Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-03-18, 07:30 Autor: IAR/ #Stankiewicz/i-pl/w hm

Debata: jak zatrzymać epidemię cukrzycy

Cukrzyca [fot. https://pixabay.com/pl]
Cukrzyca [fot. https://pixabay.com/pl]
Trzy miliony Polaków chorują na cukrzycę, drugie tyle ma stany metaboliczne poprzedzające wystąpienie choroby. Z roku na rok osób cierpiących z tego powodu przybywa. O tym, jak powstrzymać epidemię cukrzycy, dyskutowali specjaliści na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
Rektor WUM profesor Zbigniew Gaciong podkreślił, że najważniejsza jest zmiana nawyków żywieniowych i większa aktywność fizyczna oraz edukacja w tym zakresie już od najmłodszych lat. Trzeba zacząć bardzo wcześnie, od małych dzieci, które nie powinny unikać WF-u, ale powinny rezygnować ze wszystkich rzeczy, które są słodzone syropem fruktozowo-glukozownym - napojów gazowanych, batoników i podobnych. "Tu apel do rodziców: słodycze, deser nie mogą być nagrodą" - zaznaczył profesor Gaciong.

Diabetolog profesor Leszek Czupryniak dodał, że ruch jest bardzo ważny, ale konieczne jest też ograniczenie przyjmowanych kalorii. "Był taki lekarz Stefana Batorego - Wojciech Oczko, który powiedział, że żaden lek nie zastąpi ruchu - i to jest głęboka prawda, ale ruch jest ważny nie tylko w kontekście chudnięcia, lecz w ogólne zdrowia. Jak się ruszamy, serce lepiej pracuje i przynajmniej przestajemy tyć. Bardziej się jednak chudnie od niejedzenia" - wskazał profesor Czupryniak. "Jeżeli myślimy o walce z nadwagą i otyłością, to główną uwagę należy skierować na liczbę pochłanianych kalorii" - dodał.

Główną przyczyną rozwoju cukrzycy typu drugiego jest otyłość. W Polsce prawie 60 procent społeczeństwa ma nieprawidłową masę ciała: 21 procent ma otyłość, a 39 procent - nadwagę.15:07 15/03/2024
Cukrzyca,

Dobrze być w formie

2024-05-29, godz. 07:00 Dwóch na trzech dorosłych Polaków ma nadwagę, co czwarty choruje na otyłość Dwóch na trzech dorosłych Polaków ma nadwagę, co czwarty choruje na otyłość. Otyłość po pandemii rozwinęła się na niespotykana do tej pory skalę… » więcej 2024-05-28, godz. 07:00 Eksperci: krwawienie dziąseł to sygnał alarmowy; dotyczy aż 30 proc. polskich 18-latków Zapalenie dziąseł prowadzi do choroby przyzębia, która zwiększa ryzyko groźnych chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, a nawet choroby Alzheimera - mówili… » więcej 2024-05-27, godz. 07:00 Lekarze PPOZ apelują o szczepienie się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują o szczepienie się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM). Przypominają, że o jedyna skuteczna… » więcej 2024-05-24, godz. 07:00 Długowieczność w zdrowiu - klucz do pełni życia Jaki jest sekret długiego i zdrowego życia? Gdzie kryje się recepta na dotarcie do sędziwego wieku, która daje też gwarancję zachowania witalności i radości?… » więcej 2024-05-23, godz. 07:00 Eksperci: poziom zabezpieczenia danych w instytucjach ochrony zdrowia jest bardzo niski Poziom zabezpieczenia danych w większości instytucji ochrony zdrowia jest bardzo niski - ocenili eksperci ChronPesel.pl. Wskazali, że placówki medyczne słabo… » więcej 2024-05-22, godz. 07:00 Otwarto Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z Niewydolnością Serca Otwarto pierwsze w Polsce Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z Niewydolnością Serca. Na Kardiolinii pacjenci oraz ich bliscy mogą uzyskać wszystkie przydatne… » więcej 2024-05-21, godz. 07:00 Coraz więcej dzieci i młodzieży potrzebuje pomocy psychologicznej i psychiatrycznej W opiece psychiatrycznej dzieci i młodzieży kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii ma koordynacja udzielanej pomocy. Specjaliści przekonują, że szczególną… » więcej 2024-05-20, godz. 07:00 Ogólnopolski Dzień Bliźniąt Przychodzą na świat raz na 80 porodów, a w niedzielę miały swoje święto - Ogólnopolski Dzień Bliźniąt. » więcej 2024-05-17, godz. 10:06 Ponad 12 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze Ponad 12 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze - szacują lekarze, z tego 40 procent nie zdaje sobie sprawy, że choruje. Przy okazji obchodzonego dziś… » więcej 2024-05-17, godz. 07:00 Maj - trudny czas dla alergików, jak odróżnić alergię od przeziębienia Wiosna to trudny czas dla alergików. Według szacunków w Polsce nawet 12 milionów osób cierpi z powodu różnego rodzaju alergii i uczuleń. W tym roku przyroda… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »