Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-09-14, 07:30 Autor: Marek Matacz/PAP

Palacze marihuany wdychają też metale ciężkie

palenie, zdjęcie poglądowe. [fot. elements.envato.com]
palenie, zdjęcie poglądowe. [fot. elements.envato.com]
Marihuana może być istotnym źródłem zanieczyszczenia organizmu ołowiem i kadmem – wskazało badanie z udziałem ponad 7 tys. osób. Tymczasem, ze względu na nielegalność narkotyku, zwykle brakuje odpowiednich regulacji.
Eksperci z Columbia University wykryli wysokie ilości ołowiu i kadmu we krwi i moczu palaczy marihuany. Według autorów analiz (https://ehp.niehs.nih.gov/doi/full/10.1289/EHP12074) jest to jedno z pierwszych i prawdopodobnie największe badanie, odnoszące poziom metali w organizmie do intensywności palenia marihuany.

"Ponieważ wiadomo, że roślina ta jest znana z pochłaniania metali, zakładaliśmy, że osoby używające marihuany będą miały wyższe poziomy tych substancji, w porównaniu z osobami, które marihuany nie używają" – opowiada Katelyn McGraw, pierwsza autorka pracy opublikowanej w piśmie "Environmental Health Perspectives".

"Nasze wyniki wskazują zatem, że marihuana jest źródłem kadmu i ołowiu" – ostrzega.
Ona i jej zespół przeanalizowali dane na temat ponad 7 tys. osób, zebrane w znanym projekcie National Health and Nutrition Examination. Wśród ochotników były osoby niepalące zarówno marihuany, ani i tytoniu, użytkownicy wyłącznie marihuany, palacze wyłącznie tytoniu oraz amatorzy obu tych używek.

Naukowcy sprawdzili stężenie pięciu różnych metali. Amatorzy samej marihuany mieli w organizmach wyraźnie więcej kadmu i ołowiu, niż pozostałe grupy, nawet palacze marihuany i tytoniu.

Tymczasem jest to trzecia najczęściej sprzedawana na świecie używka, po tytoniu i alkoholu. W USA, w 38 stanach rekreacyjne jej używanie jest legalne, ale w wielu miejscach na świecie jest inaczej. To z kolei oznacza, że najczęściej brakuje odpowiednich regulacji odnośnie jakości.

"W przyszłości powinny być prowadzone badania nad używaniem konopi i ich zanieczyszczeniami. Pozwoli to lepiej zaadresować związane ze zdrowiem obawy rosnącej liczby użytkowników" – podkreśla dr Tiffany R. Sanchez, współautorka badania.

Dobrze być w formie

2023-12-04, godz. 07:30 Zaburzenia snu zwiększają ryzyko otyłości [DŹWIĘK] O powikłaniach związanych z nadmierną masą ciała, sposobach terapii choroby otyłościowej rozmawiali w Warszawie eksperci na dwudniowym Kongresie Polskiego… » więcej 2023-11-30, godz. 07:30 Koniec Movember - mosznowładcy już po raz dziesiąty zapuszczali wąsy i badali mężczyzn w całej Polsce Dwa wysokiej klasy ultrasonografy, setki testów markerów nowotworowych i kolejka panów czekających na badanie w galerii handlowej - tak wyglądały spotkania… » więcej 2023-11-29, godz. 07:30 Ponad 200 młodych sportowców przebadanych w programie "Śląskie Diamenty" Ponad 200 młodych sportowców zostało wszechstronnie przebadanych w ramach finansowanego przez samorząd województwa programu 'Śląskie Diamenty'. 'Szczegółowa… » więcej 2023-11-28, godz. 07:30 Home Run dla aktywności - Baseballowa Akademia Orłów Sportu Baseball, choć często kojarzony z kulturą sportu Stanów Zjednoczonych, ma coraz większe grono entuzjastów także w Polsce. Fundacja Orły Sportu wyszła… » więcej 2023-11-27, godz. 07:30 Listopad miesiącem profilaktyki nowotworów męskich Na całym świecie listopad jest uznawany za miesiąc solidarności z chorymi na nowotwory prostaty i jąder. W miesiącu tym na całym świecie organizowana jest… » więcej 2023-11-24, godz. 07:30 Badania genetyczne pozwalają ocenić indywidualne ryzyko zachorowania na nowotwory Badania genetyczne pozwalają ocenić indywidualne ryzyko zachorowania na nowotwory, wdrożyć odpowiednią profilaktykę, a jeśli to potrzebne wskazać celowane… » więcej 2023-11-23, godz. 21:43 Pandemia wywołała syndrom "wypalenia" u pracowników Pandemia spowodowała poważne problemy zdrowia psychicznego osób na całym świecie, a Polska i Hiszpania należą do krajów, które ucierpiały pod tym względem… » więcej 2023-11-22, godz. 07:30 Eksperci: w neurologii mamy coraz lepsze leki, potrzebna jest reorganizacja systemu Pacjenci neurologiczni mają coraz lepszy dostęp do nowoczesnych i skutecznych leków, potrzebna jest jednak reorganizacja lecznictwa neurologicznego i zwiększenia… » więcej 2023-11-21, godz. 07:30 Szczepienia przeciw Covid-19 Od 6 grudnia będzie dostępna w Polsce szczepionka dopasowana do obecnie dominującego wariantu wirusa Covid-19 dla wszystkich osób od 12 roku życia, które… » więcej 2023-11-20, godz. 07:30 Chorzy na hemofilię będą dalej mieć ułatwiony dostęp do leków Ministerstwo Zdrowia przedłużyło Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na kolejne 4 lata. Program zapewnia właściwy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »