Radio Opole » Dobrze być w formie
2022-12-12, 11:13 Autor: Marek Matacz / PAP

Zmodyfikowane genetycznie rośliny dają dużo więcej tłuszczu

[fot. pixabay]
[fot. pixabay]
Naukowcy z Singapuru opracowali modyfikację genetyczną, która może znacząco zwiększać ilość oleju w orzechach i nasionach. Roślinne tłuszcze to substancje kluczowe w żywieniu i przemyśle.

Zespół z Nanyang Technological University genetycznie zmienił jedno z białek rzodkiewnika (modelowa roślina w biotechnologii), tak że roślina w swoich nasionach zaczęła produkować aż od 15 do 18 proc. więcej tłuszczu.


W podobny sposób można zmienić inne gatunki wytwarzające różne jadalne nasiona i orzechy - uważają naukowcy. Jak twierdzą, to Święty Graal rolnictwa. Oleje roślinne wykorzystuje się bowiem nie tylko do produkcji jedzenia, ale także biopaliw, detergentów czy perfum.


Jak podają badacze, globalny rynek tych substancji w 2021 r. wart był prawie 250 mld dol.


Wzrost zawartości olei pozwoliłoby nie tylko zwiększyć ich produkcję, ale też ograniczyć powierzchnię ziemi przeznaczanej pod uprawy.


Jednak większość oleistych roślin, takich jak palma olejowa, soja, słonecznik, rzepak czy orzechy arachidowe produkują już duże ilości tłuszczu i jego dalsze zwiększanie tradycyjnymi metodami selekcji i krzyżowania daje niewielkie rezultaty.


Naukowcy z Singapuru osiągnęli sukces przez genetyczną zmianę struktury jednego białka - WRI1, które reguluje aktywność genów decydujących o produkcji tłuszczu. Wprowadzona modyfikacja sprawiła, że białko aż 10 razy silniej się do niego przyłącza i pobudza produkcję oleju.


„Możliwość dokładnego zobaczenia, jak wygląda WRI1 i jak łączy się z DNA odpowiedzialnym za wytwarzanie oleju to klucz do zrozumienia całego procesu. WRI1 jest kluczowym regulatorem, który informuje roślinę, ile oleju ma zgromadzić w nasionach. Kiedy udało nam się zwizualizować < >, zaprojektowaliśmy < >, który otwiera potencjał WRI1” - mówi prof. Gao Yonggui, jeden z autorów dokonania.


Co ważne, wspomniane białko jest podobne w różnych roślinach.


„Oleje z nasion są kluczowe dla diety ludzi i wykorzystuje się je w wielu istotnych gałęziach przemysłu. Globalne zapotrzebowanie na oleje roślinne szybko rośnie i nasze badania pomagają w zwiększaniu ich produkcji w zrównoważony sposób. Potencjalnie mogą przy tym zmniejszyć obciążenie środowiska rolnictwem” - podkreśla prof. Ma Wei, jeden z badaczy.


On i jego koledzy złożyli już wniosek o przyznanie patentu i szukają partnerów biznesowych, którzy skomercjalizują wynalazek.


Publikację można znaleźć tutaj:
https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abq1211


Dobrze być w formie

2023-03-27, godz. 08:00 Badanie: jedna piąta Polaków przeznacza w skali roku ponad 1 tys. zł na uprawianą dyscyplinę sportu Ponad jedna czwarta Polaków inwestuje w skali roku do 200 zł rocznie na produkty i usługi związane z uprawianą dyscypliną sportu, a jedna piąta ponad 1000… » więcej 2023-03-24, godz. 07:00 FIS oraz IBU zabraniają stosowania wosków fluorowych Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardu (FIS) oraz Międzynarodowa Unia Biathlonu (IBU) zakazały od sezonu 2023/2024 stosowania przez sportowców smarów… » więcej 2023-03-23, godz. 07:00 Badanie: co trzeci ankietowany pija soki kilka razy w tygodniu Co trzeci ankietowany Polak pija soki kilka razy w tygodniu, najczęściej z chęci uzupełnienia witamin i innych składników odżywczych. Ulubionym sokiem jest… » więcej 2023-03-22, godz. 07:00 Nieumiejętne korzystanie z urządzeń ekranowych - problemem społecznym dotyczącym wszystkich grup wiekowych Nieumiejętne korzystanie z internetu i urządzeń ekranowych jest dzisiaj problemem społecznym, dotyczącym wszystkich grup wiekowych, a nie tylko dzieci i młodzieży… » więcej 2023-03-21, godz. 07:00 Badacze wpadli na nowy trop na drodze do dłuższego życia Naukowcy odkryli enzymy, które usuwają toksyczne związki ze starzejącego się organizmu. Na razie o połowę przedłużyli życie laboratoryjnych robaków… » więcej 2023-03-20, godz. 07:00 Naukowcy: Kibicowanie pomaga psychice Udział w wydarzeniach sportowych poprawia dwa główne parametry dobrostanu psychicznego: zmniejsza poczucie samotności i zwiększa poczucie sensu życia - uznali… » więcej 2023-03-17, godz. 08:00 Dieta śródziemnomorska wspiera serce kobiet Według obszernej analizy dostępnych badań tzw. dieta śródziemnomorska średnio o 25 proc. zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, a także redukuje ryzyko śmierci… » więcej 2023-03-16, godz. 07:00 Bezpłatne badania w ramach Światowego Tygodnia Jaskry Trwa akcja 'Polscy Okuliści Kontra Jaskra'. W obchodzonym Światowym Tygodniu Jaskry do 18 marca w wybranych placówkach będzie można bezpłatnie i bez skierowania… » więcej 2023-03-15, godz. 07:00 Kampania edukacyjna "Nie igraj z kleszczem - wygraj z Kleszczowym Zapaleniem Mózgu" Rozpoczęła się kampania edukacyjna 'Nie igraj z kleszczem - wygraj z Kleszczowym Zapaleniem Mózgu'. Ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby zakażeń… » więcej 2023-03-14, godz. 07:00 Czterodniowy tydzień pracy poprawia samopoczucie i utrzymuje wydajność Skrócenie czasu pracy o 20 proc. w skali tygodnia bez utraty wynagrodzenia doprowadziło do znacznego spadku poziomu stresu pracowników, redukcji dni na zwolnieniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »