Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-08, 21:24 Autor: Piotr Wójtowicz

Zmiany w edukacji dyskusyjnym tematem Niedzielnej Loży Radiowej

Marek Kawa, Agnieszka Zagola, Tomasz Kostuś, Janusz Kowalski, Ryszard Galla, Robert Tistek, Witold Zembaczyński - Niedzielna Loża Radiowa, 08.09.2019 [fot. Paula Hołubowicz]
Marek Kawa, Agnieszka Zagola, Tomasz Kostuś, Janusz Kowalski, Ryszard Galla, Robert Tistek, Witold Zembaczyński - Niedzielna Loża Radiowa, 08.09.2019 [fot. Paula Hołubowicz]
Zmiany w polskiej szkole. To jeden z tematów Niedzielnej Loży Radiowej w której gościli politycy PiS, Koalicji Obywatelskiej, ruchu Kukiz'15 i PSL. Politykom trudno było znaleźć wspólny mianownik związany z tą reformą. Przedstawiciele partii rządzącej chwalili zmiany, opozycja ganiła a przedstawiciel ruchu Kukiz 15 mówił, że w polskiej szkole potrzeba więcej zajęć z filozofii i logiki.
Marek Kawa z Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że w edukacji nie jest idealnie, ale mimo zapowiedzi przeciwników zmian, nie doszło do tragedii.
- Mimo, że tutaj zaklina się rzeczywistość, to będziemy te zmiany kontynuować i zapewniam państwa, że poziom życia nauczycieli wzrośnie i będzie adekwatny do roli nauczyciela - zaznaczył Marek Kawa.

Natomiast Witold Zembaczyński (Nowoczesna) z Koalicji Obywatelskiej inaczej ocenił efekty wdrożenia reformy edukacji.
- Bardzo mnie martwi liczba zadań, szczególnie w 7 i 8 klasie, a przecież to jest efekt wdrożonej reformy. Wiem coś o tym, ponieważ mam syna w 7 klasie. Ponadto problemem nadal nie rozwiązanym jest kwestia przeciążonych tornistrów.
Zdaniem Zembaczyńskiego, szkoła ma szansę lepiej funkcjonować, jeśli każdą złotówkę wydaną na edukację przez samorząd, pokryje państwo.

- Powiem, że dzięki samorządom mamy jeszcze co ratować w oświacie - tak reformę ocenił Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej, który dodał - Jeżeli reforma zostałaby zrealizowana zgodnie z zaleceniami Pani Zalewskiej, to byłaby to jedna wielka ruina.

- Natomiast ja nie mam wątpliwości, że w przyszłości zobaczymy pozytywne efekty zmian jakie wprowadziła Anna Zalewska - reformy bronił Janusz Kowalski z Prawa i Sprawiedliwości - Pamiętamy efekty rządów Platformy Obywatelskiej, kiedy 2,5 tysiąca szkół zostało zlikwidowanych a 40 tysięcy nauczycieli odeszło od tablicy.

Z kolei Agnieszka Zagola z Polskiego Stronnictwa Ludowego ripostowała - Mamy klasy, które mają kolejny plus, mianowicie 30 plus i zajęcia do osiemnastej i to nic wyjątkowego ponieważ moje dzieci trafiły do takich klas.

Robert Tistek z Kukiz 15 zwrócił uwagę na podstawę programową, która będzie uwzględniać filozofię i logikę. - Chodzi o to, żebyśmy wiedzieli, jakie są kierunki filozofii czyli kto i co nas prowadzi a w połączeniu z logiką ludzie mogli podejmować troszeczkę inne decyzje.

Tomasz Kostuś z PO KO uważa, że Anna Zalewska zniszczyła to, co udało się wcześniej zrobić w polskim systemie edukacji. - Był to bez wątpienia jeden z najgorszych ministrów polskiego rządu i Anna Zalewska zamiast odpowiadać politycznie za to, co zrobiła wyjechała na wakacje do Parlamentu Europejskiego. To jest skandal, bo cenę płacą dzieci - tymi słowami ocenę systemu edukacji zakończył polityk opozycji.

Kolejny temat poruszony podczas debaty dotyczył zgłoszenia przez Koalicję Obywatelską Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, jako nowej jedynki na listach w Warszawie i jednocześnie kandydata na premiera.
Niedzielna Loża Radiowa

Wiadomości z regionu

2020-10-01, godz. 18:30 W opolskim urzędzie wojewódzkim wręczono odznaczenia i medale państwowe Kolejni zasłużeni mieszkańcy naszego regionu otrzymali odznaczenia państwowe przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz medale 100-lecia Odzyskania… » więcej 2020-10-01, godz. 17:00 Dowódca bohaterskiej obrony City Hall w Karbali honorowym obywatelem Prudnika Pułkownik Grzegorz Kaliciak został Honorowym Obywatelem Gminy Prudnik. Nadanie mu tego tytułu uchwaliła tamtejsza rada miejska. W ramach Polskiego Kontyngentu… » więcej 2020-10-01, godz. 16:15 Kolejne przypadki zakażeń koronawirusem w opolskich szkołach W opolskich szkołach potwierdzono dwa kolejne przypadki zakażeń COVID-19. Pierwszą placówką, w której wykryto zakażenie u jednego z uczniów jest Technikum… » więcej 2020-10-01, godz. 16:00 Powiat głubczycki w strefie czerwonej, powiaty brzeski i oleski w żółtej. Nowy podział Ministerstwa Zdrowia Powiat głubczycki w strefie czerwonej, powiaty brzeski i oleski w strefie żółtej. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło nowy podział mapy obostrzeń epidemicznych… » więcej 2020-10-01, godz. 15:30 Radni KO z Opola wracają do pomysłu sprzed 2 lat. Chcą dać seniorom bezpłatny dostęp do hydraulika i elektryka 'Fachowiec dla seniora' - to propozycja radnych Koalicji Obywatelskiej w Opolu. Chodzi o zapewnienie osobom starszym możliwości bezpłatnego wezwania hydraulika… » więcej 2020-10-01, godz. 14:58 Znieważyli Ukraińca i grozili mu śmiercią. Zostali skazani i przez pół roku będą pracować społecznie 6 miesięcy ograniczenia wolności dla dwóch mężczyzn za znieważenie z powodu przynależności narodowej. » więcej 2020-10-01, godz. 14:00 Policja na urodzinach! To był prezent dla 12-letniego Kacpra Spotkanie z mundurowymi, poznanie wyposażenia radiowozu, akcesoriów policyjnych, a na deser - tort z policyjnym logo. To wszystko dla 12-letniego Kacpra zorganizowali… » więcej 2020-10-01, godz. 13:30 Odnowione pracownie w Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu. To szansa na lepszą pracę Opolscy uczniowie szkół gastronomicznych mogą już korzystać z nowych pracowni w Centrum Kształcenia Praktycznego. Zostały one wyposażone w najnowocześniejszy… » więcej 2020-10-01, godz. 13:15 Przyszli aktorzy na razie nie będą szkolić się w Nysie. Uczelnia jednak nie rezygnuje z rozwoju oferty, także w innych… Nyska uczelnia musi jeszcze poczekać z rozpoczęciem kształcenia przyszłych gwiazd teatru czy kina. Wniosek o utworzenie kierunku aktorskiego został odrzucony… » więcej 2020-10-01, godz. 12:30 Ponad 4 kilogramy marihuany i 70 krzaków konopi przechwycili kluczborscy policjanci Plantację marihuany zlikwidowali kluczborscy policjanci w gminie Wołczyn. Na nieużytkach rolnych kryminalni zabezpieczyli 70 krzaków konopi w różnych fazach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***