Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-20, 21:28 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Goście Niedzielnej Loży Radiowej podsumowali wybory parlamentarne

Niedzielna Loża Radiowa 20.10.2019 [fot. Maciej Wajler]
Niedzielna Loża Radiowa 20.10.2019 [fot. Maciej Wajler]
W wyborach wzięło udział blisko 63% uprawnionych do głosowania. Na Wiejskiej w Warszawie znalazł się cały przekrój politycznych sympatii Polaków. Studio Radia Opole odwiedzili: Violetta Porowska (PiS), Ryszard Wilczyński (PO), Łukasz Fomicz (Konfederacja), Jerzy Przystajko (SLD), Roman Kolek (MN) i Marcin Oszańca (PSL). Jak wyniki wyborów komentują opolscy politycy?
- Prawo i Sprawiedliwość, prawica, odniosła historyczne zwycięstwo – mówi Violetta Porowska (PiS) – Zwycięstwo, które nie miało wcześniej odpowiednika, ponieważ żadnej innej partii nie udało się nie tylko dwukrotnie wejść do parlamentu, ale też z takim samym wsparciem głosujących, czyli dającym samodzielną większość w parlamencie. To jest zwycięstwo pozwalające na kontynuację tych dobrych zmian.

Ryszard Wilczyński z PO (Koalicja Obywatelska) podziękował za wszystkie głosy oddane na niego i jego ugrupowanie, ale przyznał również, że ma poczucie niedosytu.

- Wynik Koalicji Obywatelskiej, szczególnie w regionie, mógł być lepszy. Nie wiem, czy dużo lepszy, ale lepszy. I z takim przeświadczeniem będziemy analizować w kampanii. Wynik był też w pewnym sensie na miarę możliwości. Ja przypominam to często, że cała lista ma limit 220 tysięcy a oglądaliśmy kampanię - gdzie, jak PR-owcy wycenili - niektóre sięgały pół miliona.

- Silna Lewica wraca do parlamentu – mówi Jerzy Przystajko z Lewicy Razem (Komitet SLD). – Jak wygląda parlament bez lewicy, budowany na kilku prawych nogach, widzieliśmy przez ostatnie cztery lata. Ja uważam, że to nie był dobry parlament. W tej chwili wybraliśmy sejm, o którym mówi się, że jest najbardziej reprezentatywnym od wielu lat. Właściwie jest reprezentowany cały przegląd poglądów politycznych. Jeśli wszystkie koalicje rozbijemy na ugrupowania, które zasiadają w sejmie, to mamy ich kilkanaście.

- Frekwencja w tych wyborach bardzo cieszy – mówi Marcin Oszańca z PSL (Koalicja Obywatelska). – Cieszy też to, że praktycznie całe społeczeństwo ma swoją reprezentację. Sytuacja z wyborów z 2015r pozbawiła reprezentacji wielu obywateli, wielu mieszkańców. To nie jest dobre, dlatego nie będąc zwolennikiem lewicy cieszę się, że jest w parlamencie. Tak samo skrzydło prawe, czyli Konfederacja, na prawo od PiS.

- Jesteśmy jedynym ugrupowaniem, które uzyskało tyle głosów, żeby wejść do sejmu, a nie otrzymało żadnej dotacji – podkreśla Łukasz Fomicz z Konfederacji. – To była tytaniczna praca przy zmasowanym ataku na Konfederację i oskarżanie nas niemalże o największe zbrodnie ludzkości. Robiło to przede wszystkim środowisko Prawa i Sprawiedliwości, media głównego nurtu. Nie tylko Telewizja Polska, ale również TVN.

- Choć nie mamy drugiego mandatu w parlamencie, to jest progres, jeśli chodzi o ilość oddanych na Mniejszość głosów – mówi Roman Kolek (MN). – Myślę, że kampanię prowadziliśmy w sposób grzeczny, uprzejmy, i może z tego powodu nie osiągnęliśmy lepszego wyniku. Sama kampania była momentami bardzo agresywna. Gratuluję PiS zwycięstwa, ale w sytuacji, gdy ma się bardzo mocne wsparcie mediów publicznych, gdy ma się mocniejszą pozycję w wyborach, to nie dziwię się, że taki wynik jest.

Wszyscy uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej zapewniali, że parlamentarzyści ich ugrupowań będą pracować na rzecz mieszkańców Opolszczyzny.
Violetta Porowska
Ryszard Wilczyński
Jerzy Przystajko
Marcin Oszańca
Łukasz Fomicz
Roman Kolek

Zobacz także

2019-10-01, godz. 16:29, Gospodarka Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego chce "powrotu" RZGW do Opola Sprawne zarządzanie żeglownością Odry, wpływ na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i prowadzenie inwestycji to argumenty Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego za ponownym utworzeniem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Opolu. Pomysł… » więcej 2019-10-01, godz. 15:36, Wiadomości z regionu Sprawy polsko-niemieckie w kampanii - To nie odpowiada Mniejszości Niemieckiej Mniejszość Niemiecka nie rozumie postawy wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel. Sęka, który podczas udzielenia poparcia Januszowi Kowalskiemu poruszył temat stosunków polsko-niemieckich. » więcej 2019-10-01, godz. 13:41, Publicystyka w Radiu Opole DEBATA: Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej i Jacek Wilk z Konfederacji W kolejnej debacie przedwyborczej zmierzyli się ze sobą: kandydat konserwatywnej Konfederacji Jacek Wilk i kandydat progresywnej Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński. Obaj panowie są jedynkami na listach swoich ugrupowań. » więcej 2019-10-01, godz. 12:15, Wiadomości z regionu "Srebrna polityka" w ujęciu Koalicji Obywatelskiej 13 emerytura na stałe, bilans zdrowotny dla osób 50 plus i co miesiąc czek opiekuńczy. To program, który Koalicja Obywatelska dedykuje rodzinom i osobom starszym. Kandydaci koalicji: Barbara Kamińska, Małgorzata Besz-Janicka, Rafał… » więcej 2019-10-01, godz. 11:24, Wiadomości z regionu Stop benzenowi w Kędzierzynie-Koźlu. Sławomir Kłosowski zapowiada walkę o zmiany w przepisach Sławomir Kłosowski zapowiada walkę z benzenem w Kędzierzynie-Koźlu. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości do sejmu zapewnia, że będzie wnioskował o zmiany przepisów. » więcej
37383940414243
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »