Radio Opole » Dobrze być w formie
2022-12-05, 10:00 Autor: Fundacja Orły Sportu

Jak motywować dzieci do aktywnego trybu życia?

[fot. pixabay]
[fot. pixabay]
W przeszłości rodzicie borykali się z zupełnie innymi problemami niż współcześnie. Dawniej dzieci i młodzież chętnie spędzały czas z rówieśnikami na świeżym powietrzu. Do szkoły często dojeżdżało się rowerem lub chodziło pieszo. W szkole każda chwila poza lekcjami wykorzystywana była na aktywną zabawę na boisku lub korytarzu. Po zajęciach pomysłów na aktywności też nie brakowało – granie w piłkę, gumę, zabawa na trzepaku, jazda na rowerze, podchody. Wszyscy pamiętamy, jak trudno było rozstać się z rówieśnikami i wracać wieczorem do domu.

Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dzieci zaabsorbowane są elektroniką i kontaktami online praktycznie przez cały czas. Specjaliści alarmują, że poziom aktywności i sprawności dzieci znacząco spadł, a sytuacja uległa drastycznemu pogorszeniu podczas pandemii Covid-19. Czas spędzany z elektroniką zdominował wszystkie inne aktywności. Badania mówią, że ponad 60% piątoklasistów spędza 6 godzin dziennie przed ekranami różnych urządzeń.* Coraz więcej młodych ludzi unika sportu, prowadzi bardzo bierny tryb życia i boryka się z otyłością. To z kolei wywołuje kolejne problemy – napięcie psychiczne, problemy z koncentracją, przebodźcowanie i rozdrażnienie oraz ograniczenie umiejętności społecznych i depresje. Lekarstwo na te problemy jest w zasięgu ręki ale jak zachęcić dzieci do zmiany ich nawyków?


Z pomysłem na tą zmianę wyszła Fundacja Orły Sportu, która od lat motywuje polskie dzieci i rodziny do aktywnego trybu życia. Jednym z projektów Fundacji jest Festiwal Rekordów na Orliku, realizowany już po raz drugi, który poprzez rywalizację ma zachęcać do sportu i aktywności.


„Rywalizacja to naturalna potrzeba każdego człowieka. Większość z nas motywuje się do działania, gdy ma jasno przedstawione zadanie i możliwość dania z siebie jak najwięcej. – mówi prezes Fundacji Orły Sportu, Rafał Wosik. – Dzieci z wyjątkowym entuzjazmem reagują na takie sportowe wyzwania. Na naszych wydarzeniach tworzymy wyjątkową atmosferę dobrej zabawy, pełnej aktywności i sportu. Każde dziecko ma szansę spróbować swoich sił w różnych konkurencjach dostosowanych do swoich możliwości i przeżycia satysfakcji płynącej z osiągniętych wyników” – dodaje.


Skoro jest rywalizacja to są też nagrody – każde dziecko biorące udział w wydarzeniu otrzymało gadżety, dyplom i medal a najlepsi wrócili do domu z pucharami. W tym roku fundacja zrealizowała aż 10 imprez na terenie całego kraju, na których blisko 3000 dzieci biło swoje rekordy. Imprezom towarzyszyły ciekawe aktywności, jak na przykład „Bieg w szpilkach” dla mam w Unisławiu. Jak twierdzą organizatorzy to właśnie zaangażowanie i przykład płynący od rodziców jest podstawą do zachęcenia dziecka do aktywności fizycznej. W Barlinku w trakcie wydarzenia dzieci miały możliwość spotkać się z Maciejem Lepiato – lekkoatletą i mistrzem paraolimpijskim.


„Sportowcy zawsze wzbudzają podziw i motywują do działania. Pokazują, że aktywność fizyczna może być źródłem ogromnej satysfakcji i sukcesu. Na tym polu to właśnie paraolimpijczycy są wyjątkową inspiracją. Ich determinacja, siła i chęć przezwyciężania własnych słabości ma niesamowitą moc, którą chcemy zarażać naszych małych uczestników” – podkreśla Rafał Wosik.


Obserwując entuzjazm dzieci oraz atmosferę w jakiej przebiegły imprezy wyraźnie widać, że pomysł na motywowanie przez rywalizację przynosi doskonałe efekty. Zbudowanie długofalowego zaangażowania i zachęcenie do systematycznej aktywności nie jest prostym zadaniem. Tylko poprzez ciekawe i wciągające aktywności oraz włączenie do działania rodziców, nauczycieli i opiekunów możemy wesprzeć ten proces i dać naszym dzieciom lepszą i zdrowszą przyszłość.

Projekt jest finansowany ze środków budżetu państwa, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

Dobrze być w formie

2023-03-23, godz. 07:00 Badanie: co trzeci ankietowany pija soki kilka razy w tygodniu Co trzeci ankietowany Polak pija soki kilka razy w tygodniu, najczęściej z chęci uzupełnienia witamin i innych składników odżywczych. Ulubionym sokiem jest… » więcej 2023-03-22, godz. 07:00 Nieumiejętne korzystanie z urządzeń ekranowych - problemem społecznym dotyczącym wszystkich grup wiekowych Nieumiejętne korzystanie z internetu i urządzeń ekranowych jest dzisiaj problemem społecznym, dotyczącym wszystkich grup wiekowych, a nie tylko dzieci i młodzieży… » więcej 2023-03-21, godz. 07:00 Badacze wpadli na nowy trop na drodze do dłuższego życia Naukowcy odkryli enzymy, które usuwają toksyczne związki ze starzejącego się organizmu. Na razie o połowę przedłużyli życie laboratoryjnych robaków… » więcej 2023-03-20, godz. 07:00 Naukowcy: Kibicowanie pomaga psychice Udział w wydarzeniach sportowych poprawia dwa główne parametry dobrostanu psychicznego: zmniejsza poczucie samotności i zwiększa poczucie sensu życia - uznali… » więcej 2023-03-17, godz. 08:00 Dieta śródziemnomorska wspiera serce kobiet Według obszernej analizy dostępnych badań tzw. dieta śródziemnomorska średnio o 25 proc. zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, a także redukuje ryzyko śmierci… » więcej 2023-03-16, godz. 07:00 Bezpłatne badania w ramach Światowego Tygodnia Jaskry Trwa akcja 'Polscy Okuliści Kontra Jaskra'. W obchodzonym Światowym Tygodniu Jaskry do 18 marca w wybranych placówkach będzie można bezpłatnie i bez skierowania… » więcej 2023-03-15, godz. 07:00 Kampania edukacyjna "Nie igraj z kleszczem - wygraj z Kleszczowym Zapaleniem Mózgu" Rozpoczęła się kampania edukacyjna 'Nie igraj z kleszczem - wygraj z Kleszczowym Zapaleniem Mózgu'. Ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby zakażeń… » więcej 2023-03-14, godz. 07:00 Czterodniowy tydzień pracy poprawia samopoczucie i utrzymuje wydajność Skrócenie czasu pracy o 20 proc. w skali tygodnia bez utraty wynagrodzenia doprowadziło do znacznego spadku poziomu stresu pracowników, redukcji dni na zwolnieniu… » więcej 2023-03-13, godz. 07:00 NFZ: każdy mężczyzna powinien pamiętać o regularnych badaniach O czym każdy mężczyzna powinien pamiętać, jeśli chce się cieszyć dobrym zdrowiem? O sporcie, zdrowym trybie życia, odpowiedniej diecie i radzeniu sobie… » więcej 2023-03-10, godz. 08:00 Kobiety pobiły rekord w Polski w samobadaniu piersi Nauka poprawnego samobadania i prelekcja na temat profilaktyki raka piersi - to elementy wydarzenia, które zorganizowano w Gdańsku. Głównym punktem spotkania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »