Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-30, 00:19 Autor: Daniel Klimczak

Niedzielna Loża Radiowa pod znakiem służby zdrowia

Niedzielna Loża Radiowa
Niedzielna Loża Radiowa
Na dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi, w Niedzielnej (29.09) Loży Radiowej, po raz kolejny nie brakowało emocji. Tym razem głównym tematem dyskusji opolskich polityków była służba zdrowia i różne spojrzenia na tę kwestię.
Janusz Kowalski z Solidarnej Polski przypominał o możliwej perspektywie zamknięcia SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim. Jego zdaniem, sytuacja ta jest efektem niewłaściwego zarządzania lecznicą przez samorząd województwa.

- To Platforma Obywatelska i Mniejszość Niemiecka rządzi tym szpitalem i odpowiadacie za to. Gdyby stosować wasze standardy, to dzisiaj przeciążeni lekarze z ulicy Witosa musieliby powiedzieć "nie", którzy są odpowiedzialni i się martwią o to, co się będzie działo za 2 miesiące, kiedy ludzie nie będą mogli się dostać po kilkanaście godzin do lekarza - dodawał.

Poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla argumentował, że za planowane zamknięcie SOR-u odpowiadają niemożliwe do spełnienia wymogi stawiane przez Ministerstwo Zdrowia. Parlamentarzysta zwracając się do przedstawiciela Solidarnej Polski, zaapelował by ten udowodnił swą troskę o zdrowie mieszkańców Opolszczyzny, działając na rzecz poprawy sytuacji szpitala przy ulicy Wodociągowej.

- Nie przeszkadzajcie tej służbie zdrowia, pomóżcie. Państwo doprowadzacie do tego, że ogłasza się konkurs na neurochirurgię albo naczyniówkę, ograniczając możliwości startu szpitala na Wodociągowej. Za naście milionów sprzęt marnuje się - przekonywał.

Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński krytykował rząd za, jego zdaniem, jedynie pozorną chęć dialogu. Parlamentarzysta przypomniał o sytuacji, gdy nie został wpuszczony na wczorajszą (28.09) konwencję Prawa i Sprawiedliwości w Opolu.

- W rzeczywistości, zamknięci na tej swojej konwencji, nie chcieli w ogóle o niczym rozmawiać, nie można tam było wejść do środka i nie można było zadać podstawowych pytań, kiedy w końcu skończą się kolejki do lekarzy specjalistów, kiedy kształcenie medyków będzie dostosowane do potrzeb rynku - mówił.

Marek Kawa z Prawa i Sprawiedliwości przekonywał, że rząd wypracował właściwą metodę na naprawę służby zdrowia, jednak przez zaniedbania poprzednich ekip, proces ten będzie długotrwały.

- Poważny rząd bierze poważnie "na klatę" sprawę, która się ciągnie jeszcze po transformacji. Wiemy, że służba zdrowia jest jednym wielkim workiem bez dna. Wczoraj została przedstawiona tak zwana piątka ministra zdrowia, konkretne narzędzia dla Polaków, narzędzia, które uzdrowią służbę zdrowia; oczywiście nie załatwimy tego problemu w 3, 4 lata - zapowiadał.

W podobnym tonie wypowiadał się Marcin Ociepa z Porozumienia, który za problemy także obwiniał ekipy rządzące krajem po 1989 roku. Wiceminister przedsiębiorczości i technologii przekonywał, że obecny rząd poczynił kroki w kierunku poprawy sytuacji.

- Odkąd Zjednoczona Prawica, Prawo i Sprawiedliwość doszło do władzy, to mamy dwukrotnie szybszy wzrost nakładów na służbę zdrowia, niż za rządów Platformy Obywatelskiej i PSL. Już dzisiaj na kierunkach lekarskich w całej Polsce jest 3 tysiące więcej miejsc do studiowania dla przyszłych lekarzy - zapewniał.

O tym, jak długotrwałym procesem będzie naprawa służby zdrowia, mówił także Marcin Oszańca z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- To jest problem, że tego nie rozwiążemy tu i teraz i nie rozwiążecie wy, jeżeli wygracie wybory, czy my, jeżeli stworzymy rząd przez partie opozycyjne. Ja tu się zgodzę chyba pierwszy raz w życiu z prezesem Kaczyńskim; to jest problem na wiele kadencji do przodu - stwierdził.

Robert Tistek z ruchu Kukiz’15 apelował do polityków Zjednoczonej Prawicy i Koalicji Obywatelskiej, by nie prowadzili debaty opartej na wzajemnych oskarżeniach. Jak zauważał, zadania związane ze zdrowiem zawsze będą kosztowne.

- Jeżeli chcemy naprawić służbę zdrowia, to służba zdrowia musi być dofinansowana, muszą być tam odpowiednie szkolenia, muszą być ludzie, którzy będą w niej pracować i na tym się nigdy nie zarobi. I przede wszystkim, profilaktyka - mówił.

Poseł Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej wskazywał, że Opolszczyzna jest regionem, w którym przypada najmniej lekarzy na 1000 mieszkańców, a także ma najmniejszy kontrakt z NFZ. Jego zdaniem, rząd przez ostatnie lata niewiele zrobił, by poprawić tę sytuację.

- Kiedy wchodziła ustawa o sieci szpitali, wojewoda i wicewojewoda i wszyscy politycy PiS-u mówili, że w końcu służba zdrowia na Opolszczyźnie zostanie uzdrowiona. Fakty są takie, że do lekarza pierwszego kontaktu, że do specjalisty, do szpitala, czeka się dłużej niż jeszcze 4 lata temu - dodał.

Łukasz Fomicz z Konfederacji przekonywał, że za problemy ze służbą zdrowia odpowiada nieefektywne zarządzanie nią przez państwo. W jego opinii, znacznie lepsze efekty w tej materii mógłby dać prywatny system ubezpieczeń.

- Propozycje są znane na świecie i możemy poradzić sobie ze służbą zdrowia. Dzisiaj, jeżeli ktoś chciałby się ubezpieczyć, zapłaci za jedną osobę w rodzinie około 200 złotych. ZUS nam zabiera około 300 złotych mniej więcej na osobę. Jeżeli państwo się ubezpieczą dobrowolnie za 200 złotych, państwo nie będą stać w żadnych kolejkach, bo system działa - zapewniał.

Ponadto opolscy politycy dyskutowali także o problemach personalnych trapiących na finiszu kampanii dwie największe siły polityczne w kraju, a także o standardach, które powinny obowiązywać polityków pretendujących do roli parlamentarzystów.
Janusz Kowalski
Ryszard Galla
Witold Zembaczyński
Marek Kawa
Marcin Ociepa
Marcin Oszańca
Robert Tistek
Tomasz Kostuś
Łukasz Fomicz

Wiadomości z regionu

2020-09-18, godz. 21:00 Raport dnia: Kolejny dzień z 19 nowymi zakażeniami koronawirusem w regionie 19 zakażeń koronawirusem i 9 ozdrowień odnotowano dziś (18.09) na Opolszczyźnie. To oznacza, że patogen z Chin od początku epidemii w regionie wykryto u… » więcej 2020-09-18, godz. 20:00 Poseł Katarzyna Czochara zawieszona w prawach członka PiS. Głosowała przeciw ustawie o ochronie zwierząt - Nie może być tak, że partia nie może liczyć na swoich posłów. Każdy, kto zagłosował przeciw ustawie, zagłosował przeciw Prawu i Sprawiedliwości… » więcej 2020-09-18, godz. 18:45 Policyjny "SPEED" ma rok. Bilans 12 miesięcy służby to ponad 20 tysięcy ujawnionych wykroczeń 80 ujawnionych przestępstw, ponad 20 tysięcy wykroczeń, do tego zatrzymanych blisko 700 dowodów rejestracyjnych - to bilans roku pracy opolskich policjantów… » więcej 2020-09-18, godz. 17:30 Osiem szkół w regionie pracuje hybrydowo - informuje kuratorium oświaty Osiem szkół z województwa opolskiego pracuje w systemie hybrydowym po tym, jak u pojedynczych uczniów i nauczyciela testy na obecność COVID-19 dały wynik… » więcej 2020-09-18, godz. 17:00 O 5 ton za dużo. Przeładowana ciężarówka zatrzymana przez WITD Ponad 5 ton więcej, niż dopuszczają przepisy ważyła ciężarówka zatrzymana przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego z Kędzierz… » więcej 2020-09-18, godz. 15:45 W Nysie uczczono 81. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę Na placu Kopernika w Nysie upamiętniono ofiary 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Uroczystości połączone były z Dniem Sybiraka. » więcej 2020-09-18, godz. 15:27 Jak długo powiat kluczborski będzie czerwoną strefą epidemiczną? "Wiele zależy od mieszkańców, bo ognisko w Gierałcicach… Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, odwołane imprezy kulturalne i maksymalnie 50-osobowe wesela. Tak od jutra (19.09) będzie wyglądać… » więcej 2020-09-18, godz. 14:30 W sobotę wyruszy rajd rowerowy szlakiem kwietnych dywanów w gminie Ujazd. To część starań o wpis tradycji na listę… Gmina Ujazd stara się o wpis tradycji robienia kwietnych dywanów w święto Bożego Ciała na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ramach wydarzeń towarzyszących… » więcej 2020-09-18, godz. 14:29 Trwa akcja #sadziMY. Dzięki sadzonkom od leśników można mieć swoją sosnę, świerka, gruszę albo jarzębinę Leśnicy w całej Polsce, w tym na Opolszczyźnie rozdawali bezpłatnie sadzonki drzewek liściastych i iglastych. W ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMY zainicjowanej… » więcej 2020-09-18, godz. 13:22 Od soboty powiat głubczycki w strefie żółtej. Władze powiatu zalecają stosowanie się do zasad Wzrost zakażeń koronawirusem sprawił, że od soboty 19 września powiat głubczycki znajdzie się w strefie żółtej. To oznacza m.in. większe restrykcje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***