Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-01-11, 10:36 Autor: IAR#Stankiewicz

Polacy żyją krócej

Podeszły wiek, zdjęcie poglądowe. [fot. pixabay]
Podeszły wiek, zdjęcie poglądowe. [fot. pixabay]
Pandemia COVID-19 wywarła negatywny wpływ na zdrowie Polaków. Przyczyniła się bezpośrednio i pośrednio do dużego wzrostu umieralności i w konsekwencji skrócenia o ponad 2 lata długości życia kobiet i mężczyzn. Takie wnioski płyną z raportu "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2022" opublikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny.
Wicedyrektor Instytutu profesor Bogdan Wojtyniak podkreślił w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że w latach 2020- 2021 średnia długość życia kobiet skróciła się o nieco ponad 2 lata, a mężczyzn o 2,3 roku. „Co ciekawe pierwszy rok pandemii - 2020 miał większy wpływ na skrócenie długości życia mężczyzn. Natomiast kobiety w obu latach ucierpiały w podobny sposób. W roku 2021 oczekiwana długość życia mężczyzn wynosiła 71,75 roku, a kobiet 79,7 - czyli kobiety żyją dłużej niż mężczyźni o 8 lat.”

Profesor Wojtyniak wskazał, że w czasie epidemii z jednej strony dramatycznie zwiększyło się zapotrzebowanie na usługi zdrowotne, a z drugiej - pojawił się strach przed korzystaniem ze świadczeń, bo ludzie bali się zarazić. Splot tych elementów spowodował, że negatywne skutki zdrowotne będziemy odczuwać jeszcze przez długi czas - dodał ekspert. „Uległa zachwianiu opieka kardiologiczna, zwłaszcza w pierwszym roku pandemii oraz wczesne wykrywanie chorób nowotworowych. Do tego trzeba dołożyć zmianę zachowań zdrowotnych, która wyraża się tym, że w czasie pandemii wzrosła umieralność między innymi z przyczyn związanych z konsumpcją alkoholu” - mówił profesor Wojtyniak. Profesor podkreślił, że najbardziej w pandemii ucierpieli seniorzy i odległe skutki zdrowotne najbardziej demonstrują się w tej grupie wiekowej.

Po dwóch latach pandemii długość życia mężczyzn najbardziej skróciła się w województwie podlaskim - o 3,6 roku, a najmniej w województwie małopolskim - o 2 lata. W przypadku kobiet długość życia najbardziej skróciła się na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu o 2,9 roku, a najmniej w Małopolsce o 1,7 roku.

Dobrze być w formie

2023-03-21, godz. 07:00 Badacze wpadli na nowy trop na drodze do dłuższego życia Naukowcy odkryli enzymy, które usuwają toksyczne związki ze starzejącego się organizmu. Na razie o połowę przedłużyli życie laboratoryjnych robaków… » więcej 2023-03-20, godz. 07:00 Naukowcy: Kibicowanie pomaga psychice Udział w wydarzeniach sportowych poprawia dwa główne parametry dobrostanu psychicznego: zmniejsza poczucie samotności i zwiększa poczucie sensu życia - uznali… » więcej 2023-03-17, godz. 08:00 Dieta śródziemnomorska wspiera serce kobiet Według obszernej analizy dostępnych badań tzw. dieta śródziemnomorska średnio o 25 proc. zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, a także redukuje ryzyko śmierci… » więcej 2023-03-16, godz. 07:00 Bezpłatne badania w ramach Światowego Tygodnia Jaskry Trwa akcja 'Polscy Okuliści Kontra Jaskra'. W obchodzonym Światowym Tygodniu Jaskry do 18 marca w wybranych placówkach będzie można bezpłatnie i bez skierowania… » więcej 2023-03-15, godz. 07:00 Kampania edukacyjna "Nie igraj z kleszczem - wygraj z Kleszczowym Zapaleniem Mózgu" Rozpoczęła się kampania edukacyjna 'Nie igraj z kleszczem - wygraj z Kleszczowym Zapaleniem Mózgu'. Ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby zakażeń… » więcej 2023-03-14, godz. 07:00 Czterodniowy tydzień pracy poprawia samopoczucie i utrzymuje wydajność Skrócenie czasu pracy o 20 proc. w skali tygodnia bez utraty wynagrodzenia doprowadziło do znacznego spadku poziomu stresu pracowników, redukcji dni na zwolnieniu… » więcej 2023-03-13, godz. 07:00 NFZ: każdy mężczyzna powinien pamiętać o regularnych badaniach O czym każdy mężczyzna powinien pamiętać, jeśli chce się cieszyć dobrym zdrowiem? O sporcie, zdrowym trybie życia, odpowiedniej diecie i radzeniu sobie… » więcej 2023-03-10, godz. 08:00 Kobiety pobiły rekord w Polski w samobadaniu piersi Nauka poprawnego samobadania i prelekcja na temat profilaktyki raka piersi - to elementy wydarzenia, które zorganizowano w Gdańsku. Głównym punktem spotkania… » więcej 2023-03-09, godz. 07:00 Powstał poradnik dla osób po udarze mózgu, ich rodzin i opiekunów Średnio co 8 minut ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu - wynika z lekarskich statystyk. Chorzy wymagają szybkiego leczenia, a później właściwej opieki i… » więcej 2023-03-08, godz. 07:00 Drugi Kongres Zdrowia Kobiet pod hasłem: „Uważność, sprawczość, zdrowie” w Dzień Kobiet, 8 marca w Warszawie Fundacja Żyjmy Zdrowo oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Onkologiczna zaprasza na drugi Kongres Zdrowia Kobiet, który odbędzie się pod hasłem: „Uważność… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »