Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-07-20, 11:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa wraca do Nysy. Nie zabraknie nowości, ale będą też tradycyjne elementy

wiolonczeliści - zdjęcie ilustracyjne [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
wiolonczeliści - zdjęcie ilustracyjne [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
8. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa - plakat wydarzenia
8. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa - plakat wydarzenia
Od środy (21.07), przez nieco ponad tydzień, Nysa po raz ósmy stanie się nieformalną, wiolonczelową stolicą Europy. Wszystko za sprawą Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW), stworzonej przez kwartet wiolonczelowy Polish Cello Quartet, w skład którego wchodzą muzycy silnie związani z Opolszczyzną. Wprawdzie wydarzenie, które potrwa w sumie do 29 lipca, jest przede wszystkim unikatowym w skali kraju kursem mistrzowskim, doskonalącym wiolonczelistów w grze kameralnej i zespołowej, jednak towarzyszy mu co roku także festiwalowa część.
Jak co roku melomanii i sympatycy akademii wiolonczelowej będą mogli odkryć zarówno klasyczne, jak i rozrywkowe oblicze wiolonczeli. Współtwórca wydarzenia Krzysztof Karpeta zapewnia, że tradycyjnie usłyszymy też wiolonczelę w duecie z fortepianem, w jednorodnych zespołach kameralnych czy w orkiestrze kameralnej.

- Jak przechodzi orkiestra wiolonczelowa, wszyscy z wiolonczelami na plecach, to miasto ożywa w sposób niecodzienny - przyznaje Krzysztof Karpeta z Polish Cello Quartet. - Też wiemy, że mieszkańcy Nysy, ale nie tylko, bo mamy gości z różnych stron Polski, czekają nas, bo dochodzą do nas takie informacje, że nie mogą się doczekać koncertów. W tym roku w ramach festiwalu odbędzie się aż 6 koncertów i wiele z nich będzie w miejscach, w których jeszcze akademia nie zawitała dotychczas.

Pierwszym nowym miejscem na mapie koncertów Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej będzie aula I Liceum Ogólnokształcącego Carolinum w Nysie, gdzie w środę (21.07) o godzinie 19:00 odbędzie się koncert inauguracyjny w wykonaniu zespołu Polish Cello Quartet, na którym zostaną zaprezentowane utwory z całkiem nowego projektu. Będą to napisane specjalnie dla tego kwartetu aranżacje utworów Fryderyka Chopina. Kolejnym nowym miejscem koncertowym MAW będzie Bastion św. Jadwigi. Tam z kolei zrealizowany zostanie sobotni (24.07) koncert jazzowy z działem skrzypka Mateusza Smoczyńskiego i wiolonczelisty Stephana Brauna.

- Chcemy zmienia miejsca koncertów, żeby wykorzystywać możliwości, które daje miasto, budynki, które miasto posiada - wyjaśnia Krzysztof Karpeta. - Nysa jest niesamowicie bogata w przestrzenie, w których muzyka wiolonczelowa może zabrzmieć.

Podczas 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej pojawi się również cieszący się zawsze niesłabnącą popularnością koncert wieczorny z cyklu "Late Night Bach", na którym gra świateł i akustyka sprzyjają kontemplacyjnemu wsłuchiwaniu się w dzieła Johanna Sebastiana Bacha, przeznaczone na wiolonczelę solo. Nie zabraknie również występów uczestników akademii, którzy podczas tygodniowej pracy w zespołach, pod okiem wiolonczelistów z Polish Cello Quartet, a także zagranicznych profesorów - tym roku będą to Julius Berger (Niemcy) i Jelena Očić (Chorwacja) - zaprezentują się podczas koncertu finałowego. Nowością będzie pojawienie się kwintetu wiolonczelowego.

Jedynym koncertem, który odbędzie się poza Nysą, będzie tradycyjny już występ w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, gdzie zaprezentuje się jeden z gości specjalnych MAW czyli Julius Berger, a także Orkiestra Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej. W tym roku z uwagi na ograniczenia pandemiczne orkiestra nie wystąpi w Nysie, z tego samego powodu koncerty nie będą mogły być zbyt długie, potrwają więc około godziny. Natomiast wstęp na koncerty odbywające się w Nysie jest bezpłatny. Dodajmy, że Radio Opole, jak co roku, objęło wydarzenie patronem medialnym.
Wojciech Fudala i Krzysztof Karpeta o 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (kompilacja materiałów emitowanych 14 i 15 lipca w audycjach Radia Opole)

Zobacz także

2021-03-23, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Nyskie starostwo rozdaje budki lęgowe dla ptaków. "Chcemy, aby świat zwierzęcy był jak najbardziej różnorodny" Nyskie starostwo po raz kolejny rozdaje mieszkańcom budki lęgowe dla ptaków. W ten sposób samorząd chce stworzyć warunki do namnażania się sikorek, wróbli, mazurków, szpaków, czy jerzyków, a także wzbudzić w mieszkańcach wrażliwość… » więcej 2021-03-22, godz. 18:15, Sport i turystyka Pewny awans Stali Nysa do finału memoriału Jana Rutyńskiego. W pokonanym polu wrocławska Gwardia Stal Nysa awansowała do finału siatkarskiego memoriału Jana Rutyńskiego, który odbywa się w Lubinie. Żółto-niebiescy w półfinale pokonali Gwardię Wrocław 3:1. » więcej 2021-03-22, godz. 12:00, Sport i turystyka Stal Nysa jeszcze nie kończy sezonu Choć dla Stali Nysa pierwszy po piętnastu latach sezon w PlusLidze dobiegł końca, to zespół pod wodzą Krzysztofa Stelmacha zagra jeszcze o jedno trofeum. W poniedziałek i wtorek (22-23.03) w Lubinie odbędzie się Memoriał Jana Rutyńskiego… » więcej 2021-03-20, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Za miesiąc ma zostać ogłoszony przetarg na przebudowę nyskiego dworca. Miasto i powiat podzielą się kosztami inwestycji Coraz bliżej rozpoczęcia budowy centrum przesiadkowego w Nysie. Władze gminy i powiatu porozumiały się w sprawie wspólnej realizacji inwestycji, dzięki czemu cały proces powinien zostać przeprowadzony sprawniej. » więcej 2021-03-20, godz. 17:33, Sport i turystyka Zwycięstwo i remisy opolskich drużyn w III lidze piłki nożnej 5 punktów zdobyły opolskie drużyny w 22. kolejce rozgrywek III ligi piłki nożnej. W derbach regionu Polonia Nysa zremisowała ze Stalą Brzeg 1:1, a MKS Kluczbork na własnym boisku pokonał Polonię-Stal Świdnicę 2:1. W tabeli po ostatniej… » więcej
287288289290291292293
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »