Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-04-04, 07:00 Autor: Kołodziej Beata / PAP

Ewa Wachowicz: otyłość wśród dzieci to epidemia

zdjęcie ilustracyjne. [fot. Couleur z Pixabay.com]
zdjęcie ilustracyjne. [fot. Couleur z Pixabay.com]
Otyłość wśród dzieci i młodzieży to epidemia, dlatego trzeba działać. Bo w zdrowym ciele zdrowy duch – przekonuje była miss Polonia i autorka programów kulinarnych Ewa Wachowicz, ambasadorka akcji "Smoczy apetyt na zdrowie" realizowanej przez teatr Groteska i szpitale w Krakowie.
"Trzeba działać tu i teraz. Wśród dzieci i młodzieży mamy do czynienia nie tyle z problemem, co z epidemią otyłości. Wszyscy muszą się zaangażować – nauczyciele, rodzice, dziadkowie. Bo wiadomo, że w zdrowym ciele zdrowy duch" – powiedziała miss Polonia z 1992 r. i autorka programów kulinarnych Ewa Wachowicz, zachęcając do udziału w akcji "Smoczy apetyt na zdrowie". Celem tego projektu jest zapobieganie nadwadze i otyłości u najmłodszych.

Akcję, zaprezentowaną dziennikarzom, realizuje teatr Groteska z Fundacją Zdrowia Publicznego i szpitalami: św. Ludwika, Żeromskiego, Dietla i z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym.

W ramach "Smoczego apetytu na zdrowie" odbędzie się konkurs rysunkowy dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych – prace można składać do 30 kwietnia. Rozdanie nagród nastąpi w trzecim tygodniu maja. Na 17 kwietnia organizatorzy zaplanowali konferencję naukową z udziałem przedstawicieli środowiska medycznego, dietetyków i pedagogów. Uczestnicy spotkania będą rozmawiać m.in. o edukacji prozdrowotnej rodzin i o roli nauczyciela we wspieraniu dziecka z otyłością.

W pierwszy weekend czerwca, kiedy pod Wawelem trwa Wielka Parada Smoków, odbędzie się piknik Zielone Królestwo. W programie pikniku są konkursy – m.in. na pokolorowanie dobrych produktów i wyczernienie złych, ułożenie puzzli piramidy żywnościowej, wyławianie skarbów, nakarmienie owieczki zdrowymi produktami, przygotowanie dobrego koszyka Czerwonego Kapturka. Za udział w konkurencjach uczestnicy otrzymają certyfikaty Zielonego Królestwa.

Podczas pikniku będą dostępne dla uczestników stoiska szpitali, konsultacje, analiza składu ciała. Wolontariuszami mają być studenci dietetyki Collegium Medicum UJ.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Z problemem nadmiernej masy ciała zmaga się 10 proc. dzieci w wieku od roku do trzech lat, 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22 proc. młodzieży do 15. roku życia.

Dobrze być w formie

2023-09-22, godz. 07:30 Odkryto nowe genetyczne warianty szkodzące sercu Naukowcy zidentyfikowali ponad 60 nieznanych wcześniej genetycznych wariantów związanych ze spoczynkową akcją serca i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych… » więcej 2023-09-21, godz. 07:30 Psycholodzy: pokolenie płatków śniegu nie radzi sobie z potężnym dostępem do wiedzy Pokolenie płatków śniegu, czyli dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do rodziców i dziadków mają potężny dostęp do wiedzy, nie radzi sobie… » więcej 2023-09-20, godz. 07:30 Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów ginekologicznych Na raka trzonu macicy, jajnika i szyjki macicy co roku w Polsce zachorowuje około 10 tysięcy kobiet, a ponad 6 tysięcy umiera z tego powodu - alarmują onkolodzy… » więcej 2023-09-19, godz. 07:30 Raport: zmiany klimatu bardziej niebezpieczne dla astmatyków Skutki zmian klimatu są bardziej niebezpieczne dla pacjentów z chorobami płuc - donoszą pulmonolodzy i naukowcy z European Respiratory Society (ERS) i wzywają… » więcej 2023-09-18, godz. 07:30 Szczepionki przeciw grypie powinny być dostępne w każdej aptece bez recepty Maksymalne skrócenie ścieżki medycznej dla chcącego się zaszczepić pacjenta i możliwość przyjęcia szczepionki w każdej aptece - to rozwiązania, które… » więcej 2023-09-15, godz. 07:30 Polki częściej niż inne Europejki umierają na nowotwory ginekologiczne Tylko w 2023 r. ponad 73 tys. Polek dowie się, że ma raka, a mniej więcej 15 proc. diagnoz wskazywać będzie na nowotwory ginekologiczne. Żaden z nich, odpowiednio… » więcej 2023-09-14, godz. 07:30 Palacze marihuany wdychają też metale ciężkie Marihuana może być istotnym źródłem zanieczyszczenia organizmu ołowiem i kadmem - wskazało badanie z udziałem ponad 7 tys. osób. Tymczasem, ze względu… » więcej 2023-09-13, godz. 07:30 Pandemia zmieniła skład mikroflory u dzieci Dzieci, których pierwsze lata życia przypadły na pandemię koronawirusa, mają mniej zróżnicowaną florę bakteryjną jelit niż dzieci urodzone wcześniej… » więcej 2023-09-12, godz. 07:30 Pobiegli po zdrowie po raz 16. 10 września, w niedzielę, po raz szesnasty Polacy - i nie tylko! - pobiegli w geście solidarności z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami. Wszystko to… » więcej 2023-09-11, godz. 07:30 Raport: zanieczyszczenie powietrza na świecie rozkłada się nierównomiernie Obecne w powietrzu toksyczne cząstki stałe to najsilniej działający zewnętrzny czynnik niszczący zdrowie ludzi - wskazuje nowy raport. Ich wpływ dotyczy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »