Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Jindřich Štreit w Muzeum Śląska Opolskiego /…
2020-02-01, 09:30 Autor: Rafał Nosal, Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak tł. Ewa Małachowicz)

Jindřich Štreit w Muzeum Śląska Opolskiego / Jindřich Štreit v Muzeu Opolského Slezska

Wystawa Jindřicha Štreita w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Paweł Konieczny]
Wystawa Jindřicha Štreita w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Paweł Konieczny]
Do 5 kwietnia w Muzeum Śląska Opolskiego można oglądać dwie niezwykłe wystawy, które łączy postać profesora Jindřicha Štreita. "Poza miastem. Sowiniec jako nieoficjalne centrum czechosłowackiej kultury 1974–1989" oraz "Gdzie jest mój dom?" można także obejrzeć wraz z kuratorem, który opowiada o szczegółach stworzenia poszczególnych dzieł. Jest nim dr Joanna Filipczyk, gość dzisiejszej audycji MOST. Wystawie towarzyszą także projekcje filmowe, które pokazują ważne wydarzenia mające wpływ na przemiany ustrojowe, jakie nastąpiły za naszą południową granicą. W dzisiejszej audycji porozmawiamy o postaci Jindřicha Štreita, znajdującej się tuż za południową granicą miejscowości Sowiniec i dziełach, które przybyły do Opola na tę wyjątkową wystawę.
Posłuchaj audycji MOST z 01.02.2020
Poslouchej pořad MOST z 01.02.2020
Jindřich Štreit v Muzeu Opolského Slezska
Do 5. dubna v Muzeu Opolského Slezska můžete shlédnout dvě neobvykle výstavy, které pojí osoba profesora Jindřicha Štreita "Mimo město. Sovinec jako neoficiální centrum československé kultury 1974–1989" a "Kde domov můj?", které lze projít i s kurátorkou, která řekne podrobnosti ke vzniku jednotlivých děl. Je to dr Joanna Filipczyk, host dnešního pořadu MOST. Výstavu doprovázejí i filmové projekce, které ukazují důležité události ovlivňující systémové změny, které se odehrály za naší jižní hranicí. V dnešním pořadu budeme mluvit o osobnosti Jindřicha Štreita, nacházející se hned za hranicí obci Sovinec a dílech, která přijela do Opolí na tu zvláštní výstavu.

Zobacz także

2020-02-01, godz. 09:30 Jindřich Štreit w Muzeum Śląska Opolskiego / Jindřich Štreit v Muzeu Opolského Slezska Do 5 kwietnia w Muzeum Śląska Opolskiego można oglądać dwie niezwykłe wystawy, które łączy postać profesora Jindřicha Štreita. "Poza miastem. Sowiniec… » więcej 2020-01-25, godz. 09:30 Tańczymy z gwiazdami / Tancujeme s hvězdami Jan Kliment to jeden z najbardziej znanych Czechów w Polsce. Zasłynął zwycięstwami w „Tańcu z gwiazdami”, choć jego miłość do poruszania się na… » więcej 2020-01-18, godz. 09:30 Paczków i Javornik dwa miasta – jedna historia / Paczków a Javorník: dvě města – jedna historie Paczków wczoraj i dziś to dwa odrębne byty. Odnowiona starówka, trasy turystyczne, rowerowe, lasy, zalew retencyjny Kozielno, rzeki i przepiękna już górska… » więcej 2020-01-11, godz. 09:30 Polscy narciarze oblegają Czechy / Polští lyžaře dobývají Česko Niegdyś czeskie ośrodki narciarskie nie odbiegały od tych, które znajdują się w Polsce. Obecnie są dobrze przygotowane do sezonu, a odwiedzają je tłumy… » więcej 2020-01-04, godz. 09:30 Współpraca polsko-czeska Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej / Polsko-česká spolupráce Opolské regionální… Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna to stowarzyszenie które po polskiej stronie działa już od 2003 roku. Promuje ono Województwo Opolskie i zachęca… » więcej 2019-12-28, godz. 09:30 Czech tourism Czeska Centrala Ruchu Turystycznego – Czech Tourism jest organizacją budżetową Ministerstwa Infrastruktury Republiki Czeskiej, a jej misją jest prezentacja… » więcej 2019-12-21, godz. 09:30 Tkackie tradycje pogranicza / Tkalcovské tradice v pohraničí „Miasto tkaczy i szewców” - tak nazywano Prudnik przed wiekami w nawiązaniu do najważniejszych zawodów, które były domeną ówczesnych mieszkańców… » więcej 2019-12-14, godz. 09:30 Petra Hůlová – Początek to Mongolia… / Petra Hůlová - Začalo to Mongolskem... Petra Hůlová jest autorką dziesięciu powieści, laureatką nagród literackich takich jak Magnesia Litera, Jiřego Ortena i Josefa Škvoreckiego oraz współzałożycielką… » więcej 2019-12-07, godz. 09:30 Adam Bubik - polski Czech z Zaolzia / Adam Bubik - polský Čech z Zaolzia Adam Bubik to polsko-czeski muzyk i piosenkarz z Zaolzia (Czechy), który tak naprawdę nigdy nie myślał o tym, że muzyka będzie jego głównym zajęciem w… » więcej 2019-11-30, godz. 09:30 Z wizytą w Jabłonkowie / Návštěva Jablonkova Jabłonków to miasto w Czechach w kraju morawsko-śląskim. Leży w regionie Śląska Cieszyńskiego, na Zaolziu, kilka kilometrów od granicy z Polską i jest… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »