Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Od 'Saturnina' po 'Babcie' / 'Saturninem' začínaje…
2020-06-20, 09:30 Autor: Rafał Nosal, Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak tł. Ewa Małachowicz)

Od "Saturnina" po "Babcie" / "Saturninem" začínaje "Babičkami" konče

Julia Różewicz [fot. archiwum autorki]
Julia Różewicz [fot. archiwum autorki]
Co jest wyjątkowego w czeskim humorze? Dlaczego mógłby on podobać się Brytyjczykom? Których czeskich autorów warto poznać dokładnie, szczególnie w czasie pandemii koronawirusa, gdy nie mamy zbyt wiele okazji do uśmiechu? O tym opowie nam właścicielka Wydawnictwa Afera, bohemistka, Julia Różewicz, która przed rokiem gościła w Studiu M im. SBB Radia Opole. Tym razem udaliśmy się z rewizytą do siedziby wydawnictwa we Wrocławiu. A to między innymi dlatego, że w tym roku nie będzie okazji by spotkać się na opolskim festiwalu książki. Mimo wszystko nowe przekłady z języka czeskiego ciągle są dostępne, a na polskim rynku pojawiają się kolejne, przełożone dzieła. Na które z nich warto w najbliższym czasie zwrócić uwagę? O tym opowiemy w audycji MOST.
Posłuchaj audycji MOST z 20.06.2020
Poslouchej pořad MOST z 20.06.2020

"Saturninem" začínaje "Babičkami" konče
Co je výjimečného na českém smyslu pro humor? Jak to, že by se on mohl zalíbit Britům? Které české autory stojí za hlubší zájem, zvláštně v době pandemie koronaviru, když není zas čemu se smát? O tom řekne majitelka nakladatelství Afera, bohemistka, Julia Różewicz, která loni byla hostem Studia M jména SBB Radia Opole. Tentokrát, to my jsme se vydali na návštěvu do sídla nakladatelství ve Wrocławi. Mimo jiné i proto, že letos se nám nepodaří potkat na opolském knižním festivalu. Přesto nové překlady z češtiny jsou pořád dostupné, na polský knižní trh pořád přicházejí další, nová díla. Která z nich Vám v nejbližší době doporučujeme? O tom se budeme bavit v příštím pořadu MOST.

Zobacz także

2020-06-20, godz. 09:30 Od "Saturnina" po "Babcie" / "Saturninem" začínaje "Babičkami" konče Co jest wyjątkowego w czeskim humorze? Dlaczego mógłby on podobać się Brytyjczykom? Których czeskich autorów warto poznać dokładnie, szczególnie w czasie… » więcej 2020-06-13, godz. 09:30 Twarzą w twarz / Tváří v tvář Dla Polaka Republika Czeska stereotypowo kojarzona jest z Karel Gott, Heleną Vondraćkovą i dechovką, czyli orkiestra dętą grającą marsze i polki. Wśród… » więcej 2020-06-06, godz. 09:30 Czesi w Polsce / Češi v Polsku Tym razem zagościmy w województwie łódzkim, w niewielkiej miejscowości Zelów. To tu siedzibę ma Stowarzyszenie Czechów w Polsce. To organizacja, która… » więcej 2020-05-30, godz. 09:30 Język czeski w sektorze usług - rozmowa ze studentami Uniwersytetu Opolskiego / Čeština ve službách - rozhovor se… Dzisiaj w audycji MOST Rafał Nosal porozmawia ze studentami dość nieoczywistego kierunku na Uniwersytecie Opolskim, który jak mogą się Państwo domyślić… » więcej 2020-05-23, godz. 09:30 Festiwalowe lato / Festivalové léto Co łączy wielkie wydarzenia muzyczne w Polsce i Czechach? Jak wygląda praca dziennikarza muzycznego podczas ogromnego festiwalu za naszą południową granicą?… » więcej 2020-05-16, godz. 09:30 Czeska literatura na czas zarazy… / Česká literatura v době moru... Chociaż księgarnie i biblioteki przez długi czas były zamknięte, wzrosła sprzedaż na rynku wydawniczym. Złożyły się na to dwa czynniki: czas wolny od… » więcej 2020-05-09, godz. 09:30 Słów kilka o czeskiej scenie muzycznej / Několik slov o české hudební scéně Zespół QAI pochodzi z Trzyńca, czyli podobnie jak Cieszyn miejscowości graniczącej bezpośrednio z Polską. Dlatego wpływy kulturowe zarówno czeskie jak… » więcej 2020-05-02, godz. 09:30 Powrót do normalności / Návrat k normalitě Trwa powolne odmrażanie światowej gospodarki po przestoju, jaki wywołała światowa pandemia koronawirusa. Jak w walce z niespodziewanym gościem poradzili… » więcej 2020-04-25, godz. 09:30 Na prawo od Jiczyna / Od Jičína napravo Łukasz Majewski przez lata zdobywał główne nagrody na najważniejszych festiwalach piosenki poetyckiej w Polsce. Ma na swoim koncie kilka albumów solowych… » więcej 2020-04-18, godz. 09:30 INSPIR – intensywna współpraca sieci instytucji regionu / INSPIR – intenzivní spolupráce sítí institucí v r… Jacek Zoła, Tomasz Kościów i Jiří Daniel te trzy osoby odpowiedzialne są za projekt pod nazwą INSPIR – intensywna współpraca sieci instytucji regionu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »