Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Z wizytą w Jabłonkowie / Návštěva Jablonkova
2019-11-30, 09:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl, Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak tł. Ewa Małachowicz)

Z wizytą w Jabłonkowie / Návštěva Jablonkova

Z wizytą w Jabłonkowie [fot. Gmina Gogolin]
Z wizytą w Jabłonkowie [fot. Gmina Gogolin]

Jabłonków to miasto w Czechach w kraju morawsko-śląskim. Leży w regionie Śląska Cieszyńskiego, na Zaolziu, kilka kilometrów od granicy z Polską i jest najbardziej wysuniętym na wschód miastem w Czechach. To też miasto partnerskie Gogolina. Współpraca, a raczej przyjaźń, zaczęła się prawie 30 lat temu i – na szczęście – końca nie widać. Zmieniała się władza, zmieniali urzędnicy, a z roku na rok to partnerstwo jest coraz mocniejsze. Trudno byłoby znaleźć grupę społeczną w obu tych miejscowościach, która nie miała okazji poznać swoich odpowiedników zza granicy. O początkach wzajemnych kontaktów, oczekiwaniu na granicy i rozrastającej się współpracy opowiada Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina. O polsko-czeskich projektach realizowanych przez różne instytucje i grupy z Gogolina i Jabłonkowa mówi Robert Smiatek z urzędu miejskiego w Gogolinie.

Posłuchaj audycji MOST z 30.11.2019
Poslouchej pořad MOST z 30.11.2019
Návštěva Jablonkova
Jablonkov je město v Moravskoslezském kraji. Leží na území Těšínského Slezska, zvaném i Zaolzie, několik kilometrů od hranice s Polskem a je nejdéle na východ ležícím městem v Česku. Je on i partnerským městem Gogolina. Spolupráce, přesněji řečeno přátelství, začala skoro před 30 lety a naštěstí nekončí. Měnilo se představenstvo, měnili úředníci, a každým rokem toto partnerství posiluje. Těžko by se hledala společenská skupina z jednoho z těch měst, která by se neseznámila se svým zahraničním protějškem. O začátcích vzájemných kontaktů, čekání na hranici a rozšířující se spolupráci povídá Joachim Wojtala, primátor Gogolinu. O polsko-českých projektech realizovaných různými institucemi a skupiny z Gogolinu a Jablonkova mluví Robert Smiatek z městského úřadu v Gogolinu.

Zobacz także

2020-02-01, godz. 09:30 Jindřich Štreit w Muzeum Śląska Opolskiego / Jindřich Štreit v Muzeu Opolského Slezska Do 5 kwietnia w Muzeum Śląska Opolskiego można oglądać dwie niezwykłe wystawy, które łączy postać profesora Jindřicha Štreita. "Poza miastem. Sowiniec… » więcej 2020-01-25, godz. 09:30 Tańczymy z gwiazdami / Tancujeme s hvězdami Jan Kliment to jeden z najbardziej znanych Czechów w Polsce. Zasłynął zwycięstwami w „Tańcu z gwiazdami”, choć jego miłość do poruszania się na… » więcej 2020-01-18, godz. 09:30 Paczków i Javornik dwa miasta – jedna historia / Paczków a Javorník: dvě města – jedna historie Paczków wczoraj i dziś to dwa odrębne byty. Odnowiona starówka, trasy turystyczne, rowerowe, lasy, zalew retencyjny Kozielno, rzeki i przepiękna już górska… » więcej 2020-01-11, godz. 09:30 Polscy narciarze oblegają Czechy / Polští lyžaře dobývají Česko Niegdyś czeskie ośrodki narciarskie nie odbiegały od tych, które znajdują się w Polsce. Obecnie są dobrze przygotowane do sezonu, a odwiedzają je tłumy… » więcej 2020-01-04, godz. 09:30 Współpraca polsko-czeska Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej / Polsko-česká spolupráce Opolské regionální… Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna to stowarzyszenie które po polskiej stronie działa już od 2003 roku. Promuje ono Województwo Opolskie i zachęca… » więcej 2019-12-28, godz. 09:30 Czech tourism Czeska Centrala Ruchu Turystycznego – Czech Tourism jest organizacją budżetową Ministerstwa Infrastruktury Republiki Czeskiej, a jej misją jest prezentacja… » więcej 2019-12-21, godz. 09:30 Tkackie tradycje pogranicza / Tkalcovské tradice v pohraničí „Miasto tkaczy i szewców” - tak nazywano Prudnik przed wiekami w nawiązaniu do najważniejszych zawodów, które były domeną ówczesnych mieszkańców… » więcej 2019-12-14, godz. 09:30 Petra Hůlová – Początek to Mongolia… / Petra Hůlová - Začalo to Mongolskem... Petra Hůlová jest autorką dziesięciu powieści, laureatką nagród literackich takich jak Magnesia Litera, Jiřego Ortena i Josefa Škvoreckiego oraz współzałożycielką… » więcej 2019-12-07, godz. 09:30 Adam Bubik - polski Czech z Zaolzia / Adam Bubik - polský Čech z Zaolzia Adam Bubik to polsko-czeski muzyk i piosenkarz z Zaolzia (Czechy), który tak naprawdę nigdy nie myślał o tym, że muzyka będzie jego głównym zajęciem w… » więcej 2019-11-30, godz. 09:30 Z wizytą w Jabłonkowie / Návštěva Jablonkova Jabłonków to miasto w Czechach w kraju morawsko-śląskim. Leży w regionie Śląska Cieszyńskiego, na Zaolziu, kilka kilometrów od granicy z Polską i jest… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »