Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-09-25, 07:30 Autor: Informacyjna Agencja Radiowa/#Stankiewicz

Ciche epidemie chorób odtytoniowych i odalkoholowych w Polsce

alkohol, papierosy, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
alkohol, papierosy, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
Mamy cichą epidemię chorób odtytoniowych i odalkoholowych - alarmują uczestnicy konferencji „ Polskie Zdrowie 2.0” zorganizowanej przez Polską Akademię Nauk.
Papierosy pali blisko jedna trzecia Polaków. Z powodu palenia umiera jedna czwarta mężczyzn i 14 procent kobiet - podkreślił w rozmowie z IAR profesor Wojciech Hanke, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego PAN, Instytut Medycyny Pracy w Łodzi. Jak dodał profesor Hanke, żeby poprawić te tragiczne statystyki, konieczne jest ograniczenie dostępności o tych używek oraz edukacja. „Polacy powinni wiedzieć, że nowe wyroby tytoniowe, czyli e- papierosy, też uzależniają, bo jest w nich nikotyna. Drugim problemem jest dostępność. Można ją zmniejszyć poprzez odniesienie cen - akcyzę na te wyroby oraz ograniczenie punktów sprzedaży - dodał.

Na jednego Polaka przypada około 10 litrów 100-procentowego alkoholu rocznie. Jest to wynik o 3 litry wyższy niż jeszcze 20 lat temu. W tym czasie odnotowano wielokrotny wzrost umieralności z powodu alkoholowej marskości wątroby u obu płci. Profesor Hanke powiedział, że jednym z powodów jest to, że alkohol jest relatywnie tani i dostępny w małych buteleczkach. „U nas jest tradycja picia piwa i wódki w tak zwanych małpkach. Łatwiej taką buteleczkę otworzyć, schować do kieszeni i wyrzucić. Nie oszukujmy się, niektórzy wychodzą niby na kawę, a wracają z kawą i małpką” - dodał profesor.

Tylko w 2019 roku sprzedano w Polsce około miliarda 200 milionów sztuk tak zwanych „małpek”.

Alkohol i papierosy - to używki, które trzykrotnie zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów, nie tylko płuc, krtani i wątroby, ale również kilkunastu innych, między innymi pęcherza moczowego i jelita grubego. Prowadzą one także do chorób układu krążenia, nadciśnienia tętniczego, zawału serca czy udaru mózgu.

Dobrze być w formie

2023-11-30, godz. 07:30 Koniec Movember - mosznowładcy już po raz dziesiąty zapuszczali wąsy i badali mężczyzn w całej Polsce Dwa wysokiej klasy ultrasonografy, setki testów markerów nowotworowych i kolejka panów czekających na badanie w galerii handlowej - tak wyglądały spotkania… » więcej 2023-11-29, godz. 07:30 Ponad 200 młodych sportowców przebadanych w programie "Śląskie Diamenty" Ponad 200 młodych sportowców zostało wszechstronnie przebadanych w ramach finansowanego przez samorząd województwa programu 'Śląskie Diamenty'. 'Szczegółowa… » więcej 2023-11-28, godz. 07:30 Home Run dla aktywności - Baseballowa Akademia Orłów Sportu Baseball, choć często kojarzony z kulturą sportu Stanów Zjednoczonych, ma coraz większe grono entuzjastów także w Polsce. Fundacja Orły Sportu wyszła… » więcej 2023-11-27, godz. 07:30 Listopad miesiącem profilaktyki nowotworów męskich Na całym świecie listopad jest uznawany za miesiąc solidarności z chorymi na nowotwory prostaty i jąder. W miesiącu tym na całym świecie organizowana jest… » więcej 2023-11-24, godz. 07:30 Badania genetyczne pozwalają ocenić indywidualne ryzyko zachorowania na nowotwory Badania genetyczne pozwalają ocenić indywidualne ryzyko zachorowania na nowotwory, wdrożyć odpowiednią profilaktykę, a jeśli to potrzebne wskazać celowane… » więcej 2023-11-23, godz. 21:43 Pandemia wywołała syndrom "wypalenia" u pracowników Pandemia spowodowała poważne problemy zdrowia psychicznego osób na całym świecie, a Polska i Hiszpania należą do krajów, które ucierpiały pod tym względem… » więcej 2023-11-22, godz. 07:30 Eksperci: w neurologii mamy coraz lepsze leki, potrzebna jest reorganizacja systemu Pacjenci neurologiczni mają coraz lepszy dostęp do nowoczesnych i skutecznych leków, potrzebna jest jednak reorganizacja lecznictwa neurologicznego i zwiększenia… » więcej 2023-11-21, godz. 07:30 Szczepienia przeciw Covid-19 Od 6 grudnia będzie dostępna w Polsce szczepionka dopasowana do obecnie dominującego wariantu wirusa Covid-19 dla wszystkich osób od 12 roku życia, które… » więcej 2023-11-20, godz. 07:30 Chorzy na hemofilię będą dalej mieć ułatwiony dostęp do leków Ministerstwo Zdrowia przedłużyło Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na kolejne 4 lata. Program zapewnia właściwy… » więcej 2023-11-17, godz. 07:30 Nowy pomysł na badania wykazujące skuteczność suplementowania witaminy D Nowy pomysł na badania wykazujące skuteczność suplementowania witaminy D opracowali naukowcy z zespołu nutrigenomiki w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »