Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-02-23, 07:30 Autor: (PAP) Marek Matacz

Ludzie mogą mieć w sobie „eliksir młodości”

twarz, zdjęcie poglądowe
twarz, zdjęcie poglądowe
Biotechnolodzy tak przeprogramowali limfocyty T, że atakują one stare, szkodzące organizmowi komórki. Poddane ich działaniu myszy wolniej się starzały i były zdrowsze.
Ludzie mogą mieć w sobie „eliksir młodości” – mówią naukowcy z Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL).
Mają na myśli limfocyty T, które po odpowiednim przeprogramowaniu mogą niszczyć stare komórki, które z wiekiem kumulują się w organizmie i jak się uważa, nie tylko są bezużyteczne, ale na dodatek szkodzą.

Badane są leki, które także niszczą te komórki, ale jak podkreślają specjaliści z CSHL, konieczne byłoby regularne przyjmowanie tych środków.

Po podaniu wspomnianych komórek myszy były zdrowsze – mniej ważyły, miały lepszy metabolizm, lepiej reagowały na insulinę i chętniej się ruszały. Wszystkie te korzyści pojawiły się bez jakichkolwiek oznak toksyczności czy uszkodzeń w tkankach.
„Jeśli podamy te komórki starym myszom, młodnieją. Jeśli wprowadzimy je do organizmów młodych zwierząt, żyją dłużej. Jak dotąd takich skutków nie wywoływała żadna terapia” – podkreślają badacze (https://www.nature.com/articles/s43587-023-00560-5).

Komórki nazwane CAR T (chimeric antigen receptor – komórki z chimerycznym receptorem antygenowym) wystarczyło podać tylko raz.

„Limfocyty T mają pamięć i utrzymują się w organizmie przez naprawdę długi czas, co diametralnie odróżnia je od chemicznych leków. W przypadku komórek CAR T może wystarczyć pojedynczy zabieg. W przypadku leczenia chronicznych zaburzeń, to ogromna przewaga. Wystarczy pomyśleć o pacjentach, którzy potrzebuje wielokrotnych zabiegów i porównać to do pojedynczego podania komórek działającego przez wiele lat” – mówią naukowcy.

Różne rodzaje komórek CAR T były już stosowane wcześniej. Używa się ich np. w terapiach niektórych nowotworów krwi.

Teraz badacze chcą sprawdzić, czy oprócz poprawy zdrowia myszy, wydłuży się także ich życie.

Dobrze być w formie

2024-04-18, godz. 07:30 U kobiet zdrowie układu krążenia pogarsza się gwałtownie w okresie menopauzy U kobiet ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego rośnie się gwałtownie w okresie menopauzy - potwierdza najnowsze badanie, o którym informuje strona Amerykańskiego… » więcej 2024-04-17, godz. 07:30 Stres w średnim wieku sprzyja chorobie Alzheimera Doświadczane w średnim wieku wydarzenia, powodujące silny stres, mogą oznaczać wyższe ryzyko choroby Alzheimera w późniejszym okresie życia. Naukowcy… » więcej 2024-04-16, godz. 07:30 Mieszkańcy miast tracą pożyteczne mikroorganizmy jelitowe Mikrobiota jelitowa ludzi żyjących na terenach zurbanizowanych coraz bardziej ubożeje. Utrata kluczowych gatunków mikroorganizmów przyczynia się zaś do… » więcej 2024-04-15, godz. 07:30 E-papierosy powiązano z wyższym ryzykiem niewydolności serca Osoby, które palą e-papierosy mają znacznie większe ryzyko wystąpienia niewydolności serca w porównaniu z ludźmi, którzy nigdy ich nie stosowali - wynika… » więcej 2024-04-12, godz. 07:30 Biochemik: bakteriofagi mają potencjał, by uratować ludzkość (wywiad) Preparaty złożone z bakteriofagów można nazwać lekami, które same się produkują i same ograniczają: będą się namnażać, dopóki będą znajdować… » więcej 2024-04-11, godz. 07:30 Genetyka spożycia alkoholu Dzięki analizie danych dotyczących 3 milionów osób udało się znaleźć powiązania pomiędzy wariantami genów regulującymi używanie alkoholu a wieloma… » więcej 2024-04-10, godz. 07:30 Eksperci - szczepienia przeciw HPV powinny być w szkołach Szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, czyli HPV powinny trafić do szkół - uważają eksperci - uczestnicy debaty online dotyczącej nowotworów… » więcej 2024-04-09, godz. 07:30 Ekspert: nadmierna czystość szkodzi naszej odporności Mikrobiolog prof. Beata Sobieszczańska radzi, aby w trosce o zdrowie swoje i rodziny nie przesadzać z higieną i przy świątecznych porządkach nie stosować… » więcej 2024-04-08, godz. 07:30 Ludzkie mózgi staja się coraz większe Od lat 30. XX wieku rozmiar mózgów ludzi cały czas się zwiększał - wskazuje obejmujące kilka dekad badanie. Taka zmiana może zmniejszać ryzyko demencji.Osoby… » więcej 2024-04-05, godz. 07:30 Sen pozwala poczuć się młodziej Niewyspanie powoduje poczucie bycia znacznie starszym niż się jest w rzeczywistości. Z kolei doskonały sen subiektywnie odmładza - wykazały badania. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »