Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-22, 23:39 Autor: Daniel Klimczak

Polityka wodna i żeglowność Odry były głównymi tematami Niedzielnej Loży Radiowej

Od lewej: Marek Świercz, Robert Węgrzyn, Ryszard Galla, Piotr Pancześnik, Paweł Grabowski, Witold Zembaczyński, Janusz Kowalski, Bogdan Tomaszek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Marek Świercz, Robert Węgrzyn, Ryszard Galla, Piotr Pancześnik, Paweł Grabowski, Witold Zembaczyński, Janusz Kowalski, Bogdan Tomaszek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Polityka wodna państwa była głównym tematem niedzielnej (22.09) Loży Radiowej. Choć goście Marka Świercza zgodzili się, że temat nie ma barw politycznych, to szybko okazało się, że wypracowanie kompromisu w dyskusji, po raz kolejny nie jest łatwym zadaniem.
Poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla wskazywał, że przez wiele lat niewiele robiono w kwestii regulacji Odry, a dopiero ostatnich kilkanaście lat przyniosło ożywienie w tej kwestii. Zdaniem polityka, nie znaczy to jednak, że sytuacja jest w pełni zadowalająca.

- Obecny rząd powołał Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Mamy także ustawę Prawo Wodne, mamy instytucję Wody Polskie i pewne rzeczy są realizowane. Prócz tego, że Odra musi być użeglowniona, to jeszcze muszą być zadania, które zabezpieczają Odrę - przekonywał.

Radny Sejmiku Województwa, Bogdan Tomaszek z Prawa i Sprawiedliwości wskazywał, że niezrealizowane dotąd ważne inwestycje, to efekt braku właściwych działań poprzednich rządów.

- Polder w Raciborzu, zbiornik w Kotlarni, tak samo dokończenie wałów w okolicach Kędzierzyna-Koźla. To można było zrobić przez ostatnie 10 lat. 4 lata to trzeba było posprzątać najpierw po tych, którzy to robili - przekonywał.

Janusz Kowalski z Solidarnej Polski mówił, że działania samorządów powinny być skoordynowane z działaniami władz centralnych. Jedną z takich kwestii jest budowa terminalu wodnego w Kędzierzynie-Koźlu. Jak dodawał, kwestie związane z regulacją Odry zostały zaniedbane przez poprzedni rząd.

- Jeżeli chodzi o żeglowność Odry, Platforma Obywatelska 8 lat przespała i takie są prawdy. Zajmowała się tylko i wyłącznie tym, żeby Donald Tusk znalazł stanowisko w Komisji Europejskiej, a 268 miliardów złotych wyparowało do mafii vatowskiej. Gdyby chociaż część z tych pieniędzy została w budżecie państwa, dzisiaj mielibyśmy Odrę po prostu żeglowną - zapewniał.

W odpowiedzi radny Sejmiku Województwa Robert Węgrzyn z Platformy Obywatelskiej argumentował, że temat poprzednich rządów jego ugrupowania jest zamkniętą kwestią, a sama Platforma Obywatelska wyciągnęła wnioski ze swoich wcześniejszych błędów.

- Przegraliśmy wybory parlamentarne i zostało to podkreślone grubą kreską. Dzisiaj mówimy o rządach Prawa i Sprawiedliwości, 4-letnich rządach Prawa i Sprawiedliwości. Myśmy zapłacili duża cenę, wyciągnęliśmy wnioski, napisaliśmy program i dzisiaj do niego przekonujemy - zapewniał

Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński przekonywał, że dyskusja na temat Odry odbywa się o kilkadziesiąt lat za późno, gdyż w tym czasie kolejne ekipy rządzące błędnie stawiały na drogi czy kolej. Jak dodawał, zaniedbania w infrastrukturze wodnej wynikają także z nieprawidłowego zarządzania ciekami wodnymi.

- Ministerstwo odpowiada na moją interpelację, że nie posiada wiedzy, ile urządzeń nie jest utrzymywanych z uwagi na trudności w określeniu ich obecnego właściciela. Czyli nie ma orientacji nawet, kto jest właścicielem jakiego urządzenia, kto za nie odpowiada. To wszystko efekt centralizacji państwa i powstania tego molocha Wody Polskie - stwierdził.

Piotr Pancześnik z Porozumienia wyrażał opinię, że transport intermodalny, mimo wysokich kosztów, jest rozwiązaniem przyszłościowym, które należy rozwijać. Jak dodał, ta gałąź transportu może dać realne korzyści dla naszego regionu.

- To jest jeden z niewielu wysoce konkurencyjnych obszarów, gdzie możemy uzyskać przewagę ze względu na położenie, gdzie krzyżują się główne szklaki, odrzański i korytarze drogowe. Tylko poprzez współdziałanie tych, można uzyskać jakiekolwiek efekty pozytywne dla Opolszczyzny - przekonywał.

Poseł Kukiz 15 Paweł Grabowski wskazywał z kolei na, jego zdaniem, pozorne działania rządu. Jako przykład podał inwestycję w Małopolsce.

- Jezioro Mucharskie. Tam jest zbiornik Świnna Poręba. W lipcu 2017 roku dokonano uroczystego otwarcia zapory, ale w 2018 roku teren zbiornika ma nadal status budowy i nie jest dostępny, a elektrownia wodna nie działa. Otwieramy, ale wciąż ma status budowy. Podobnie jest na Opolszczyźnie - dodawał.

Jednocześnie parlamentarzysta mówił też o nieprawidłowościach w trakcie budowy zbiornika w Raciborzu, do których doszło w czasach poprzedniego rządu.

Całą niedzielną dyskusję można wysłuchać i obejrzeć na naszej stronie internetowej www.radio.opole.pl
Ryszard Galla
Bogdan Tomaszek
Janusz Kowalski
Robert Węgrzyn
Witold Zembaczyński
Piotr Pancześnik
Paweł Grabowski

Wiadomości z regionu

2020-09-27, godz. 21:02 Wójt Lubrzy zarażony COVID-19. Mariusz Kozaczek czuje się dobrze, przebywa w izolacji domowej Wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek - zarażony koronawirusem. Włodarz gminy poinformował o tym w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej magistratu. » więcej 2020-09-27, godz. 21:00 RAPORT DNIA: 16 nowych przypadków koronawirusa i kolejny zgon na Opolszczyźnie. Jest też 13 nowych ozdrowieńców 16 nowych zakażeń koronawirusem i jeden zgon pacjenta zarażonego COVID-19 stwierdzono w ciągu ostatniej doby na terenie województwa. Mamy też 13 nowych … » więcej 2020-09-27, godz. 19:47 Genealodzy ponownie debatowali w Brzegu. "W czasie pandemii wiele osób rozpoczęło swoje poszukiwania" W Brzegu zakończyła się 7. edycja ogólnopolskiej konferencji genealogicznej. Podczas weekendowego wydarzenia można było zgłębić wiedzę w zakresie między… » więcej 2020-09-27, godz. 18:30 "Trzeba pomagać innym i robić tego jak najwięcej". W Przyworach zorganizowano festyn na rzecz opolskiego hospicjum … Mieszkańcy Przywór włączyli się w pomoc finansową na rzecz hospicjum 'Betania' z Opola. Na placu przy domu kultury przygotowali festyn pod hasłem 'Przywory… » więcej 2020-09-27, godz. 16:00 Pandemia nie zatrzymała miłośników festiwalowego rajdu ulicami Opola. "Są prędkości, są zakręty" 35 załóg w 6 kategoriach bierze udział w rozgrywanym dziś (27.09) 51. Rajdzie Festiwalowym na ulicach Opola. » więcej 2020-09-27, godz. 13:00 Park za prudnickim liceum zyska nowy wygląd i... pszczoły. Czy dzięki inwestycji w technikum zostanie uruchomiony profil… Trwa przebudowa parku przy II Liceum Ogólnokształcącym w Prudniku. Inwestycja jest warta 950 tysięcy złotych, a 85 procent pieniędzy pochodzi z dotacji unijnej… » więcej 2020-09-27, godz. 12:29 Miody, chleby, lokalne przysmaki, porcelana i wiele innych wyrobów na Święcie Plonów i Targach Miodu w opolskim skansenie… Ponad 40 wystawców z Polski oraz Czech zjechało do Muzeum Wsi Opolskiej na Święto Plonów i Targi Miodów. Już po raz 8. mieszkańcy Opolszczyzny i nie tylko… » więcej 2020-09-27, godz. 10:57 Raport MZ: 1350 nowych zakażeń w Polsce i 16 na Opolszczyźnie. Jest kolejna ofiara śmiertelna w regionie [AKTUALIZ… 1350 nowych przypadków koronawirusa stwierdzono w ciągu ostatniej doby w naszym kraju. Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o kolejnych 8 zgonach związanych… » więcej 2020-09-27, godz. 09:19 Barier dla osób głuchych i niedosłyszących może być znacznie mniej. Dziś doskonała okazja, by o tym przypomnie… W przypadającym w niedzielę (27.09) Międzynarodowym Dniu Głuchych i Języka Migowego o barierach w urzędach i problemach z komunikacją, których może być… » więcej 2020-09-27, godz. 07:00 Krogulna karpiem płynąca! Finał akcji "Chcę wyjechać na wieś" 'Roladka stawowego Władka', 'Karp krogulniański z pieczarkami' i 'Pulpeciki rybne z ziołami' - o tych dniach rozmawialiśmy na antenie Radia Opole nadając… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***