-06-19, godz. 07:00 Ekspert: „polski smog” szczególnie groźny dla układu krążenia Ze względu na skład fizykochemiczny, 'polski smog” jest szczególnie niebezpieczny dla układu krążenia, przez co zwiększa ryzyko zawału serca i udaru… » więcej 2024-06-18, godz. 07:00 WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia W europejskim regionie WHO choroby układu krążenia zabijają dziennie 10 tys. osób - wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ma to związek… » więcej 2024-06-17, godz. 07:00 W Polsce znaczny wzrost zachorowań na odrę W Polsce znaczny wzrost zachorowań na odrę - bardzo zakaźną chorobę wirusową. » więcej 2024-06-14, godz. 07:00 Badanie: w pandemii większy lęk matki przekładał się na większą wagę dziecka (wywiad). W czasie pandemii matki, które odczuwały większy lęk, paradoksalnie rodziły dzieci z wyższą wagą, a więc mające lepszy start w życie - powiedziała… » więcej 2024-06-13, godz. 07:00 Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań Według analizy badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich dwóch dekad roślinne diety wydają się chronić przed różnymi schorzeniami, w tym nowotworami i… » więcej 2024-06-12, godz. 07:00 Partnerzy w zdrowiu - rola mężczyzn w profilaktyce zdrowia kobiet Według raportu „Rozmowy Polek i Polaków o zdrowiu intymnym” przygotowanego na zlecenie Gedeon Richter Polska nawet 30 proc. [1] mężczyzn ma duże trudności… » więcej 2024-06-11, godz. 16:26 Japonia: Zmarł odkrywca statyn obniżających cholesterol Zmarł Akira Endo, japoński biochemik, odkrywca statyn obniżających poziom cholesterolu. Jego odkrycie zrewolucjonizowało medycynę stając się podstawą… » więcej 2024-06-11, godz. 07:00 Zanieczyszczenie powietrza sprzyja demencji Obecne w powietrzu zanieczyszczenia powodują stany zapalne i zwiększają ryzyko demencji. Taki wniosek wynika z obszernego, długofalowego badania. Naukowcy… » więcej 2024-06-10, godz. 07:00 Neurolodzy przywrócili sparaliżowanym kończynom siłę Osoby ze sparaliżowanymi kończynami będą mogły ponownie podnosić przedmioty i ruszać palcami, na przykład po to, by posłużyć się telefonem komórk… » więcej 2024-06-07, godz. 07:00 Raport NFZ: w 2035 r. na świecie będą 4 mld osób z nadwagą lub otyłością Według prognoz w 2035 r. na świecie będą 4 mld osób z nadwagą lub z chorobą otyłościową, a w Polsce ponad 35 proc. dorosłych mężczyzn i ponad 25 proc… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »