Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-02-20, 07:30 Autor: IAR/#Stankiewicz/w Wj

Profesor Ernest Kuchar: coraz więcej zachorowań na grypę

Grypa [fot. Envato]
Grypa [fot. Envato]
Coraz więcej zachorowań na grypę. Kierownik Kliniki Pediatrii WUM i ekspert LUXMED profesor Ernest Kuchar powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że o ile kilka tygodni temu dominowały infekcje spowodowane COVID-em i RSV, to obecnie ponad jedna trzecia małych pacjentów jest leczonych z powodu powikłań grypy.
"Widzę taką prawidłowość, że te duże wirusy naraz raczej nie powodują skoku zachorowań, tyko po kolei. No i teraz mamy czas grypy" - stwierdził.

Powiedział, że w tej chwili 30 procent łózek w szpitalu zajmują dzieci z grypą.
"A biorąc pod uwagę to, że do szpitala nie przyjmujemy pacjentów, tylko dlatego, że mają grypę, bo chorobę tę leczy się w domu, przyjmujemy dzieci z powikłaniami grypy i tylko wtedy, jeżeli jest to konieczne. Ten wysoki odsetek hospitalizacji świadczy więc o tym, że w społeczeństwie musi być bardzo dużo zachorowań na grypę" - stwierdził.

Profesor Kuchar dodał, że u dzieci najczęstszymi powikłaniami po grypie są: zapalenia ucha i płuc, natomiast u dorosłych - zaostrzenie chorób przewlekłych.

"W każdym wieku mogą zdarzyć się rzadkie powikłania, na przykład zapalenie mięśnia sercowego. Mam takiego pacjenta: 16-latek młody, zdrowy, sportowiec, ale zaraził się grypą, ma zapalenie mięśnia sercowego i leży, ponieważ poza podawaniem leków przeciwwirusowych, w takiej chorobie najważniejszy jest odpoczynek" - mówił profesor. Według ekspertów w Polsce szczyt zachorowań na grypę przypada między styczniem a marcem.

Dobrze być w formie

2024-04-18, godz. 07:30 U kobiet zdrowie układu krążenia pogarsza się gwałtownie w okresie menopauzy U kobiet ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego rośnie się gwałtownie w okresie menopauzy - potwierdza najnowsze badanie, o którym informuje strona Amerykańskiego… » więcej 2024-04-17, godz. 07:30 Stres w średnim wieku sprzyja chorobie Alzheimera Doświadczane w średnim wieku wydarzenia, powodujące silny stres, mogą oznaczać wyższe ryzyko choroby Alzheimera w późniejszym okresie życia. Naukowcy… » więcej 2024-04-16, godz. 07:30 Mieszkańcy miast tracą pożyteczne mikroorganizmy jelitowe Mikrobiota jelitowa ludzi żyjących na terenach zurbanizowanych coraz bardziej ubożeje. Utrata kluczowych gatunków mikroorganizmów przyczynia się zaś do… » więcej 2024-04-15, godz. 07:30 E-papierosy powiązano z wyższym ryzykiem niewydolności serca Osoby, które palą e-papierosy mają znacznie większe ryzyko wystąpienia niewydolności serca w porównaniu z ludźmi, którzy nigdy ich nie stosowali - wynika… » więcej 2024-04-12, godz. 07:30 Biochemik: bakteriofagi mają potencjał, by uratować ludzkość (wywiad) Preparaty złożone z bakteriofagów można nazwać lekami, które same się produkują i same ograniczają: będą się namnażać, dopóki będą znajdować… » więcej 2024-04-11, godz. 07:30 Genetyka spożycia alkoholu Dzięki analizie danych dotyczących 3 milionów osób udało się znaleźć powiązania pomiędzy wariantami genów regulującymi używanie alkoholu a wieloma… » więcej 2024-04-10, godz. 07:30 Eksperci - szczepienia przeciw HPV powinny być w szkołach Szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, czyli HPV powinny trafić do szkół - uważają eksperci - uczestnicy debaty online dotyczącej nowotworów… » więcej 2024-04-09, godz. 07:30 Ekspert: nadmierna czystość szkodzi naszej odporności Mikrobiolog prof. Beata Sobieszczańska radzi, aby w trosce o zdrowie swoje i rodziny nie przesadzać z higieną i przy świątecznych porządkach nie stosować… » więcej 2024-04-08, godz. 07:30 Ludzkie mózgi staja się coraz większe Od lat 30. XX wieku rozmiar mózgów ludzi cały czas się zwiększał - wskazuje obejmujące kilka dekad badanie. Taka zmiana może zmniejszać ryzyko demencji.Osoby… » więcej 2024-04-05, godz. 07:30 Sen pozwala poczuć się młodziej Niewyspanie powoduje poczucie bycia znacznie starszym niż się jest w rzeczywistości. Z kolei doskonały sen subiektywnie odmładza - wykazały badania. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »