Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-05-13, 07:00 Autor: IAR//#Stankiewicz/w OK

Twoje dziąsła są ważne - dbaj o nie

dziąsła, zęby [graf. pixabay.com]
dziąsła, zęby [graf. pixabay.com]
Pod hasłem „Dwoje dziąsła są ważne, dbaj o nie” obchodzony był Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł. Kampania edukacyjno-informacyjna kierowana jest do osób młodych, ponieważ co czwarta osoba w wieku 18 lat ma stan zapalny dziąseł i związane z tym krwawienia.
Na choroby dziąseł, oprócz diety i czynników genetycznych, ma wpływ nieprawidłowa i niesystematyczna higieny jamy ustnej, a objawem alarmowym jest krwawienie - wyjaśnia sekretarz Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego profesor Marta Cześnikiewicz-Guzik. „Jeśli widzimy krew, jak odpluwamy po szczotkowaniu, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Może to być zbyt duży nacisk na szczoteczkę, ale wtedy też powinniśmy zmodyfikować swoją metodę szczotkowania. Leczenie zapalenia dziąseł na wczesnym etapie jest bardzo ważne, bo zapalenie dziąseł jest odwracalne, a zapalenie przyzębia już nie” - dodała Marta Cześnikiewicz-Guzik.

Periodontolog profesor Renata Górska powiedziała, że przewlekły stan zapalny dziąseł i choroby przyzębia mogą prowadzić do wielu chorób całego organizmu. „Wpływają na cukrzycę, choroby sercowo-naczyniowe, mówimy o związku chorób przyzębia z chorobami neurodegeneracyjnymi, jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona, a także reumatoidalnym zapaleniem stawów, może prowadzić do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka” - wyliczała.

Specjaliści podkreślają, że zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie, trzeba też czyścić przestrzenie międzyzębowe. Tymczasem z badań wynika, że prawie połowa Polaków w ogóle nie używa nici dentystycznej.







13:28 12/05/2024

Dobrze być w formie

2024-12-26, godz. 10:12 Boomersi i pokolenie X zaniedbują aktywność fizyczną Aż 57 proc. osób z pokolenia „baby boomers” i 42 proc. osób z pokolenia X nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej - wynika z raportu, który ukazuje… » więcej 2024-12-25, godz. 09:45 Obecne starsze pokolenie jest znacznie zdrowsze od poprzednich Poprawa edukacji, odżywiania i warunków sanitarnych w XX wieku prawdopodobnie odegrała kluczową rolę w poprawie zdolności poznawczych, lokomotorycznych… » więcej 2024-12-24, godz. 09:16 Wieczerzę wigilijną można i warto przygotować tak, by była jednocześnie smaczna i zdrowa Barszcz z uszkami, pierogi, karp, a także m.in. sernik i kutia - łącznie 12 tradycyjnych potraw, które przyrządza się na wieczerzę wigilijną. Specjalista… » więcej 2024-12-23, godz. 13:02 Kto szybciej chodzi, jest zdrowszy metabolicznie Subiektywnie oceniana prędkość chodu może być łatwym i szybkim w użyciu wskaźnikiem zdrowia metabolicznego u osób otyłych - informuje pismo „Scientific… » więcej 2024-12-19, godz. 13:41 Mniej telewizji, więcej książek - przepis na życie bez demencji Aktywności społeczne i stymulujące umysł, takie jak czytanie lub rozmowy z innymi osobami, są korzystne dla pamięci i myślenia. Niekorzystnie wpływają… » więcej 2024-12-18, godz. 11:30 Coraz częściej dorośli są narażeni na choroby zakaźne wieku dziecięcego Coraz częściej dorośli są narażeni na choroby zakaźne wieku dziecięcego. Związane jest to m.in. z wygaśnięciem ich odporności poszczepiennej, ale także… » więcej 2024-12-17, godz. 12:42 Dietetyk: dieta wegańska u dzieci nie jest zalecana Instytut Matki i Dziecka nie zaleca stosowania diety wegańskiej u małych dzieci. Dieta wegetariańska w tej grupie wymaga zaś odpowiedniego zbilansowania, regularnych… » więcej 2024-12-14, godz. 11:39 Dietetyczka: warto zachować umiar podczas obfitych, świątecznych posiłków Świąteczny czas to okazja do rodzinnych spotkań i obfitych posiłków, ale warto zachować umiar - podkreśliła we wtorek dietetyczka ze Śląskiego Uniwersytetu… » więcej 2024-12-13, godz. 11:16 Przez całą dobę mózg lepiej pracuje po ćwiczeniach fizycznych Nasz mózg lepiej pracuje po ćwiczeniach fizycznych. Krótkoterminowe pozytywne skutki ćwiczeń mogą trwać całą dobę - piszą naukowcy na łamach „International… » więcej 2024-12-11, godz. 09:15 Dr Szumowska: gorzej wykonujemy zadania wymagające podzielności uwagi Na ogół zadania wymagające podzielności uwagi wykonujemy gorzej; reagujemy wolniej, popełniamy więcej błędów - powiedziała PAP dr Ewa Szumowska z Instytutu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »