Radio Opole » Dobrze być w formie
2022-12-16, 17:30 Autor: Beata Kołodziej / PAP

Czy głos może wskazywać na choroby kardiologiczne?

[fot. pixabay]
[fot. pixabay]
Cech głosu, które wskazywałyby na choroby kardiologiczne, będą szukać krakowscy naukowcy. Badania przeprowadzą na próbie 100 pacjentów Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach. W przyszłości mogłaby powstać aplikacja głosowa, pomagająca w rozpoznaniu choroby.

Pracami pokieruje dr inż. Daria Hemmerling z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, której wcześniej udało się zidentyfikować cechy głosu, jakie ulegają zmianie w rozwoju choroby Parkinsona.


Badanie naukowcy przeprowadzą na próbie 100 pacjentów oddziału kardiologicznego Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach. Tam też znajduje się komora bezdechowa – pomieszczenie, które redukuje pogłos, dzięki czemu nagrany głos nie jest zniekształcony. Pacjenci z niewydolnością serca będą opowiadać o prostym tekście, odpowiedzą też na neutralne emocjonalnie pytanie.


Stabilność wypowiadanych samogłosek, zmiany częstotliwości, amplitud, siły głosu, ilość i długość przerw oddechowych, tempo wypowiedzi – to zostanie przeanalizowane w nagranych wypowiedziach. W analizie parametrów z sygnału głosu naukowców wspomogą lekarze oraz sztuczna inteligencja. Rolą algorytmów, czyli "przepisów" na przetwarzanie danych, będzie znalezienie związków pomiędzy zmianami sygnału głosowego a określonymi zmianami chorobowymi.


Zdaniem naukowców wyniki prac mogłyby się przyczynić do szybszej diagnozy chorób, a w przyszłości nawet do stworzenia aplikacji lub urządzenia niepowiązanego z telefonem, dzięki którym pacjenci mogliby bez lekarza sprawdzić, czy ich głos wskazuje na chorobę. Wystarczyłoby wypowiedzieć kilka zdań, by wiedzieć, czy iść do kardiologa.


Dzięki specjalistycznym metodom przetwarzania głosu naukowcy są w stanie wskazać zmiany współwystępujące z chorobami oddechowymi, z chorobą Alzheimera, Parkinsona, depresją, nadpobudliwością psychoruchową.


Zdaniem Darii Hemmerling na popularyzację technologii głosowych wpłynęła pandemia COVID-19. "Gdy nie mieliśmy możliwości widzenia się twarzą w twarz w gabinecie lekarskim, to okazało się, że zdecydowana część medycyny może zostać przeniesiona na kanał słuchowy, konsultacje mogą odbywać się jedynie przez telefony. Teraz już przyzwyczailiśmy się do tego, że niektóre usługi mogą być tak świadczone – to po prostu usprawnia procesy. Stąd coraz więcej firm zaczęło się tym interesować, a to pociągnęło za sobą zaangażowanie instytucji naukowych, bo żeby wprowadzić coś, co będzie skuteczne, to musimy to najpierw przebadać" – powiedziała.


Zmiany w głosie osób z niewydolnością serca krakowscy naukowcy zbadają dzięki dofinansowaniu w wysokości prawie 50 tys. zł przyznanemu przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu Miniatura.

Dobrze być w formie

2023-03-29, godz. 07:00 Lasy zmniejszają globalne zagrożenia dla zdrowia Lasy i drzewa zapewniają cień, żywność i wodę w regionach, które w coraz większym stopniu cierpią z powodu suszy i upałów, takich jak Maroko, ale jednocześnie… » więcej 2023-03-28, godz. 07:00 Depresja przyspiesza starzenie Biologiczny wiek starszych osób z depresją jest późniejszy, niż ich rówieśników bez tej choroby. Częściej cierpią na różne medyczne problemy, a starzej… » więcej 2023-03-27, godz. 08:00 Badanie: jedna piąta Polaków przeznacza w skali roku ponad 1 tys. zł na uprawianą dyscyplinę sportu Ponad jedna czwarta Polaków inwestuje w skali roku do 200 zł rocznie na produkty i usługi związane z uprawianą dyscypliną sportu, a jedna piąta ponad 1000… » więcej 2023-03-24, godz. 07:00 FIS oraz IBU zabraniają stosowania wosków fluorowych Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardu (FIS) oraz Międzynarodowa Unia Biathlonu (IBU) zakazały od sezonu 2023/2024 stosowania przez sportowców smarów… » więcej 2023-03-23, godz. 07:00 Badanie: co trzeci ankietowany pija soki kilka razy w tygodniu Co trzeci ankietowany Polak pija soki kilka razy w tygodniu, najczęściej z chęci uzupełnienia witamin i innych składników odżywczych. Ulubionym sokiem jest… » więcej 2023-03-22, godz. 07:00 Nieumiejętne korzystanie z urządzeń ekranowych - problemem społecznym dotyczącym wszystkich grup wiekowych Nieumiejętne korzystanie z internetu i urządzeń ekranowych jest dzisiaj problemem społecznym, dotyczącym wszystkich grup wiekowych, a nie tylko dzieci i młodzieży… » więcej 2023-03-21, godz. 07:00 Badacze wpadli na nowy trop na drodze do dłuższego życia Naukowcy odkryli enzymy, które usuwają toksyczne związki ze starzejącego się organizmu. Na razie o połowę przedłużyli życie laboratoryjnych robaków… » więcej 2023-03-20, godz. 07:00 Naukowcy: Kibicowanie pomaga psychice Udział w wydarzeniach sportowych poprawia dwa główne parametry dobrostanu psychicznego: zmniejsza poczucie samotności i zwiększa poczucie sensu życia - uznali… » więcej 2023-03-17, godz. 08:00 Dieta śródziemnomorska wspiera serce kobiet Według obszernej analizy dostępnych badań tzw. dieta śródziemnomorska średnio o 25 proc. zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, a także redukuje ryzyko śmierci… » więcej 2023-03-16, godz. 07:00 Bezpłatne badania w ramach Światowego Tygodnia Jaskry Trwa akcja 'Polscy Okuliści Kontra Jaskra'. W obchodzonym Światowym Tygodniu Jaskry do 18 marca w wybranych placówkach będzie można bezpłatnie i bez skierowania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »