Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-05-07, 10:18 Autor: IAR/#Stankiewicz/w dwi/

Astma - w Polsce mija 7 lat od pierwszych objawów do diagnozy choroby

astma, zdjęcie poglądowe. [fot. źródło: elements.envato.com]
astma, zdjęcie poglądowe. [fot. źródło: elements.envato.com]
Prawie 4 miliony Polaków choruję na astmę, z tego prawie połowa nie zdaje sobie z tego sprawy - alarmują lekarze w obchodzonym dziś Światowym Dniu Astmy.
W naszym kraju mija średnio mija 7 lat od pierwszych objawów do postawienia diagnozy, a średnia europejska to 3,5 roku - powiedział doktor Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego. „Takie objawy, jak kaszel, świszczący oddech, uczucie duszności, ucisku w klatce piersiowej. Jeżeli przynajmniej dwa z tych objawów występują jednoczasowo - jest to pacjent podejrzany o astmę” - wskazał specjalista. „Jednak objawy pojawiają się w określonych sytuacjach: w nocy, przy wysiłku, po kontakcie z alergenem, przy infekcji. Później, jak pacjent doczeka do wizyty u doktora, objawy mijają. Wywiad więc jest tu niezmiernie istotny, żeby zaplanować odpowiednią diagnostykę czyli wykonać spirometrię czy testy alergiczne, żeby przekonać się, czy pacjent nie jest alergikiem” - powiedział.

Doktor Dąbrowiecki podkreślił, że wielu pacjentów z rozpoznaną astmą nie leczy się optymalnie, albo przerywa terapię, dlatego konieczna jest edukacja. „Z jednej strony wytłumaczenie pacjentowi, co to jest astma, jak ważne jest przewlekłe leczenie, jak bezpieczne są leki, które stosujemy - czyli sterydy wziewne. Poza tym stworzenie planu leczenia astmy jest kolejnym etapem w dochodzeniu do optimum edukacyjnego - o tym wszystkim przy okazji Światowego Dnia Astmy chcemy mówić.” - zaznaczył doktor Dąbrowski.

W Polsce od 2022 roku leczenie astmy można prowadzić w ramach opieki koordynowanej z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, dzięki czemu w POZ możemy otrzymać między innymi skierowanie na spirometrię - badanie które pozwala wykryć chorobę.

Dobrze być w formie

2024-07-19, godz. 07:00 Sporty, które zyskują popularność w 2024 roku W 2024 roku wiele sportów zyskało popularność. Niektóre cieszą się szczególnym powodzeniem, stając w szeregu obok klasycznych dyscyplin sportowych. Wśród… » więcej 2024-07-18, godz. 07:00 Eksperci: operacje robotowe w raku nerki są najbardziej efektywne; w Polsce prawie niedostępne Operacje robotowe u chorych na raka nerki dają najlepsze efekty medyczne - chorzy mają mniej powikłań, szybko zdrowieją i wracają do pracy, oceniają eksperci… » więcej 2024-07-17, godz. 07:00 Prof. Szopa: warto, aby joga była oparta na dowodach naukowych Joga akademicka, w przeciwieństwie do jogi indyjskiej, jest oparta na dowodach naukowych. Wykorzystuje doświadczenia tradycyjnych szkół jogi, ale w zakresie… » więcej 2024-07-16, godz. 14:00 Poradnia Wczesnego Rodzicielstwa w szpitalu św. Ludwika przyjmuje zapisy Choć Poradnia Wczesnego Rodzicielstwa w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie dopiero powstaje, to pierwsze konsultacje już się odbywają… » więcej 2024-07-16, godz. 07:00 Polacy wypalają miliardy papierosów rocznie i sięgają po mocny alkohol Polacy wypalają około 50 miliardów papierosów rocznie - wynika z raportu na temat używek, przygotowanego przez Instytut Zdrowia Akademii Polonijnej w Częstochowie… » więcej 2024-07-15, godz. 07:00 Okulary przeciwsłoneczne a ochrona wzroku Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek, ale przede wszystkim ważna ochrona wzroku przed promieniowaniem UV. Aby spełniały tę rolę, muszą mieć… » więcej 2024-07-12, godz. 07:00 Eksperci: rzadkie zespoły padaczkowe obciążają chorego i jego rodzinę Zespoły padaczkowe, takie jak zespół Dravet czy zespół Lennoxa-Gastauta, mają ogromny wpływ na życie chorego i jego opiekunów. Dlatego konieczne jest… » więcej 2024-07-11, godz. 07:00 Multiwitaminy nie przedłużają życia zdrowym dorosłym Badanie z udziałem prawie 400 tys. zdrowych mieszkańców USA, prowadzone przez 20 lat pokazało, że regularne przyjmowanie suplementów multiwitaminowych nie… » więcej 2024-07-10, godz. 07:00 Badania: wysokie temperatury wpływają u kobiet w ciąży na zdrowie i późniejsze życie ich dziecka Ekstremalnie wysokie temperatury mogą wpływać u kobiet w ciąży na zdrowie i późniejsze życie ich dziecka, nawet na to, jak dziecko poradzi sobie w życiu… » więcej 2024-07-09, godz. 07:00 Dieta wysokotłuszczowa nasila lęk Dieta wysokotłuszczowa może nasilać stany lękowe - informuje pismo „Biological Research”. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »