Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-04-26, 09:00 Autor: IAR/#Stankiewicz/ i pl/w dw

Połowa chorych na astmę popełnia błędy w korzystaniu z inhalatorów

astma, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
astma, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
Polowa chorych na astmę nieprawidłowo korzysta z inhalatorów - alarmują lekarze przed zbliżającym się światowym dniem choroby.
Alergolog doktor Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego podkreślił, że leki wziewne są podstawą leczenia astmy. Dodał, że błędy w przyjmowaniu preparatów powodują, iż terapia staje się nieskuteczna. Dlatego tak ważna jest edukacja pacjentów. "Jeżeli nie uwzględnimy edukacji w praktyce lekarza rodzinnego lub specjalisty, to poniesiemy porażkę. Oznacza to, że połowa chorych, których myślimy, że leczymy, nie będzie leczona, bo po prostu lek nie dociera do płuc. Wywołuje powikłania, powoduje chrypkę, grzybicę, kołatanie serca i wiele innych powikłań związanych z nieoptymalną formą stosowania leków" -mówił.

Doktor Dąbrowiecki podkreślił, że zdarza się, iż pacjenci odstawiają leki, kiedy poczują poprawę, a choroba niestety powraca. "Choroba nie mija, bo to jest choroba przewlekła, pojawiają się zaostrzenia, więc pacjent wraca do terapii. Znowu nie ma objawów, więc odstawia leki i to jest takie neverending story" - mówił specjalista. Lekarz zauważył, że może przerwać to edukacja. "Jeżeli pacjent zrozumie, dlaczego ma brać przewlekle leki, zrozumie filozofię leczenia tej choroby, to po prostu nie popełni tych błędów" - powiedział.

Szacuje się, że na astmę choruje w Polsce około czterech milionów osób. Dwa miliony ma postawioną diagnozę. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w ubiegłym roku leki wykupiło około miliona pacjentów.

Dobrze być w formie

2024-07-26, godz. 07:00 Ostra białaczka szpikowa (AML) - diagnostyka i leczenie Lekarze hematolodzy apelują o regularne badanie krwi. Białaczka to jeden z niewielu nowotworów, które można wykryć najbardziej podstawowym badaniem krwi… » więcej 2024-07-25, godz. 14:00 UNICEF: Drugą najczęstszą przyczyną śmierci dzieci na świecie jest zanieczyszczenie powietrza Zanieczyszczenie powietrza jest drugim globalnym czynnikiem ryzyka zgonu dzieci - wynika z opublikowanego w środę raportu UNICEF i niezależnej organizacji badawczej… » więcej 2024-07-25, godz. 07:00 Prawo.pl: ma powstać podziemna infrastruktura medyczna na wypadek wojny Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej przewiduje, że szpitale, których organem założycielskim jest MSWiA i MON, zostaną wyposażone w podziemną… » więcej 2024-07-24, godz. 07:00 Anna Olczak-Pieńkowska z WIM o mitach dotyczących boreliozy Stawianie diagnozy na podstawie stwierdzenia boreliozy u kleszcza - to najczęstszy mit dotyczący tej choroby, z którym mają do czynienia specjaliści. » więcej 2024-07-23, godz. 07:00 Jedzenie małych ryb w całości może "przedłużać życie" Jedzenie przez kobiety w całości małych ryb przekłada się na mniejsze ogólne ryzyko śmierci, a także mniejsze ryzyko zgonu z powodu nowotworów - wynika… » więcej 2024-07-22, godz. 07:00 Dieta ketogeniczna może sprzyjać dobrej pamięci Badanie na myszach pokazało, że dieta ketogeniczna powoduje powstawanie substancji wspierających mózg. Odkrycie może doprowadzić do nowych terapii wspierających… » więcej 2024-07-19, godz. 07:00 Sporty, które zyskują popularność w 2024 roku W 2024 roku wiele sportów zyskało popularność. Niektóre cieszą się szczególnym powodzeniem, stając w szeregu obok klasycznych dyscyplin sportowych. Wśród… » więcej 2024-07-18, godz. 07:00 Eksperci: operacje robotowe w raku nerki są najbardziej efektywne; w Polsce prawie niedostępne Operacje robotowe u chorych na raka nerki dają najlepsze efekty medyczne - chorzy mają mniej powikłań, szybko zdrowieją i wracają do pracy, oceniają eksperci… » więcej 2024-07-17, godz. 07:00 Prof. Szopa: warto, aby joga była oparta na dowodach naukowych Joga akademicka, w przeciwieństwie do jogi indyjskiej, jest oparta na dowodach naukowych. Wykorzystuje doświadczenia tradycyjnych szkół jogi, ale w zakresie… » więcej 2024-07-16, godz. 14:00 Poradnia Wczesnego Rodzicielstwa w szpitalu św. Ludwika przyjmuje zapisy Choć Poradnia Wczesnego Rodzicielstwa w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie dopiero powstaje, to pierwsze konsultacje już się odbywają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »