Radio Opole » Dobrze być w formie
2022-11-04, 09:02 Autor: Marek Matacz / PAP

Jaskra, konsekwencją bezsenności i zaburzeń snu

[fot. pixabay]
[fot. pixabay]
Zbyt mało snu, chrapanie, czy senność w ciągu dnia wyraźnie wiążą się z podwyższonym zagrożeniem jaskrą. Nieleczona jaskra jest jedną z głównych przyczyn ślepoty.

Wyniki przedstawione właśnie przez zespół z Uniwersytetu Syczuańskiego wskazują na kolejny, ważny powód, aby zadbać o sen i w razie potrzeby leczyć jego zaburzenia. Naukowcy pokazali bowiem, że zwiększają one ryzyko rozwoju jaskry, która nieleczona stanowi jedną z głównych przyczyn ślepoty.


W jej przebiegu stopniowo obumierają bowiem reagujące na światło komórki nerwu wzrokowego. Szacuje się, jak podają badacze, że do 2040 roku jaskra dotknie ponad 100 mln ludzi.


Przyczyny i czynniki ryzyka choroby są jeszcze, niestety relatywnie słabo poznane. Aby rzucić na nie nowe światło, chiński zespół przeanalizował różnorodne dane na temat prawie pół miliona uczestników znanego projektu badawczego UK Biobank w wieku od 40 do 69 lat.


W trakcie ponad 10-letniej obserwacji na jaskrę zachorowało ponad 8,5 tys. osób. Byli to zwykle uczestnicy starsi, częściej płci męskiej, dawni lub obecni palacze, osoby z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą.


Wyraźna zależność dotyczyła także snu. Zbyt krótki sen powodował wzrost ryzyka o 8 proc., bezsenność - o 12 proc., chrapanie - o 4 proc., a częsta senność w ciągu dnia - o 20 proc. Na zagrożenie nie wpływał natomiast chronotyp, czyli preferencje do wczesnego lub późnego wstawania.


Badanie ma charakter obserwacyjny, więc nie wskazuje na przyczyny i skutki. Możliwe jest więc, że to jaskra zaburza sen.


Analiza opierała się przy tym na informacjach podawanych przez ochotników, a nie obiektywnych badaniach snu. Informacje te podawane były przy tym tylko jednorazowo.


Jednak naukowcy zwracają uwagę na prawdopodobny, biologiczny wpływ problemów ze snem na tę chorobę. Główną składową jaskry jest podwyższone ciśnienie w gałce ocznej. Ciśnienie to rośnie m.in., kiedy dana osoba leży, a także przy zaburzonej pracy hormonów związanych ze snem.


Bezsenności nierzadko towarzyszą lęki i depresja, co z kolei podnosi poziom kortyzolu, a on również może powodować wzrost ciśnienia w oku.


Kolejna możliwa przyczyna to niedotlenienie, które towarzyszy nocnemu bezdechowi.


„Na zachowania związane ze snem można wpływać, a te wyniki odkreślają potrzebę odpowiednich interwencji u osób zagrożonych jaskrą. Pacjenci z chronicznymi zaburzeniami snu mogą natomiast potrzebować przesiewowych badań oftalmologicznych” - twierdzą naukowcy.

Dobrze być w formie

2023-03-23, godz. 07:00 Badanie: co trzeci ankietowany pija soki kilka razy w tygodniu Co trzeci ankietowany Polak pija soki kilka razy w tygodniu, najczęściej z chęci uzupełnienia witamin i innych składników odżywczych. Ulubionym sokiem jest… » więcej 2023-03-22, godz. 07:00 Nieumiejętne korzystanie z urządzeń ekranowych - problemem społecznym dotyczącym wszystkich grup wiekowych Nieumiejętne korzystanie z internetu i urządzeń ekranowych jest dzisiaj problemem społecznym, dotyczącym wszystkich grup wiekowych, a nie tylko dzieci i młodzieży… » więcej 2023-03-21, godz. 07:00 Badacze wpadli na nowy trop na drodze do dłuższego życia Naukowcy odkryli enzymy, które usuwają toksyczne związki ze starzejącego się organizmu. Na razie o połowę przedłużyli życie laboratoryjnych robaków… » więcej 2023-03-20, godz. 07:00 Naukowcy: Kibicowanie pomaga psychice Udział w wydarzeniach sportowych poprawia dwa główne parametry dobrostanu psychicznego: zmniejsza poczucie samotności i zwiększa poczucie sensu życia - uznali… » więcej 2023-03-17, godz. 08:00 Dieta śródziemnomorska wspiera serce kobiet Według obszernej analizy dostępnych badań tzw. dieta śródziemnomorska średnio o 25 proc. zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, a także redukuje ryzyko śmierci… » więcej 2023-03-16, godz. 07:00 Bezpłatne badania w ramach Światowego Tygodnia Jaskry Trwa akcja 'Polscy Okuliści Kontra Jaskra'. W obchodzonym Światowym Tygodniu Jaskry do 18 marca w wybranych placówkach będzie można bezpłatnie i bez skierowania… » więcej 2023-03-15, godz. 07:00 Kampania edukacyjna "Nie igraj z kleszczem - wygraj z Kleszczowym Zapaleniem Mózgu" Rozpoczęła się kampania edukacyjna 'Nie igraj z kleszczem - wygraj z Kleszczowym Zapaleniem Mózgu'. Ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby zakażeń… » więcej 2023-03-14, godz. 07:00 Czterodniowy tydzień pracy poprawia samopoczucie i utrzymuje wydajność Skrócenie czasu pracy o 20 proc. w skali tygodnia bez utraty wynagrodzenia doprowadziło do znacznego spadku poziomu stresu pracowników, redukcji dni na zwolnieniu… » więcej 2023-03-13, godz. 07:00 NFZ: każdy mężczyzna powinien pamiętać o regularnych badaniach O czym każdy mężczyzna powinien pamiętać, jeśli chce się cieszyć dobrym zdrowiem? O sporcie, zdrowym trybie życia, odpowiedniej diecie i radzeniu sobie… » więcej 2023-03-10, godz. 08:00 Kobiety pobiły rekord w Polski w samobadaniu piersi Nauka poprawnego samobadania i prelekcja na temat profilaktyki raka piersi - to elementy wydarzenia, które zorganizowano w Gdańsku. Głównym punktem spotkania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »