Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-04-26, 09:00 Autor: IAR/#Stankiewicz/ i pl/w dw

Połowa chorych na astmę popełnia błędy w korzystaniu z inhalatorów

astma, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
astma, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
Polowa chorych na astmę nieprawidłowo korzysta z inhalatorów - alarmują lekarze przed zbliżającym się światowym dniem choroby.
Alergolog doktor Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego podkreślił, że leki wziewne są podstawą leczenia astmy. Dodał, że błędy w przyjmowaniu preparatów powodują, iż terapia staje się nieskuteczna. Dlatego tak ważna jest edukacja pacjentów. "Jeżeli nie uwzględnimy edukacji w praktyce lekarza rodzinnego lub specjalisty, to poniesiemy porażkę. Oznacza to, że połowa chorych, których myślimy, że leczymy, nie będzie leczona, bo po prostu lek nie dociera do płuc. Wywołuje powikłania, powoduje chrypkę, grzybicę, kołatanie serca i wiele innych powikłań związanych z nieoptymalną formą stosowania leków" -mówił.

Doktor Dąbrowiecki podkreślił, że zdarza się, iż pacjenci odstawiają leki, kiedy poczują poprawę, a choroba niestety powraca. "Choroba nie mija, bo to jest choroba przewlekła, pojawiają się zaostrzenia, więc pacjent wraca do terapii. Znowu nie ma objawów, więc odstawia leki i to jest takie neverending story" - mówił specjalista. Lekarz zauważył, że może przerwać to edukacja. "Jeżeli pacjent zrozumie, dlaczego ma brać przewlekle leki, zrozumie filozofię leczenia tej choroby, to po prostu nie popełni tych błędów" - powiedział.

Szacuje się, że na astmę choruje w Polsce około czterech milionów osób. Dwa miliony ma postawioną diagnozę. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w ubiegłym roku leki wykupiło około miliona pacjentów.

Dobrze być w formie

2024-06-19, godz. 07:00 Ekspert: „polski smog” szczególnie groźny dla układu krążenia Ze względu na skład fizykochemiczny, 'polski smog” jest szczególnie niebezpieczny dla układu krążenia, przez co zwiększa ryzyko zawału serca i udaru… » więcej 2024-06-18, godz. 07:00 WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia W europejskim regionie WHO choroby układu krążenia zabijają dziennie 10 tys. osób - wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ma to związek… » więcej 2024-06-17, godz. 07:00 W Polsce znaczny wzrost zachorowań na odrę W Polsce znaczny wzrost zachorowań na odrę - bardzo zakaźną chorobę wirusową. » więcej 2024-06-14, godz. 07:00 Badanie: w pandemii większy lęk matki przekładał się na większą wagę dziecka (wywiad). W czasie pandemii matki, które odczuwały większy lęk, paradoksalnie rodziły dzieci z wyższą wagą, a więc mające lepszy start w życie - powiedziała… » więcej 2024-06-13, godz. 07:00 Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań Według analizy badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich dwóch dekad roślinne diety wydają się chronić przed różnymi schorzeniami, w tym nowotworami i… » więcej 2024-06-12, godz. 07:00 Partnerzy w zdrowiu - rola mężczyzn w profilaktyce zdrowia kobiet Według raportu „Rozmowy Polek i Polaków o zdrowiu intymnym” przygotowanego na zlecenie Gedeon Richter Polska nawet 30 proc. [1] mężczyzn ma duże trudności… » więcej 2024-06-11, godz. 16:26 Japonia: Zmarł odkrywca statyn obniżających cholesterol Zmarł Akira Endo, japoński biochemik, odkrywca statyn obniżających poziom cholesterolu. Jego odkrycie zrewolucjonizowało medycynę stając się podstawą… » więcej 2024-06-11, godz. 07:00 Zanieczyszczenie powietrza sprzyja demencji Obecne w powietrzu zanieczyszczenia powodują stany zapalne i zwiększają ryzyko demencji. Taki wniosek wynika z obszernego, długofalowego badania. Naukowcy… » więcej 2024-06-10, godz. 07:00 Neurolodzy przywrócili sparaliżowanym kończynom siłę Osoby ze sparaliżowanymi kończynami będą mogły ponownie podnosić przedmioty i ruszać palcami, na przykład po to, by posłużyć się telefonem komórk… » więcej 2024-06-07, godz. 07:00 Raport NFZ: w 2035 r. na świecie będą 4 mld osób z nadwagą lub otyłością Według prognoz w 2035 r. na świecie będą 4 mld osób z nadwagą lub z chorobą otyłościową, a w Polsce ponad 35 proc. dorosłych mężczyzn i ponad 25 proc… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »