Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-02-20, 07:30 Autor: IAR/#Stankiewicz/w Wj

Profesor Ernest Kuchar: coraz więcej zachorowań na grypę

Grypa [fot. Envato]
Grypa [fot. Envato]
Coraz więcej zachorowań na grypę. Kierownik Kliniki Pediatrii WUM i ekspert LUXMED profesor Ernest Kuchar powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że o ile kilka tygodni temu dominowały infekcje spowodowane COVID-em i RSV, to obecnie ponad jedna trzecia małych pacjentów jest leczonych z powodu powikłań grypy.
"Widzę taką prawidłowość, że te duże wirusy naraz raczej nie powodują skoku zachorowań, tyko po kolei. No i teraz mamy czas grypy" - stwierdził.

Powiedział, że w tej chwili 30 procent łózek w szpitalu zajmują dzieci z grypą.
"A biorąc pod uwagę to, że do szpitala nie przyjmujemy pacjentów, tylko dlatego, że mają grypę, bo chorobę tę leczy się w domu, przyjmujemy dzieci z powikłaniami grypy i tylko wtedy, jeżeli jest to konieczne. Ten wysoki odsetek hospitalizacji świadczy więc o tym, że w społeczeństwie musi być bardzo dużo zachorowań na grypę" - stwierdził.

Profesor Kuchar dodał, że u dzieci najczęstszymi powikłaniami po grypie są: zapalenia ucha i płuc, natomiast u dorosłych - zaostrzenie chorób przewlekłych.

"W każdym wieku mogą zdarzyć się rzadkie powikłania, na przykład zapalenie mięśnia sercowego. Mam takiego pacjenta: 16-latek młody, zdrowy, sportowiec, ale zaraził się grypą, ma zapalenie mięśnia sercowego i leży, ponieważ poza podawaniem leków przeciwwirusowych, w takiej chorobie najważniejszy jest odpoczynek" - mówił profesor. Według ekspertów w Polsce szczyt zachorowań na grypę przypada między styczniem a marcem.

Dobrze być w formie

2024-07-26, godz. 07:00 Ostra białaczka szpikowa (AML) - diagnostyka i leczenie Lekarze hematolodzy apelują o regularne badanie krwi. Białaczka to jeden z niewielu nowotworów, które można wykryć najbardziej podstawowym badaniem krwi… » więcej 2024-07-25, godz. 14:00 UNICEF: Drugą najczęstszą przyczyną śmierci dzieci na świecie jest zanieczyszczenie powietrza Zanieczyszczenie powietrza jest drugim globalnym czynnikiem ryzyka zgonu dzieci - wynika z opublikowanego w środę raportu UNICEF i niezależnej organizacji badawczej… » więcej 2024-07-25, godz. 07:00 Prawo.pl: ma powstać podziemna infrastruktura medyczna na wypadek wojny Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej przewiduje, że szpitale, których organem założycielskim jest MSWiA i MON, zostaną wyposażone w podziemną… » więcej 2024-07-24, godz. 07:00 Anna Olczak-Pieńkowska z WIM o mitach dotyczących boreliozy Stawianie diagnozy na podstawie stwierdzenia boreliozy u kleszcza - to najczęstszy mit dotyczący tej choroby, z którym mają do czynienia specjaliści. » więcej 2024-07-23, godz. 07:00 Jedzenie małych ryb w całości może "przedłużać życie" Jedzenie przez kobiety w całości małych ryb przekłada się na mniejsze ogólne ryzyko śmierci, a także mniejsze ryzyko zgonu z powodu nowotworów - wynika… » więcej 2024-07-22, godz. 07:00 Dieta ketogeniczna może sprzyjać dobrej pamięci Badanie na myszach pokazało, że dieta ketogeniczna powoduje powstawanie substancji wspierających mózg. Odkrycie może doprowadzić do nowych terapii wspierających… » więcej 2024-07-19, godz. 07:00 Sporty, które zyskują popularność w 2024 roku W 2024 roku wiele sportów zyskało popularność. Niektóre cieszą się szczególnym powodzeniem, stając w szeregu obok klasycznych dyscyplin sportowych. Wśród… » więcej 2024-07-18, godz. 07:00 Eksperci: operacje robotowe w raku nerki są najbardziej efektywne; w Polsce prawie niedostępne Operacje robotowe u chorych na raka nerki dają najlepsze efekty medyczne - chorzy mają mniej powikłań, szybko zdrowieją i wracają do pracy, oceniają eksperci… » więcej 2024-07-17, godz. 07:00 Prof. Szopa: warto, aby joga była oparta na dowodach naukowych Joga akademicka, w przeciwieństwie do jogi indyjskiej, jest oparta na dowodach naukowych. Wykorzystuje doświadczenia tradycyjnych szkół jogi, ale w zakresie… » więcej 2024-07-16, godz. 14:00 Poradnia Wczesnego Rodzicielstwa w szpitalu św. Ludwika przyjmuje zapisy Choć Poradnia Wczesnego Rodzicielstwa w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie dopiero powstaje, to pierwsze konsultacje już się odbywają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »