Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-05-17, 07:00 Autor: IAR/#Stankiewicz/w kry

Maj - trudny czas dla alergików, jak odróżnić alergię od przeziębienia

[fot. https://pixabay.com/pl/photos/alergia-medyczny-uczulony-alergen-1738191/]
[fot. https://pixabay.com/pl/photos/alergia-medyczny-uczulony-alergen-1738191/]
Wiosna to trudny czas dla alergików. Według szacunków w Polsce nawet 12 milionów osób cierpi z powodu różnego rodzaju alergii i uczuleń. W tym roku przyroda przyspieszyła, w niektórych regionach przestała już pylić brzoza, wcześniej zaczęły natomiast pylić trawy, które są najczęstszą przyczyną objawów alergii wziewnych od późnej wiosny do lata.
Profesor Marek Kulus - kierownik Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego powiedział IAR, że jednym z głównych objawów alergii jest świąd. "Ogólnie można powiedzieć, że alergia swędzi. W związku z tym świąd oczu, nosa, kichanie - to są takie pierwsze objawy, które świadczą o alergii. Załzawione oczy - to jest coś, co na początku zwykle nam przeszkadza. Niestety w poważniejszych przypadkach może również dochodzić do pojawienia się duszności, gorszej tolerancji wysiłku i wtedy myślimy o tym, że alergia" - dodał.

Profesor Kulus wyjaśnił też, jak odróżnić przeziębienie od alergii. "Oprócz świądu cechą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to jest występowanie gorączki. W alergii - mimo tego, że katar sienny historycznie był nazywany gorączką sienną - tej gorączki nie mamy. W związku z tym stany gorączkowe, które mijają i łączą się z wyciekiem z nosa, to świadczą o zakażeniu wirusowym i przeziębieniu. Na końcu, jeżeli włączymy leczenie przeciwalergiczne, przeciwhistaminowe i to leczenie jest skuteczne, to znaczy, że pewnie coś jest na rzeczy i może to być alergia” - wskazał profesor Kulus.

Najczęstszą chorobą alergiczną jest alergiczny nieżyt nosa. Z tego powodu cierpi 9 milionów Polaków, ale tylko 10 procent z nich jest prawidłowo leczonych. Część chorych po prostu bagatelizuje objawy, albo po prostu nie wie, że ma alergie.

Dobrze być w formie

2024-06-19, godz. 07:00 Ekspert: „polski smog” szczególnie groźny dla układu krążenia Ze względu na skład fizykochemiczny, 'polski smog” jest szczególnie niebezpieczny dla układu krążenia, przez co zwiększa ryzyko zawału serca i udaru… » więcej 2024-06-18, godz. 07:00 WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia W europejskim regionie WHO choroby układu krążenia zabijają dziennie 10 tys. osób - wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ma to związek… » więcej 2024-06-17, godz. 07:00 W Polsce znaczny wzrost zachorowań na odrę W Polsce znaczny wzrost zachorowań na odrę - bardzo zakaźną chorobę wirusową. » więcej 2024-06-14, godz. 07:00 Badanie: w pandemii większy lęk matki przekładał się na większą wagę dziecka (wywiad). W czasie pandemii matki, które odczuwały większy lęk, paradoksalnie rodziły dzieci z wyższą wagą, a więc mające lepszy start w życie - powiedziała… » więcej 2024-06-13, godz. 07:00 Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań Według analizy badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich dwóch dekad roślinne diety wydają się chronić przed różnymi schorzeniami, w tym nowotworami i… » więcej 2024-06-12, godz. 07:00 Partnerzy w zdrowiu - rola mężczyzn w profilaktyce zdrowia kobiet Według raportu „Rozmowy Polek i Polaków o zdrowiu intymnym” przygotowanego na zlecenie Gedeon Richter Polska nawet 30 proc. [1] mężczyzn ma duże trudności… » więcej 2024-06-11, godz. 16:26 Japonia: Zmarł odkrywca statyn obniżających cholesterol Zmarł Akira Endo, japoński biochemik, odkrywca statyn obniżających poziom cholesterolu. Jego odkrycie zrewolucjonizowało medycynę stając się podstawą… » więcej 2024-06-11, godz. 07:00 Zanieczyszczenie powietrza sprzyja demencji Obecne w powietrzu zanieczyszczenia powodują stany zapalne i zwiększają ryzyko demencji. Taki wniosek wynika z obszernego, długofalowego badania. Naukowcy… » więcej 2024-06-10, godz. 07:00 Neurolodzy przywrócili sparaliżowanym kończynom siłę Osoby ze sparaliżowanymi kończynami będą mogły ponownie podnosić przedmioty i ruszać palcami, na przykład po to, by posłużyć się telefonem komórk… » więcej 2024-06-07, godz. 07:00 Raport NFZ: w 2035 r. na świecie będą 4 mld osób z nadwagą lub otyłością Według prognoz w 2035 r. na świecie będą 4 mld osób z nadwagą lub z chorobą otyłościową, a w Polsce ponad 35 proc. dorosłych mężczyzn i ponad 25 proc… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »