Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-24, 21:12 Autor: Witold Wośtak

Ile głosów, tyle ocen. Opolscy politycy skomentowali exposé premiera Morawieckiego

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" (24.11.2019) [fot. Agnieszka Lubczańska]
Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" (24.11.2019) [fot. Agnieszka Lubczańska]
Exposé Mateusza Morawieckiego było głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Zapytaliśmy opolskich polityków reprezentujących ugrupowania zasiadające w Sejmie, co zwróciło ich uwagę podczas wystąpienia premiera.
Krzysztof Pieroń, przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego, uważa, że Morawiecki jest osobą niewiarygodną.

- Premier ma niejasne sytuacje związane z pozyskaniem swojego majątku. To jest chyba jedyny premier skazany wyrokiem sądu za mówienie nieprawdy - w trakcie kampanii wyborczej Mateusz Morawiecki musiał dwa razy prostować sprawy.

Zdaniem Fabiana Pszona, reprezentującego Solidarną Polskę, przemawiał silny polityk silnego państwa.

- Była mowa o rodzinie, jako podstawowej jednostce społecznej. Był sprzeciw wobec ideologii antypolskiej. Wiele uwagi poświęcono gospodarce, między innymi o estońskim CIT, który jest świetnym rozwiązaniem.

Z kolei Longin Bartnik, przedstawiciel Konfederacji, nazwał exposé formą literacką o krótkiej przeżywalności.

- Wiele pobożnych życzeń i wstawek typu koszałki-opałki. Po dziesięć razy padło słowo "dobrobyt" i "strategia", dziewięć razy "plan", siedem razy "regulacja" i jednokrotnie "wolny rynek".

Jak zaznaczył Jan Zimoch, reprezentant Porozumienia, premier mówił dużo o normalności.

- Normalność, to jest przede wszystkim wolny rynek. Normalność, to Konstytucja Biznesu, którą wprowadziła minister Jadwiga Emilewicz wraz z Marcinem Ociepą. Normalność, to równy dostęp do edukacji i szkolnictwa wyższego. Normalność, to wreszcie Konstytucja dla Nauki autorstwa Jarosława Gowina.

Według Ryszarda Wilczyńskiego, posła Platformy Obywatelskiej, exposé premiera było deja vu wystąpienia sprzed dwóch lat.

- Na początku jest jakaś zideologizowana teza, później mamy polemikę z ową tezą, a dalej są wnioski "zrobimy to", "zrobimy tamto", bo jesteśmy potęgą światową. To trochę przypomina okres PRL - tam była dziesiąta potęga, a my już prawie jesteśmy dwudziestą potęgą świata.

Zdaniem Jana Chabraszewskiego z Prawa i Sprawiedliwości, exposé było bardzo konstruktywne.

- Postawienie na trzy elementy w rozwoju naszego kraju. To jest suwerenność, solidarność i rozwój. Wokół tych trzech elementów możemy poukładać sobie to exposé w bardzo łatwy sposób.

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, podsumowuje, że nie usłyszał nowych rzeczy i widać pewną kontynuację.

- Odpowiedzmy sobie natomiast na pytanie, czy ta kontynuacja jest właściwym kierunkiem. Przez cztery lata bycia w rządzie, państwo doskonale widzą, jakie są mankamenty.
Krzysztof Pieroń
Fabian Pszon
Longin Bartnik
Jan Zimoch
Ryszard Wilczyński
Jan Chabraszewski
Ryszard Galla

Wiadomości z regionu

2020-09-23, godz. 08:30 Duże zainteresowanie studiami na opolskich uczelniach. UO i PO podsumowują pierwsze nabory 8000 osób przystąpiło do rekrutacji na Uniwersytecie Opolskim, z czego około 3000 zostało przyjętych na studia dzienne, a 500 osób na studia zaocznie. Największą… » więcej 2020-09-23, godz. 08:00 Poseł Katarzyna Czochara usunięta z funkcji pełnomocnika powiatowego PiS w powiecie prudnickim Poseł Katarzyna Czochara nie jest już pełnomocnikiem powiatowym PiS na powiat prudnicki - informuje Grzegorz Krukowski z Prawa i Sprawiedliwości. » więcej 2020-09-23, godz. 07:15 Unikajmy imprez i zgromadzeń, bo nie tylko seniorzy ciężko przechodzą zakażenie COVID-19. Wskazówki od specjalis… Dezynfekcja dłoni, utrzymywanie dystansu, noszenie maseczek i zdrowy rozsądek - to wskazówki dr Wiesławy Błudzin, ordynator Oddziału Zakaźnego Szpitala… » więcej 2020-09-23, godz. 06:30 Mieszkańcy po latach się doczekali - rusza kapitalny remont chodnika przy ulicy 1 Maja w Opolu Już kilka lat temu słuchacze wysyłali do Radia Opole wiadomości z prośbą o interwencję ws. fatalnego stanu chodnika przy ulicy 1 Maja od skrzyżowania z… » więcej 2020-09-22, godz. 21:30 Raport dnia: Na Opolszczyźnie potwierdzono 28 zakażeń koronawirusem. Zmarł 78-letni mężczyzna z powiatu strzelec… Na Opolszczyźnie potwierdzono dziś (22.09) 28 nowych zakażeń koronawirusem, 19 powrotów do zdrowia oraz śmierć 78-letniego mieszkańca powiatu strzeleckiego… » więcej 2020-09-22, godz. 20:35 Pożar budynku gospodarczego w Strzelcach Opolskich. W środku są zwierzęta hodowlane [AKTUALIZACJA] Pali się piętro dwukondygnacyjnego budynku gospodarczego z zadaszeniem przy ul. Floriana w Strzelcach Opolskich. Na miejscu jest 10 zastępów straży pożarnej… » więcej 2020-09-22, godz. 19:30 Pracownicy MOPR-u w Opolu nadal walczą o podwyżki. Ratusz odpowiada, że w czasie epidemii miejskie finanse bardzo u… 'Uwaga, trwa protest pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu. Prezydent zwleka z decyzją w sprawie podwyżek. Wzywamy samorząd do podjęcia… » więcej 2020-09-22, godz. 18:00 Żegnamy upalne lato, witamy kolorową jesień! Dziś (22.09) nastąpiła zmiana pór roku. O 15.31 przywitaliśmy jesień astronomiczną. Jutro (23.09) natomiast rozpocznie się jesień kalendarzowa. » więcej 2020-09-22, godz. 16:44 Nowe autobusy, niska emisja i zmodernizowana zajezdnia. W Opolu podsumowano projekt „Czysta komunikacja publiczna" 61 nowoczesnych autobusów, modernizacja infrastruktury Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego i zwiększenie mobilności mieszkańców Aglomeracji Opolskiej - to… » więcej 2020-09-22, godz. 16:15 Nietrzeźwy, bez prawa jazdy i tablic rejestracyjnych wylądował w rowie. Nocna próba ucieczki przed policją w Prud… W przydrożnym rowie zakończył krótką ucieczkę przed policją 25-letni mężczyzna za kierownicą volkswagena. Do takiej sytuacji doszło jednej z ostatnich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***